Nowa lotnicza atrakcja w Krośnie

MM

W Krośnie powstaje atrakcja turystyczna, która może wzbogacić ofertę produktową regionu. Firma „Aero-Kros” chce stworzyć pakiety dla turystów wspólnie z hotelem Polanka i udostępniać hangar oraz fabrykę zwiedzającym.

Lotnicze Zakłady Produkcyjno-Naprawcze „Aero-Kros” chcą wejść w skład turystycznej oferty Krosna, otwierając dla zwiedzających swoje podwoje. Firma zamierza przeszkolić pracowników w oprowadzaniu grup, nawiązała też współpracę z hotelem Polanka. Obiekt będzie przede wszystkim atrakcją dla miłośników awiacji, ale nie tylko. W hangarze podziwiać można zarówno samoloty wyprodukowane w zakładach, jak też egzemplarze tutaj wyremontowane.

Jak dotąd, w zakładach naprawiono ponad 1700 szybowców i 500 samolotów oraz wyprodukowano ponad 450 samolotów ULM. Prowadzona jest tu również rekonstrukcja sprzętu lotniczego.

Początki Lotniczych Zakładów Produkcyjno-Naprawczych „Aero-Kros” sięgają połowy lat 50-tych, kiedy władze utworzyły Aeroklub Polski. W Krośnie powstały Okręgowe Warsztaty Lotnicze, które miały zapewnić zaplecze techniczne – obsługiwać Stowarzyszenie w zakresie remontów i obsługi sprzętu lotniczego i pomocniczego.

Na początku lat 60-tych działalność zakładu została przeniesiona do do odbudowanych po zniszczeniach wojennych obiektów byłej wojskowej Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Zmieniono wtedy nazwę na Lotnicze Zakłady Naprawcze APRL w Krośnie.

W wolnej Polsce zakład został zreorganizowany i w 1992 roku zmienił nazwę na Centralną Szkołę Lotniczo-Techniczną Aeroklubu Polskiego w Krośnie. Dotychczasowa działalność została rozszerzona o szkolenie lotniczego personelu technicznego w powołanym Ośrodku Szkolenia Personelu Obsługi Technicznej.

Podupadłe zakłady przejął w 2007 roku prywatny inwestor, który kontynuuje działalność pod nazwą Lotnicze Zakłady Produkcyjno-Naprawcze “Aero-Kros” sp. z o.o. w Krośnie. Jak zapowiada dyrektor zarządzający, Mateusz Rybarczyk, wkrótce zakłady rozszerzą działalność o ofertę dla turystów. Obecnie chętni mogą oglądać wnętrza po wcześniejszym umówieniu się. W przyszłości zakłady będą się także zajmowały renowacją zabytkowych samochodów.

{gallery}3799{/gallery}