Nowe obiekty na Szlaku Piastowskim

Decyzją Rady Programowo – Naukowej do Szlaku Piastowskiego dołącza Trakt Królewski w Gnieźnie oraz Baszta Dorotka w Kaliszu. Z kolei Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach zmienia status z obiektu aspirującego na obiekt gwarantowany. Dodatkowo w najbliższych latach szlak prawdopodobnie powiększy się o Rogoźno.
W dniu 10 września w siedzibie gnieźnieńskiego starostwa odbyło się XV posiedzenie Rady Programowo – Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego. Jednym z punktów spotkania było podjęcie decyzji w sprawie zakwalifikowania obiektów do szlaku na podstawie przeprowadzonych audytów.
Ponadto omówiono założenia koncepcji strategii komunikacji dla szlaku. Zadanie to w najbliższym czasie wykonana samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Rada uznała, że po wprowadzeniu logo i systemu identyfikacji wizualnej, a także oznakowania drogowego przyszedł czas na stworzenie wytycznych w jaki sposób cały szlak, jak i poszczególne obiekty, mają się komunikować z turystami, w jaki sposób mają opowiadać o każdym miejscu z osobna, jakiego języka narracji winny używać. Krótko mówiąc chodzi o ustalenie do kogo i w jaki sposób Szlak Piastowski ma kierować swoją ofertę.
Audytem zostało objętych kilka miejsc na szlaku, w tym również i te, które zostały objęte dopiero co zakończonym projektem unijnym realizowanym przez Wielkopolską Organizację Turystyczną we współpracy z pięcioma samorządami: Kaliszem, Koninem, Gnieznem, Pobiedziskami i Pyzdrami.
Ponadto Rada zajęła się wnioskiem Gminy Rogoźno o wpisaniu Rogoźna na szlak, która jednocześnie złożyła akces do Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Z przeprowadzonego audytu historyczno – turystycznego wynika, że korzenie Rogoźna mają autentycznie piastowski charakter. Pewne jest, że w połowie XIII w. funkcjonował tam zamek kasztelański, czyli lokalny ośrodek władzy książęcej. W Rogoźnie bardzo mocno kultywowana jest pamięć o Przemyśle II, jednym z pięciu królów koronowanych w Gnieźnie, który dokonał lokacji miejskiej Rogoźna. Ponadto miasto posiada stałą ekspozycję muzealną o tematyce piastowskiej.
Rada Programowo – Naukowa szlaku podjęła decyzję o pozytywnym z zaopiniowaniu wniosku Urzędu Miejskiego w Rogoźnie, ale wpisanie Rogoźna na szlak nastąpi nie wcześniej niż za dwa lata, po spełnieniu pewnych warunków przyjętych przez Radę i po ponownym pozytywnym wyniku audytu.
Nie ma natomiast przeciwskazań, aby Rogoźno przystąpiło w najbliższym czasie do Klastra, tak aby podjąć się realizacji części z w/w warunków.
Przypomnijmy, Rada Programowo – Naukowa ds. Szlaku Piastowskiego została powołana w maju 2011 roku decyzją marszałków województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Szefem Rady jest Starosta Gnieźnieński. Rada liczy aktualnie 30 osób. Wśród nich znajdują się naukowcy, badacze, urzędnicy oraz gestorzy wybranych obiektów kulturowych i turystycznych z województwa wielkopolskiego i kujawsko – pomorskiego. O ewentualnym poszerzeniu składu Rady decydują marszałkowie obu województw. Rada decyduje o tym, które obiekty przynależą do szlaku oraz jakie warunki obiekty muszą spełnić, aby być częścią produktu sieciowego. Rada ustala również trasy przebiegu szlaku oraz prowadzi stały nadzór nad właściwą jakością oferty turystycznej, jak i dostępnością obiektów.
POWIĄZANE WPISY
17 marca 2023
Pierwsza na świecie makieta z prawdziwym deszczem w Kolejkowie
Wystawę co dziewięć minut rozświetlają błyskawice, a na mieszkańców makiety spada ulewa.…
0 Komentarzy2 Minuty
16 marca 2023
MROT: dofinansujemy projekty naszych członków. Powstaje Laboratorium Inicjatyw Turystycznych
Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna chcąc rozwijać produkty turystyczne na…
0 Komentarzy4 Minuty
14 marca 2023
MROT: 16 marca premiera nowego projektu. Wesprze rozwój produktów i marek turystycznych w regionie
Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna chcąc wesprzeć branżę turystyczną…
0 Komentarzy1 Minuty
13 marca 2023
Touroperatorzy na fali po kryzysie? Debata na Forum Promocji Turystycznej we Wrocławiu
Wyjście na prostą po kryzysie czy niepewne jutro – co czeka polskich touroperatorów? To…
0 Komentarzy2 Minuty
9 marca 2023
Na MTT Wrocław wręczono Kryształy Turystyki
Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego przyciągają coraz więcej odwiedzających i…
0 Komentarzy1 Minuty
8 marca 2023
Przyszłość wycieczkowców tematem Pojedynku Ekspertów na Forum Promocji Turystycznej
Przyszłość statków wycieczkowych będzie jednym z ważnych tematów poruszonych w trakcie…
0 Komentarzy2 Minuty
8 marca 2023
Dolny Śląsk: 2 mln zł na rozwój infrastruktury nad Odrą
Powołany przez Sejmik Dolnośląski Fundusz Odrzański 2023 wesprze dolnośląskie gminy w…
0 Komentarzy4 Minuty
8 marca 2023
Itaka świętuje karnawał w Las Palmas na Gran Canarii
Karnawał na Gran Canarii jest uznawany za wydarzenie roku, a Wielka Parada w Las Palmas…
0 Komentarzy1 Minuty
7 marca 2023
Workshop ALLinTOO: stawiamy na jakość, a nie na ilość
III międzynarodowy workshop turystyczny ALLinTOO zorganizowany wspólnie przez Magazyn…
0 Komentarzy4 Minuty
[…] Nowe obiekty na Szlaku Piastowskim […]