Odszkodowanie dla kibiców za odwołany lot

AG

Strajki francuskich linii lotniczych Air France oraz skandynawskich – SAS spowodowały olbrzymie trudności z dotarciem kibiców na mecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej – Euro2016. Szacuje się, że w wyniku anulowania lotów na czas do celu może nie dotrzeć aż kilkadziesiąt tysięcy pasażerów.

Mecenas Marcin Maciejewski, dyrektor zarządzający marki Opoznionysamolot.pl, powiedział: „W takiej sytuacji osoby, które np. przez strajk nie zdążyły na mecz, mogą ubiegać się o rekompensatę finansową od linii lotniczych.”

Kibice mogą w pierwszej kolejności żądać tzw. odszkodowania ryczałtowego za odwołany lub opóźniony lot. To możliwe dzięki unijnym przepisom. Stanowią one, że w sytuacji odwołania lub opóźnienia lotu o ponad 3 godziny z winy przewoźnika, pasażerowi przysługuje rekompensata finansowa sięgająca od 250 nawet do 600 Euro. Jej wysokość uzależniona jest od długości trasy.
Warto pamiętać, że w takiej sytuacji mamy też prawo do opieki. Linie lotnicze muszą nam więc zapewnić odpowiednią liczbę posiłków i napojów podczas oczekiwania na zastępczy lot. Jeśli jednak jest on wyznaczony na kolejny dzień, poszkodowanym pasażerom przysługuje nocleg w hotelu, transport do i z lotniska oraz dwie darmowe rozmowy telefoniczne. Co ważne, alternatywny rejs musi się odbyć najwcześniej jak tylko to możliwe a przewoźnik powinien wziąć pod uwagę również konkurencję.

Marcin Maciejewski dodał: „Rekompensata finansowa od linii lotniczych za anulowany lub opóźniony lot przysługuje pasażerowi nawet, jeśli przewoźnik udzielił mu opieki poprzez zagwarantowanie napojów, posiłków, transportu i noclegów. Z doświadczenia jednak wiemy, że linie lotnicze chcąc uniknąć zapłaty tzw. odszkodowania ryczałtowego, często tłumaczą się nadzwyczajnymi okolicznościami odwołania lotu. Warto jednak wiedzieć, że strajk taką okolicznością nie jest.”

Czy w takiej sytuacji kibice mogą żądać od linii lotniczych także zwrotu pieniędzy za niewykorzystany bilet na mecz?

Marcin Maciejewski podkreślił: „Niestety prawo unijne nie zabezpiecza interesów podróżnych związanych np. ze zwrotem kosztów za bilet na mecz w ramach Euro 2016 z powodu nie dotarcia na wydarzenie sportowe. Poszkodowani kibice oczywiście mogą dochodzić roszczenia na zasadach ogólnych. Proces ten opłacalny jest jednak tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie udowodnić przed sądem poniesione straty, a kwota, którą mamy szansę wywalczyć, jest na tyle wysoka, że zwrócą nam się koszty poniesione na pełnomocnika.”

Jak radzi ekspert marki Opoznionysamolot.pl, wszystkie sprawy związane z odwołanym lub opóźnionym lotem warto powierzyć adwokatom specjalizującym się w szeroko pojętym prawie lotniczym.