Od 1 grudnia nowe limity w hotelach i restauracjach i zakaz lotów z siedmiu krajów Afryki

Minister Niedzielski/fot. materiały prasowe

Minister Adam Niedzielski, powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że dotychczasowy limit 75 proc. obłożenia zmienia się na 50 proc. i dotyczy m.in. instytucji kultury, kościołów, hoteli i lokali gastronomicznych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach.

Nowe restrykcje mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia, z opcją modyfikacji po 2,5 tygodniach.

Obiekty, które miały do tej pory limit obłożenia 75 proc. są zmniejszone do 50 proc. Chodzi o gastronomię, hotele, teatry, kina, aquaparki, kościoły itd.)

Wprowadzony zostaje limit 100 osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniach i uroczystościach np. w weselach, komuniach, na dyskotekach).

Limit osób mogących brać udział w wydarzeniach sportowych (poza obiektami sportowymi): zmniejszony został z 500 osób do 250

W siłowniach, klubach fitness, muzeach, kasynach: dotychczasowy limit 1 os. na 10 m2 został podwyższony do 1 os. na 15 m2

Ponadto wprowadzono zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich (m.in. RPA, Zimbabwe, Botswany i Lesotho, Namibii, Eswatini, Mozambiku), zaś na osoby powracające z tych krajów nałożona zostanie 14-dniowa kwarantanna, z której nie może zwolnić ani test ani szczepienie. Kwarantanna dla niezaszczepionych osób powracających spoza krajów Schengen zostanie wydłużona do 14 dni. Po ośmiu dniach będzie można zostać zwolnionym z kwarantanny na podstawie negatywnego wyniku testu PCR. Kwarantanna, podobnie jak poprzednio, nie obowiązuje osób zaszczepionych (poza siedmioma krajami afrykańskimi). W strefie Schengen regulacje dotyczące podróży pozostają bez zmian.