Niemcy – turyści zagraniczni wykupili w 2018 roku ponad 87 mln noclegów

AG

Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego od stycznia do grudnia 2018 roku odnotowano 87,7 mln noclegów gości z zagranicy, o 3,8 mln noclegów (5 proc.) więcej niż w zeszłym roku.

Jak podkreślił podczas konferencji w Warszawie, Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystycznej w Polsce: „Od 1993 roku liczba noclegów wykupionych przez zagranicznych turystów w Niemczech wzrosła o 153 proc., z 34,7 do 87,7 milionów.
Co nas szczególnie cieszy, po raz pierwszy w historii liczba noclegów wykupionych przez gości z Polski przekroczyła 3 miliony. Do końca listopada odnotowano ich 3 073 000 (wzrost o 13 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2017 roku) i szacujemy, że do końca roku liczba ta wyniesie ok.3,2 mln. Polska jest na 9. miejscu (po Holandii, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoszech, Francji i Danii). Jeśli chodzi o dynamikę wzrostu liczby wykupionych noclegów ustępujemy tylko Stanom Zjednoczonym. Wyniki te pozwalają nam prognozować, że do 2030 roku liczba noclegów wykupowanych przez turystów z Polski osiągnie 4,6mln.”

W ubiegłym roku tylko na trzech kierunkach odnotowano spadek liczby noclegów wykupywanych przez turystów: z krajów Zatoki Perskiej – spadek o 4,8 proc., Brazylii – 3,8 proc. i Turcji – 3 proc.

Jeśli chodzi o profil polskiego turysty w Niemczech, to 57 proc. rezerwacji dokonuje on online.

42 proc Polaków jeździ do Niemiec w celach wypoczynkowych, 37 proc. decyduje się na zwiedzanie miast. 60 proc. podróżuje samochodem. Średni wiek turysty polskiego w Niemczech to 41,2.

Tomasz Pędzik podkreślił: „Do turystów chcemy docierać głównie przez dwa filary: Miasta i kulturę oraz Naturę i aktywność. Pierwszy to eventy w miastach, miasta z listy światowego dziedzictwa UNESCO, zamki i pałace, kuchnia i muzea. W drugim filarze podkreślamy różnorodność szlaków turystycznych, atrakcyjność parków narodowych, szlaki rowerowe.
Nieustannie istotne są dla nas podróże bez barier i zrównoważony rozwój.”

Co ciekawe, Niemcy są celem podróży kulturalnych nr 1 w Europie.

Na przykład ponad 1/3 przedstawień operowych na świecie odbywa się w Niemczech, w których zarejestrowanych jest 1,2 mln twórców kultury i działa 500 teatrów (najwięcej na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca). 15 mln turystów rocznie odwiedza 6700 muzeów w Niemczech. Pod względem liczby zabytków zna liście światowego dziedzictwa UNESCO, Niemcy z 44 zabytkami znajdują się na 3. miejscu na świecie.