Od jutra otwarte trasy na Kasprowym Wierchu

Stanisław Styrczyla

9 stycznia ponownie zostanie otwarta dla narciarzy trasa w Kotle Gąsienicowym. Warunki do jazdy są bardzo dobre. Czynna jest wysokogórska kolej linowa na Kasprowy Wierch oraz od jutra kolej krzesełkowa w Dolinie Gąsienicowej.

W środę 9 stycznia, po kilkudniowej przerwie, ponownie otwarta zostanie trasa w Dolinie Gąsienicowej (1400 m długości i 400 m różnicy wzniesień). Trasa była dostępna dla narciarzy od Nowego Roku, jednak z uwagi na obfite opady śniegu, IV stopień zagrożenia lawinowego i bardzo duże oblodzenie urządzeń, na jakiś czas trzeba było zawiesić funkcjonowanie kolei krzesełkowej w Kotle Gąsienicowym.

Teraz warunki atmosferyczne sprzyjają narciarzom.

Marian Szewczyk, kierownik ośrodka PKL Kasprowy Wierch, powiedział: „Mamy doskonałą wiadomość dla narciarzy. Poprawa warunków pogodowych pozwoliła na wznowienie pracy kolei w Kotle Gąsienicowym i od środy będzie można szusować po jedynych w Polsce terenach górskich o charakterze alpejskim. Pokrywa śnieżna jest bardzo wysoka, sięga powyżej dwóch metrów. Widok ośnieżonych Tatr zapiera dech w piersiach.”

Janusz Ryś, prezes PKL, dodał: “Jazda na nartach po wyznaczonych trasach jest bezpieczna. Przestrzegamy natomiast przed wyjeżdżaniem poza trasy, bo w wysokich partiach gór nadal obowiązuje wysoki, III stopień zagrożenia lawinowego. W związku z zagrożeniem lawinowym TPN, TOPR i PKL zalecają zaniechania wyjścia w tereny wysokogórskie.”

Zjazd z Kasprowego Wierchu do dolnej stacji w Kuźnicach możliwy jest w tej chwili tylko koleją linową.

Bilet na zjazd zawarty jest w skipasie. PKL cały czas intensywnie pracują też nad otwarciem pozostałych tras narciarskich w rejonie Kasprowego Wierchu – tras w Kotle Goryczkowym i nartostrady do Kuźnic.

Skipassy na Kasprowy Wierch można kupować w sklepie internetowym PKL. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.pkl.pl, wybrać odpowiedni dla siebie termin i skipass, a następnie odebrać doładowaną nim kartę PKLPass w skipassomacie lub jednym z punktów BOK (Biuro Obsługi klienta w Kuźnicach i przy ul. Krupówki 48).