Nowe miejsca na mapie Stambułu – kino Atlas i Muzeum Kinematografii

Nowa atrakcja na mapie turystycznej Stambułu
Kino Atlas w Stambule/fot. archiwum Visit Turkey

W ceremonii otwarcia historycznego Kina Atlas, w Stambule, której przewodniczył Prezydent Recep Tayyip Erdoğan, udział wzięli poza światowej sławy reżyserem filmowym Guyem Ritchie, aktorzy jego nowego filmu „Five Eyes” kręconego w Antalyi – Jason Statham, Josh Harnett i Jacquie Ainsley.

Goście honorowi uroczystego otwarcia kina Atlas/fot materiały prasowe

Historyczne Kino Atlas, mieszczące się przy Alei Istiklal w Stambule, zostało w latach 2019 – 2020 poddane przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji renowacji, podczas którejzwrócono uwagę na zachowanie w najdrobniejszych szczegółach jego pierwotnej formy.

Odrestaurowanie Kina Atlas do jego pierwotnego wyglądu to efekt dwóch lat ciężkiej pracy specjalistów. Kino, które po raz pierwszy otworzyło swoje podwoje dla miłośników kina w 1948 roku, zostało całkowicie odnowione. Pracami konserwatorskimi zostały objęte między innymi takie miejsca jak scena, widownia, nagłośnienie i foyer. Odnowione kino posiada 483 miejsc siedzących, projekcję 4K zapewniającą wysoką jakość obrazu i scenę o wymiarach 13 x 7 metrów. Ponadto scena sali kinowej jest przystosowana do wystawiania różnego rodzaju przedstawień, od teatru na żywo po inne sztuki widowiskowe.

Sala kina Atlas/fot. materiały prasowe

Muzeum Kinematografii w Stambule, mieszczące się w tym samym budynku co kino Atlas, wniesie ogromny wkład w rozpowszechnianie wiedzy o tej dziedzinie sztuki, udostępniając cyfrowe kopie wszystkich filmów nakręconych w historii tureckiego kina. Goście będą mieli również dostęp do synopsisów (streszczeń) ponad 8 tysięcy filmów tureckich. Muzeum, w którym dostępne są informacje i dokumenty związane z kinem światowym oraz istotne szczegóły dotyczące znaczących dzieł kina tureckiego, stanie się centrum edukacyjnym dla miłośników kina. W muzeum można też będzie zobaczyć niezliczone krajowe i międzynarodowe nagrody i wyróżnienia, które kino tureckie otrzymało na przestrzeni lat.

Historyczne wnętrza/fot. materiały prasowe

Kino Atlas, znajdujące się przy Alei Istiklal w Stambule, otworzyło swoje podwoje w 1948 roku. Budynek, w którym mieści się kino, powstał w 1870 roku za panowania sułtana Abdulaziza. Elewacja budynku, która stanowi dobry przykład renowacji przeprowadzonych w Beyoğlu, zawiera elementy neoklasycystyczne, charakterystyczne dla XIX wieku. Dekoracje sufitowe, płaskorzeźby gipsowe, marmurowe kominki i inkrustowane parkiety znajdujące się w budynku odzwierciedlają trendy panujące w sztuce w okresie, w którym został zbudowany.

Wnętrza kina Atlas/fot. materiały prasowe

Legendarne kino mieści się w Pasażu Atlas (Atlas Pasajı), który ze względu na swoją lokalizację jest jednym z najważniejszych miejsc spotkań mieszkańców w dzielnicy Taksim. Dzięki muzeum, kino Atlas, które zajmuje ważne miejsce w społecznej pamięci miasta, zostanie przywrócone do życia. Kino znajduje się obok ulicy Yeşilçam, która od dziesięcioleci stanowi centrum tureckiego kina. Kino Atlas i Muzeum Kinematografii w Stambule będą jednym z najważniejszych punktów na Szlaku Kultury w Beyoğlu.
Guy Ritchie wybrał Turcję, jako miejsce nakręcenia swojego nowego filmu „Five Eyes”

Zdjęcia do nowego filmu akcji Ritchiego „Five Eyes” odbyły się przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Turystyki Republiki Turcji w Antalyi na terenie kompleksu wystawienniczego Antalya Expo oraz w zabytkowej dzielnicy Kaleiçi, zamieniając miasto w gigantyczny plan filmowy. W filmie “Five Eyes”, do którego scenariusz napisali Ivan Atkinson i Marn Davies, wyreżyserował Guy Ritchie, a w głównych rolach wystąpili Jason Statham, Aubrey Plaza, Bugzy Malone i Cary Elws, agent MI6, Orson Fortune zostaje zrekrutowany przez globalny sojusz wywiadowczy, aby wyśledzić i zatrzymać sprzedaż nowej śmiercionośnej broni, która grozi zakłóceniem światowego porządku.

Miasto ostateczne. Stambuł dla tych, którzy kochają życie