Oferta letnia w biurach podróży droższa niż przed rokiem

KR

Wciąż dużo wyższe niż przed rokiem są średnie ceny w Portugalii – o 318 złote oraz na Cyprze, kierunkach egipskich i na Majorce – średnio o 237, 210 i 151 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia poziom średnich cen imprez szczytu sezonu lato 2015 w ostatnim tygodniu stycznia ponownie wzrósł, tym razem o 16 złotych (poprzednio o 10 złotych). Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach były nieco większe, a najistotniejsze zwyżki odnotowały tunezyjska Djerba, tureckie wybrzeże Morza Egejskiego i Gran Canaria – odpowiednio o 64, 63 i 59 złotych. Zniżki były nieco mniejsze i wyniosły w Maroku 53 złote, a na wyspach Zakynthos i Majorce 32 i 12 złotych. Średnie ceny nie uległy więc istotniejszym zmianom, ale możliwe, że stanie się tak w następnym tygodniu podobnie jak to było w kilku ostatnich latach.

Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku są nadal sporo droższe, a ich średni poziom jest wyższy od ubiegłorocznego o 110 złotych (przed tygodniem 103 złote). W dużym stopniu, podobnie jak przed tygodniem, znacząco wyższe niż przed rokiem nadal były średnie ceny w Portugalii – o 318 złote oraz na Cyprze, kierunkach egipskich i na Majorce – średnio o 237, 210 i 151 złotych. Powiększyły się wzrosty cen na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego (z 96 do 168 złotych) i Kanarach (z 55 do 86 złotych), a zmniejszyły na kierunkach greckich (z 79 do 69 złotych). Liderami zwyżek cen w Grecji nadal były Kos i Kreta – o 125 i 90 złotych, a na Kanarach Fuerteventura (+ 112 złotych) zastąpiła dotychczasowego lidera Teneryfę – średni wzrost o 102 złote. Nieco poniżej średniej dla rynku zdrożała Tunezja – o 105 złotych, mniej Bułgaria oraz Maroko – po 20 złotych, a Turecka Riwiera jest obecnie jedynym kierunkiem, który – chociaż symbolicznie, ale potaniał – o 4 złote.

Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego, to blisko cen zeszłorocznych trzymają się coraz tańszy ostatnio Wezyr oraz rynkowy lider, czyli Itaka, a także Grecos Holiday. Ten pierwszy stał się już nawet tańszy niż przed rokiem (o 17 złotych), a pozostała dwójka notuje zwyżki średnich cen ofert znacząco niższe od rynkowej średniej, czyli 40 i 54 złote. Nieco mniej niż przeciętnie wzrosły ceny w Rainbow Tours, a tylko nieco o więcej systematycznie zbliżające się do poziomów ubiegłorocznych ceny w TUI oraz Exim Tours. Wyższe niż w lutym 2014 roku są ceny biurach Sun & Fun oraz w drożejącej ostatnio Alfa Star. Największą obecnie liczbą najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu we wszystkich 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli dysponują Itaka (33), Rainbow Tours (18) oraz wyraźnie obniżający ostatnio ceny swoich ofert Wezyr Holidays (11). Nadal zaznacza się zwiększana konsekwentnie z tygodnia na tydzień przewaga liczby atrakcyjnych ofert Itaki. Może się to okazać bardzo trafne posunięcie wobec obecnego marazmu na rynku sprzedaży lata i zaznaczającego się umocnienia złotego, a także dalszych perspektyw tego procesu wywołanych europejskim QE i dążeniami do rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

Podobnie jak w ostatnich tygodniach, nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).