Nowe lotnisko w Stambule już otwarte

29 października oficjalnie otworzono nowy port lotniczy w Stambule.

Realizacja wartej 11,6 mld dolarów inwestycji trwała 5 lat, przez ten czas powstał port o powierzchni 76,5 mln metrów kwadratowych.

Projekt lotniska łączy w sobie cechy futurystyczne z tymi nawiązującymi do bogatej tradycji tureckiej. Jej symbolem jest np. wieża kontroli ruchu lotniczego, która swoim kształtem przypomina tulipan – wielowiekowy symbol Stambułu. Z kolei styl architektoniczny terminali odzwierciedla bogactwo artystyczne meczetów, łaźni, kopuł i wielu innych historycznych budowli w Stambule.
Lotnisko na początku swojego funkcjonowania ma obsługiwać 90 mln pasażerów rocznie, ale jego możliwości będą się sukcesywnie zwiększać – do nawet 200 mln obsłużonych pasażerów rocznie.

Nowe lotnisko ma znacząco odciążyć port lotniczy im. Atatürka, który już teraz jest przeludniony. Stambuł, który notuje dynamiczne zwiększenie ruchu turystycznego, biznesowego i tranzytowego potrzebował więc nowej inwestycji tego typu. W ręce pasażerów został oddany także szereg innowacyjnych udogodnień, np. możliwość znalezienia swojego samochodu na ogromnym parkingu lub punkt do ładowania samochodów elektrycznych.

Na razie nowy port lotniczy w Stambule obsługuje ograniczoną liczbę lotów, ale do końca roku ma się na niego przenieść największy turecki przewoźnik – Turkish Airlines.

Rozbudowa ma potrwać do 2028 – 2030 roku, a jej wynikiem ma być w sumie 6 pasów startowych, 165 rękawów i 4 terminale pasażerskie.