Od środy nowy zakaz lotów do końca roku. Na liście bez zmian – tylko 9 państw

Wciąż nie możemy latać do 9 krajów
Airbusy na płycie lotniska/fot. archiwum Airbusa

Od jutra (środa) wchodzi w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, przedłożone przez ministra infrastruktury. Na liście pozostało te same 9 państw, które były w Rozporządzeniu dwa tygodnie temu, m.in. Czarnogóra, Gruzja i Jordania.

Według rozporządzenia, które przyjęła Rada Ministrów i które zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw, od grudnia 2020 r. wprowadzony zostanie zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw. Tym razem zakaz obowiązuje trzy tygodnie, zamiast dwóch, a więc do 31 grudnia.
Wprowadza się zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych staków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:

Zakaz obejmie lotniska położone na terytorium:

1) Bośni i Hercegowiny;
2) Czarnogóry;
3) Gruzji;
4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;
5) Republiki Armenii;
6) Republiki Kosowa;
7) Republiki Macedonii Północnej;
8) Republiki Serbii;
9) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Zakaz nie dotyczy państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy.

Jako że zakazu lotów nie stosuje się także do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z Polski można latać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zakaz nie dotyczy także lotów wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie – nie są więc zakazane loty czarterowe do Tunezji.
Rozporządzenie będzie obowiązywać w okresie od 9 do 31 grudnia 2020 r.

Pełny tekst Rozporządzenia TUTAJ