Nocowanie.pl: wyjazdy na ferie w Polsce drożeją, a miejsc ubywa. Liczba rezerwacji o 5 proc. większa niż w 2023

ferie-2023-narty-zima-nocowanie
fot. materiały prasowe

W najbardziej popularnych górskich miejscowościach średnia cena za osobę za noc w okresie ferii wzrosła w pierwszych dniach stycznia względem wartości grudniowych. W tej chwili za czterodniowy wyjazd dla 3-4 osób zapłacimy średnio 1606 zł – wynika z analizy polskiego serwisu turystycznego, Nocowanie.pl.

W piątek 12 stycznia zaczynają się ferie zimowe dla uczniów z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Tydzień później dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, a następnie – od 29 stycznia do 11 lutego – wypoczynek rozpocznie dzieci i młodzież z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Ostatnia tura ferii, od 12 lutego, obejmie województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, lubuskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Zakopane droższe prawie o 20 proc. niż w listopadzie

“Na przestrzeni ostatniego kwartału minionego roku rezerwacji na ferie było o blisko 5 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu zimowego. Jednak o całościowych wynikach zdecydują najbliższe tygodnie, bo – jak pokazał zeszły sezon – aż 80 proc. wszystkich rezerwacji na ten czas dokonywanych jest na ostatnią chwilę, w styczniu i lutym” – mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes Nocowanie.pl.

“Tradycyjnie już na liście zimowych kierunków przoduje Zakopane, w którym w tej chwili średnia cena za osobę za noc kształtuje się na poziomie 106 zł. Średnia cena w stolicy Tatr wzrosła od listopada o 19 proc., co jest zupełnie naturalne – gdy spada dostępność ofert w niskich cenach, sięgamy po te droższe” – podkreśla i dodaje, że tylko na przestrzeni pierwszego tygodnia stycznia w miejscowościach górskich średnie ceny wzrosły względem grudnia od kilku do kilkunastu procent.

Białka Tatrzańska w wyższym standardzie

Drożej jest również w chętnie wybieranym na ferie Karpaczu, gdzie w tej chwili średnia cena osobodoby wynosi 111 zł (wzrost względem średniej z grudnia o 15 proc.) oraz Krynicy Zdrój, gdzie za osobę za noc trzeba teraz zapłacić średnio 112 zł. Gości o bardziej zasobnych portfelach, wybierających obiekty w wyższym standardzie, przyciąga też Białka Tatrzańska, gdzie średnia z dokonanych rezerwacji to obecnie 166 zł za osobę za noc.

“To, co cieszy właścicieli obiektów noclegowych, to wydłużenie się czasu rezerwacji. W zeszłym roku długość wyjazdu wynosiła średnio mniej niż trzy dni, w tym roku wyjeżdżamy na dłużej, średnio na cztery dni” – zauważa Zaniewski.

Kołobrzeg najpopularniejszy na ferie nad polskim morzem

W Bukowinie Tatrzańskiej średnia cena za osobę za noc wynosi obecnie 87 zł, w Poroninie 84 zł, w Kościelisku 92 złote, a w Białym Dunajcu 97 zł.

W miejscowościach nadmorskich liczba rezerwacji stanowi zdecydowaną mniejszość, ale również rośnie. Najpopularniejsze o tej porze roku są Kołobrzeg, gdzie w tej chwili średnia cena noclegu dla jednej osoby wynosi 76 zł, Gdańsk (94 zł) czy Świnoujście (72 zł).