Nowy szlak turystyczny na Gubałówkę otwarty – PKL zdążyły przed długim weekendem

Polskie Koleje Linowe przy współpracy z władzami Zakopanego i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym udostępniły dla turystów nowy ogólnodostępny szlak pieszy prowadzący na Gubałówkę. Ścieżka wiodąca na wzniesienie przebiega bezpośrednio wzdłuż trasy kolei linowo-terenowej PKL na Gubałówkę.

Polskie Koleje Linowe chcą, aby odwiedzający Zakopane mogli wybrać sposób dotarcia na jedną z najważniejszych atrakcji miasta, jaką jest Gubałówka. Oprócz kolei — która jest do dyspozycji turystów — na wzniesienie można dotrzeć pieszo nowym bezpłatnym szlakiem, który został właśnie uruchomiony przez PKL w porozumieniu z Miastem Zakopane i PTTK. Szlak liczy 1,3 km, został oznakowany przez PTTK i jest ścieżką o charakterystyce górskiej.
Zależy nam na jak najlepszych doświadczeniach osób odwiedzjących Zakopane i dobrym wizerunku miasta, które jest gościnne dla wszystkich. PKL jest operatorem turystycznym, działającym w wyjątkowych lokalizacjach. W Zakopanem prowadzimy m.in. ośrodek na Gubałówce, na którą można dojechać koleją linowo–terenową oraz dotrzeć udostępnionym przez PKL szlakiem — mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.
Cieszę się bardzo, że wszyscy chętni będą mogli wyjść na Gubałówkę kolejnym bezpłatnym znakowanym szlakiem, oprócz dotychczasowej trasy wiodącej przez Wałową Górę, co poszerza ofertę dla turystów. Trwają także prace nad ponownym udostępnieniem szlaku przez Gładkie. Dobrze, że turyści mają do wyboru różne możliwości dotarcia na Gubałówkę, która jest niezwykle popularnym celem wycieczek w Zakopanem. Serdecznie zapraszam do korzystania z uroków tego miejsca – zachęca Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Gubałówka cieszy się od lat wielką popularnością

Gubałówka będąc od lat popularnym miejscem wśród turystów uznawana jest za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych, z którego rozpościera się wyjątkowa panorama Tatr. Na wzniesieniu znajdują się stacja górna kolei linowo-terenowej PKL z deptakiem widokowym ze znaną rzeźbą „Polonia Restituta” autorstwa Franciszka Masiaka, plaża słoneczna z uzdrowiskowymi tradycjami sięgającymi lat 30 XX wieku, stanowiące znane symbole zarówno samej Gubałówki, ale i miasta Zakopane.
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wspiera działania zmierzające do udostępniania miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i rekreacyjnie. Cieszymy się, że Gubałówka zyskała nowy i dostępny dla każdego szlak turystyczny, który powstał dzięki współpracy z PKL oraz Miastem Zakopane – mówi Jerzy Kapłon, prezes Zarządu Głównego PTTK.

Nowy szlak to nie jedyna inwestycja w okolicy Gubałówki

PKL zakończyły niedawno rewitalizację deptaka i terenu przy górnej stacji kolei na Gubałówce. Dla wygody turystów poszerzone zostały schody zlokalizowane przed wejściem do budynku górnej stacji. Dodatkowo powstał także chodnik dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Przed wejściem do budynku górnej stacji kolei zagospodarowana została nowa przestrzeń z miejscami do siedzenia. Od południowej strony promenada spacerowa została wyposażona w gustowne drewniane elementy małej architektury z jednoczesnym zachowaniem strefy zieleni.

Nowy szlak to większe możliwości łączenia turystyki pieszej z podróżą kolejka linową

Dla osób, które zdecydują się odwiedzić Zakopane i Gubałówkę ciekawą alternatywą może okazać się połączenie spaceru i podróży koleją linowo-terenową PKL. Każdy wg własnego uznania i kondycji może zdecydować, czy będzie to spacer na szczyt, czy wyjazd koleją z możliwością podziwiania panoramy Tatr przez szklany dach wagonika.
Polskie Koleje Linowe udostępniają podróż kolejkami, sklepy, punkty gastronomiczne w swoich ośrodkach turystycznych przy zachowaniu niezbędnych zasad sanitarnych i przy ograniczonej ilości przewozowej pasażerów. Obowiązuje dezynfekcja dłoni a w wagonach kolei i budynkach, a także konieczność zasłaniania ust i nosa. PKL rekomendują zakup biletów na przejazdy z wyprzedzeniem za pośrednictwem sklepu internetowego.

Fot. Adam Brzoza