Noclegowo.pl: turystyczne trendy na wakacje 2023. Trójmiasto najchętniej wybieranym miejscem na urlop

Grand Hotel w Sopocie, widok z molo

Wakacje 2023 właśnie się rozpoczęły. W piątek odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Na turystów podróżujących po Polsce czeka wiele atrakcji. Portal Noclegowo.pl przedstawia nowe informacje na temat tegorocznego sezonu wakacyjnego.

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne zmiany w preferencjach turystów dotyczących wyboru kierunków podróży. Tradycyjne miejsca takie jak nadbałtyckie kurorty czy górskie regiony nadal cieszą się ogromną popularnością. Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej na urlop decyduje się 65 proc. Polaków.

Najczęściej odwiedzanymi miejscami będzie Trójmiasto, Kołobrzeg i Zakopane. Jednak coraz więcej osób poszukuje alternatywnych atrakcji. Tegoroczne trendy wskazują na rosnące zainteresowanie turystów odkrywaniem małych miejscowości, które oferują autentyczną atmosferę i bliski kontakt z naturą. Wielu podróżnych wybiera pensjonaty, agroturystykę czy domki letniskowe, aby doświadczyć uroków obcowania z lokalną społecznością.

„Chociaż wśród destynacji wakacyjnych wskazywanych najczęściej przez Polaków w kontekście wakacyjnych wyjazdów królują najpopularniejsze kurorty, to dostrzegalny jest trend wyszukiwania miejscowości mniej popularnych, lecz równie wartych odwiedzenia” – twierdzi Rafał Szmytke, prezes POT.

Coraz częściej wybierane są wyjazdy, starannie zaplanowane, które ukierunkowane są na doświadczanie tu i teraz. Od kilku lat zauważalne jest także znaczne skrócenie wakacyjnych wyjazdów. W tym roku będzie podobnie. Z danych portalu Noclegowo.pl wynika, że 85 proc. wyjazdów to pobyty do siedmiu dni. W 2019 roku na wypoczynek tygodniowy lub krótszy decydowało się ok. 70 proc. turystów, a w 2018 – 66 proc. Inflacja i ciężka sytuacja ekonomiczna nie przekreśla jednak planów wyjazdowych Polaków. Średnio na wyjazdy przeznaczą ok. 1,8 tys. zł. W ubiegłym roku ta kwota wynosiła ok. 930 zł, natomiast w 2021 – 1,5 tys. zł.

Ceny noclegów w popularnych wakacyjnych kurortach

W Gdańsku średnio za dobę turyści zapłacą ok. 100 zł, w Gdyni 140 zł, a w Sopocie 125 zł. W Kołobrzegu jest to 111 zł, a w Świnoujściu, tak samo jak w Sopocie – 125 zł. Z kolei w Zakopanem czy Karpaczu ceny oscylują w okolicach 110 zł. Warto dodać, że kwoty te są uśrednione – ostateczna cena zależy od standardu zakwaterowania.

Dane Noclegowo.pl pokazują też, że nieco ponad połowa rezerwacji – 53 proc. – to wyjazdy z dziećmi. Najczęściej w konfiguracji 2+1 oraz 2+2. Poza tym, 30 proc. urlopowiczów podróżować będzie w parach. Natomiast wyjazdy w większym gronie preferuje 16 proc. wyjeżdżających. Zaledwie 1 proc. na wakacje wybierze się w pojedynkę.