Wystartowało nowe połączenie lotnicze PLL LOT z Krakowa do Zielonej Góry

Kraków Airport - nowe połączenie lotnicze
Fot. Materiał prasowy

W środę, 6 czerwca, na lotnisku Kraków-Balice odbyła się uroczysta inauguracja połączenia PLL LOT na trasie Kraków –  Zielona Góra – Kraków. Do  miasta w województwie lubuskim będziemy mogli polecieć z Krakowa dwa razy w tygodniu. Wydarzenie zbiegło się z oddaniem do operacyjnego użytkowania pierwszego fragmentu nowo wykonanej nawierzchni płyty postojowej samolotów w części zachodniej Kraków Airport.

W konferencji prasowej oraz uroczystej inauguracji połączenia wzięli udział: Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport, Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Dawid Gleń, rzecznik prasowy spółki Igrzyska Europejskie 2023, Justyna Szajner z PLL LOT oraz goście z Zielonej Góry: Mariusz Stokłosa, prezes spółki Lotnisko Zielona Góra-Babimost, Michał Anczykowski, dyrektor Portu Lotniczego w Zielonej Górze-Babimost, Hubert Haegenbarth, zastępca dyrektora Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost i Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego woj. Lubuskiego.

„Jesteśmy dumni z krajowych połączeń #prostoskrakowa, stanowiących część siatki połączeń Lato 2023. Zielona Góra to kolejne atrakcyjne połączenie w ofercie PLL LOT, znakomite na choćby kilkudniowy odpoczynek. Turyści z województwa lubuskiego też będą mieli okazje w szybki sposób podróżować do Krakowa i Małopolski i dzięki temu podziwiać uroki miasta i regionu” – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Dyrektor Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost w nowym połączeniu lotniczym również widzi szansę na rozwój turystyki i współpracy międzyregionalnej:

„Bardzo cieszymy się z uruchomienia połączenia do Krakowa. To ogromna szansa na zwiększenie współpracy pomiędzy naszymi regionami, zwłaszcza tuż przed rozpoczęciem III Igrzysk Europejskich, które odbędą się w stolicy Małopolski. Jestem przekonany, że rejsy do Zielonej Góry będą również doskonałym impulsem dla mieszkańców południowej Polski do wyjazdów turystycznych i poznawania uroków województwa lubuskiego” – Michał Anczykowski, dyrektor Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost.

Kraków Airport rozwija skrzydła

Inauguracja nowego połączenia zbiegła się z oddaniem  do operacyjnego użytkowania pierwszego fragmentu nowo wykonanej nawierzchni płyty postojowej samolotów w części zachodniej. Dzięki oddanej części nawierzchni Kraków Airport zyskał sześć nowych stanowisk postojowych. Zmiana organizacji ruchu związana z pracami w kolejnym etapie rozbudowy PPS równocześnie wymagała czasowego zamknięcia trzech istniejących stanowisk, zatem w wyniku uruchomienia nowej części Kraków Airport w sezonie letnim 2023 będzie dysponował trzema dodatkowymi stanowiskami postojowymi kodu C. Prace budowlane rozpoczęły się w III kwartale 2021 roku, a dotychczas ukończono ok. 90 proc. nawierzchni betonowej. Zakończenie robót i oddanie do operacyjnego użytkowania całości nawierzchni przewidywane jest w pierwszym kwartale 2024 roku. W wyniku realizacji całości rozbudowy płaszczyzny Kraków Airport zwiększy o 15 liczbę dostępnych stanowisk postojowych dla samolotów kodu C.