Obowiązkowe wyposażenie mieszkania pod wynajem

Niektórzy planują remont mieszkania i niedrogi wynajem dla konkretnej grupy docelowej. W głowach takich osób pojawia się pytanie, jak niedrogo przygotować mieszkanie, by nie stracić i nie ryzykować dużych strat w przypadku niepowodzenia. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy, jak przygotować się pod wynajem i jak niedrogo utrzymywać mieszkanie pod wynajem.

Podstawowe wyposażenie mieszkania

Chcąc przygotować mieszkanie do wynajmu, warto byłoby podstawowo wyposażyć je w najpotrzebniejsze sprzęty. Są jednak osoby, które wcale nie zwracają na to uwagi. Są tego pewne plusy, jednak wyraźnym minusem takiego rozwiązania będzie mniejsze zainteresowanie ofertą.

Podstawowym wyposażeniem mieszkania w większości przypadków jest:

  1. Lodówka, kuchenka, zlewozmywak, garnki i stoły z krzesłami to podstawowe rzeczy przydatne do komfortowego korzystania w kuchni. To absolutna podstawa, by umożliwić wynajmującym życie w komfortowych warunkach.
  2. Wanna lub prysznic, toaleta, umywalka, lustro to podstawa każdej łazienki. Resztę sprzętów bez problemu zapewnią sobie nowi lokatorzy.
  3. Łóżko w sypialni i podstawowa szafa do minimum w wyposażonej sypialni.
  4. Sofa, fotel, moskitiery do okien i stolik kawowy oraz jakikolwiek mebel na telewizor umożliwia komfortowe korzystanie z salonu.

Powyższe wyposażenie może dotyczyć w pełni lub połowicznie umeblowanego lokalu.

Podstawowe wyposażenie umeblowanego mieszkania

Dla mieszkania zupełnie nieumeblowanego, podstawowymi elementami wyposażenia powinny być:

  1. lampy i oświetlenie podstawowe.
  2. karnisze na zasłony.
  3. lustro w łazience,
  4. zabudowa kuchenna,
  5. biały montaż w łazience.

Naszym zdaniem to absolutne minimum wyposażenia, jeśli chodzi o mieszkanie na wynajem. Wszystko poniżej powyższego wyposażenia mocno utrudni finalizację wynajmu.

Jak ułatwić sobie wynajem?

Warto promować swoje ogłoszenia i odpowiednio zaplanować rozmowę z przyszłymi najemcami. Można też szukać chętnych po znajomych. W takim przypadku masz większą pewność co do terminowych płatności i zgodności we wspólnych sprawach związanych z wynajmem i wzajemnymi obowiązkami.

Formalności związane z wynajmem

By zabezpieczyć swoje wyposażenie w wynajmowanym mieszkaniu, warto sporządzić specjalny protokół, w którym zawrzesz wszelkie informacje o urządzeniach i sprzęcie, które pozostaje do dyspozycji nowych lokatorów. Twoja własność zostanie odpowiednio oznaczona i dzięki temu zabezpieczysz majątek. Zdarzają się sytuacje, że uciążliwi lokatorzy potrafią zniknąć z wyposażeniem. Mając specjalny protokół, możesz dochodzić praw, zwrotu i odszkodowania za wszelkie zniknięcia i kradzieże.

Planując wynajem mieszkania, dokładnie przygotuj specjalną umowę. Zabezpiecz się na różne możliwości. Możesz skorzystać z gotowych wzorów na wynajem, jednak rekomendujemy, by uzupełnić je o inne ważne kwestie. Możesz też skonsultować swoją umowę z prawnikiem.

Co warto wiedzieć przed wynajęciem mieszkania?

Jako właściciel mieszkania, powinieneś ustalić zasady korzystania z lokalu, respektując przy tym prawa lokatorów. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania i planujesz wynajmować je potencjalnym najemcom, istnieje kilka kluczowych kwestii, o których warto pamiętać. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dla właściciela:

  • Zadbaj o stan techniczny mieszkania – przed rozpoczęciem procesu wynajmu, sprawdź stan techniczny mieszkania. Zadbaj o ewentualne naprawy i odświeżenie wnętrza.
  • Ustal odpowiednią kaucję – orientuj się, jakie są ceny najmu w okolicy, aby ustalić atrakcyjną, ale jednocześnie konkurencyjną stawkę.
  • Przygotuj kompletną umowę najmu – skorzystaj z usług prawnika lub specjalisty ds. nieruchomości, aby przygotować kompletną i jasną umowę najmu.
  • Dokładnie sprawdź potencjalnych najemców – przeprowadź staranne sprawdzenie potencjalnych najemców. Zweryfikuj ich historię najmu, sytuację finansową i referencje.

Artykuł sponsorowany