Nowoczesne muzea w Chorwacji, które warto odwiedzić

AG

Większość gości odwiedza Chorwację głównie z uwagi na walory przyrodnicze – krystalicznie czyste i ciepłe morze oraz dużą ilość słońca. Dziś proponujemy alternatywę – nowoczesne muzea, które warto odwiedzić podczas pobytu w Chorwacji.

Muzeum zerwanych związków (hr. Muzej prekinutih veza) w Zagrzebiu

Jedno z najbardziej niezwykłych muzeów na świecie. Powstało jako efekt rozpadu związku dwóch artystów, którzy nie wiedzieli co zrobić ze wspólnymi pamiątkami. Dziś jest przykładem, że po każdej miłości pozostaje jakaś niezwykła historia i wspomnienia, którymi warto się zaopiekować. W 2011 roku muzeum otrzymało prestiżową nagrodę Europejskie Muzeum Roku w kategorii najbardziej innowacyjne muzeum na świecie!
Filmik z YouTube autorstwa Percy Lipinskiego: TUTAJ

Muzeum Apoksyomenosa (hr. Muzej Apoksiomena) w Małym Losinju

Muzeum poświęcone w całości jednemu jedynemu niezwykłemu, antycznemu posągowi. Wydobyty z głębin morskich w pobliżu wyspy Losinj atleta z brązu znalazł w końcu swój dom na wyspie. Odwiedźcie to niezwykłe miejsce i zapoznajcie się z niezwykłą historią jego życia!
Filmik z YouTube autorstwa Losinj – Island of vitality: TUTAJ

Muzeum kultury Vučedol (hr. Muzej Vučedolske kulture) w Vucedolu

Pierwsze ślady człowieka na tych terenach pochodzą z wczesnej epoki brązu i dotyczą tak zwanej kultury Vucedolskej – najstarszej europejskiej cywilizacji. Odnaleziono tu pierwszą w Europie osadę, zamieszkiwaną przez 2000 ludzi, w której seryjnie topiono metale, wprowadzono kalendarz oparty na nocnej obserwacji nieba, a także wykorzystywano pojazd na cztery koła. Pierwsi też podawali posiłki na talerzach dla 1 osoby! Badania archeologiczne trwają tu nieprzerwanie od XIX wieku. Dzisiaj na miejscu tego niezwykłego odkrycia znajduje się jedno z najatrakcyjniejszych Muzeów Europy Wschodniej.
Filmik z YouTube autorstwa Hrvatska radiotelevizija: TUTAJ

Muzeum Alki (hr. Muzej Sinjske alke) w Sinju

Turniej w mieście Sinj odbywa się nieprzerwanie od 1715 roku jako pamiątka po zwycięstwie nad Turkami. Co roku gromadzi rzesze osób obserwujących z wypiekami na twarzy zmagania zawodników, którzy w pełnym galopie muszą trafić w środek małego metalowego krążka zawieszonego 3 metry nad ziemią. W 2015 roku Alka doczekała się Muzeum, w którym są zgromadzone liczne pamiątki obejmujące tą ponad 300 letnią tradycję.
Filmik z Youtube autorstwa Europa Nostra: TUTAJ

Muzeum Neandertalczyka (hr. Muzej krapinskog neandertalca) w Krapinie

Muzeum powstałe na miejscu wykopalisk archeologicznych prowadzonych od 1899 roku dokumentujące dzieje praczłowieka. Odkryto tu ponad kości ponad 80 neandretalczyków w różnym wieku. Jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Chorwacji pokazujące, jak ludzie żyli w prahistorii.
Filmik z Youtube autorstwa CroLove: TUTAJ

Muzeum budowy drewnianych statków (hr. Muzej betinske drvene brodogradnje) w miejscowości Betina

Tylko proto posiadał pełne kwalifikacje do stworzenia gajety – drewnianej łodzi, z której słynęła Betina. Wiedza tych ludzi była trzymana w wielkiej tajemnicy i przenoszona z pokolenia na pokolenie, jako bezcenny dar. Dzisiaj mieszkańcy Betiny chcą się podzielić częścią swojej niezwykłej historii. Muzeum otrzymało w 2018 roku nagrodzę Siletto Prize 2018 jako Muzeum roku.
Filmik z Youtube autorstwa Muzej betinske drvene brodogradnje: TUTAJ

Aquatica w Karlowcu

W mieście Karlovac otoczonym z czterech stron rzekami: Kupą, Koraną, Mrežnicą i Dobrą otwarto pierwsze w Chorwacji Akwarium poświęcone florze i faunie wód słodkowodnych. W 25 basenach można tu zobaczyć ponad 100 gatunków ryb żyjących w chorwackich rzekach z czego 20 to gatunki endemiczne.
Filmik z Youtube autorstwa Dom na kvadrat: TUTAJ