Nowy szef Państwowych Portów Lotniczych – Mariusz Szpikowski
Jak poinformowała PAP, nowym dyrektorem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze.” został Mariusz Szpikowski. Wcześniej poinformowano o złożeniu dymisji przez Michała Kaczmarzyka.
Cytowany przez agencję minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, powiedział: „Dzisiaj najważniejsze są bezpieczeństwo oraz rozwój portu im. F. Chopina, a także pozostałych portów lotniczych. Potrzebne jest nowe spojrzenie na działalność Państwowego Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze. Powołany dziś naczelny dyrektor to profesjonalista, który gwarantuje nie tylko prawidłowe funkcjonowanie portu, ale też wysoki poziom bezpieczeństwa”
Z kolei wiceminister Jerzy Szmit, odpowiedzialny w resorcie infrastruktury za sprawy lotnictwa, dodał: „Szanuję decyzję Michała Kaczmarzyka, który złożył rezygnację.”
Rzecznik prasowy Lotniska Chopina Przemysław Przybylski napisał w komunikacie od byłym dyrektorze: „W ciągu niespełna dwóch lat kierowania firmą przeprowadził głęboką restrukturyzację zatrudnienia i procesów biznesowych. Doprowadził do usprawnienia struktury organizacyjnej i znaczącego podniesienia efektywności kosztowej PPL. Z jego inicjatywy przyjęta została strategia na lata 2014-2024, otwarcie zmodernizowanego i rozbudowanego Terminala A na warszawskim Lotnisku Chopina, co pozwoliło na znaczący wzrost liczby obsługiwanych przewoźników, pasażerów i liczby połączeń z Warszawy. W 2015 r. po raz pierwszy w historii Lotnisko Chopina obsłużyło rekordową liczbę ponad 11 mln pasażerów. PPL notuje też rekordowe wyniki finansowe. Według wstępnych prognoz zysk na koniec 2015 r. netto wyniesie 180 mln zł. Marża EBITDA (EBITDA to zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) na poziomie 50 proc. stawia Lotnisko Chopina „w ścisłej czołówce europejskich portów lotniczych.”
P.P. „Porty Lotnicze” zarządza dwoma portami lotniczymi: w Warszawie i Zielonej Górze. Posiada również udziały w 10 spółkach nadzorujących działanie lotnisk w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Modlinie, Wrocławiu, Katowicach, Szczytnie, Bydgoszczy i Rzeszowie. Ponadto PPL posiada udziały w spółkach handlingowych oraz firmach świadczących usługi pozalotnicze m.in. w spółce zarządzającej hotelem Courtyard by Marriott.Naczelny dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” jest powoływany i odwoływany przez ministra właściwego ds. transportu, na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z 23 października 1987 r. o przedsiębiorstwie państwowym „Porty Lotnicze
POWIĄZANE WPISY
2 lutego 2023
Polskie lotniska regionalne obsłużyły prawie 27 mln pasażerów w 2022
Związek Regionalnych Portów Lotniczych opublikował statystyki dotyczące ruchu…
0 Komentarzy3 Minuty
2 lutego 2023
TT-Line zwiększa potencjał przewozowy z drugą jednostką Green Ship Peter Pan
Zawinięcie drugiego promu GreenShip Peter Pan do Terminala Promowego w Świnoujściu jest…
0 Komentarzy4 Minuty
1 lutego 2023
LOT: w sezonie letnim wznowimy połączenie z Rzeszowa do Gdańska
Od 2 czerwca do 5 września 2023 roku samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT znów zabiorą…
0 Komentarzy3 Minuty
1 lutego 2023
Zmiany w zarządzie Brussels Airlines
Peter Gerber, obecny prezes zarządu Brussels Airlines, zrezygnował wczoraj (31 stycznia)…
0 Komentarzy1 Minuty
31 stycznia 2023
Air France zwiększa liczbę lotów do Chin
Linie lotnicze zapowiadają od 1 lipca wprowadzenie do rozkładu codziennych połączeń do…
0 Komentarzy1 Minuty
30 stycznia 2023
Wizz Air: w 2022 przewieźliśmy rekordową liczbę pasażerów – ponad 45 mln osób
Wizz Air świętuje swój rekord, przewożąc ponad 45 milionów pasażerów w roku kalendarzowym…
0 Komentarzy3 Minuty
30 stycznia 2023
Zysk netto Ryanaira w III kwartale 2022 wyniósł 211 mln euro
Ryanair ogłosił dziś (30 stycznia) osiągnięty zysk netto za trzeci kwartał w wysokości…
0 Komentarzy5 Minuty
27 stycznia 2023
Nowa inwestycja Air France-KLM – cztery samoloty transportowe i trzy pasażerskie
Grupa Air France-KLM inwestuje w nowe samoloty. Proces odmładzania floty ma istotny…
0 Komentarzy3 Minuty