Niemcy świętują 30-lecie obalenia muru i planują kolejny rok

Katarzyna Rainka

Niemiecka Centrala Turystyki wykorzystuje trzydziestą rocznicę upadku Muru Berlińskiego w promocji swojego kraju. Warszawski oddział zorganizował spotkanie dla mediów, przypominając o wydarzeniach z 1989 roku, a przy okazji podając cząstkowe statystyki za 2019 rok i przedstawiając plany na 2020.

Jednym z akcentów tematycznych promocji turystycznej Niemiec są w tym roku obchody 30. rocznicy Muru Berlińskiego. Uroczystości na Alexanderplatz rozpoczęły się już 4 listopada, w sobotę 9 listopada prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel uczczą pamięć ofiar – tych, którzy ponieśli śmierć próbując przedostać się na zachodnią stronę. W Warszawie Niemiecka Centrala Turystyki zorganizowała spotkanie dla dziennikarzy, poświęcone m.in. tej okrągłej rocznicy.

Pamięć o 1989

Dziennikarze spotkali się z przedstawicielami DZT (Deutsche Zentrale fur Tourismus) w Muzeum Życia w PRL – obiekcie, który w naturalny sposób wprowadził grupę w klimat końca lat 80. Była to okazja, by przypomnieć, jak dzięki wyzwoleniu i Niemiec i Polski spod wpływów ZSRR zmieniły się realia życia i jak ogromne zmiany w otaczającej nas rzeczywistości nastąpiły od końca czasów komunistycznych.

Po wysłuchaniu prezentacji Tomasza Pędzika, dyrektora DZT w Warszawie, grupa zwiedzała obiekt, a następnie udała się na wycieczkę po Warszawie zabytkowym „ogórkiem”. Wieczór zakończył się kolacją w lokalu Mała Warszawa, por drugiej stronie Wisły. Dziennikarze mieli możliwość wziąć udział w wirtualnym obalaniu muru, który co prawda runął dzięki pomocy nowych technologii, ale praca fizyczna przy pomocy młoteczków była w tym celu niezbędna.

Kolejny rok wzrostu, mniejsza dynamika

Podczas spotkania Tomasz Pędzik zaprezentował wstępne wyniki turystyki przyjazdowej do Niemiec w roku 2019, oparte na danych obejmujących okres od stycznia do sierpnia. Wynika z nich, że liczba przyjazdów z Polski nadal wzrasta, choć mniej dynamicznie niż w 2018. W prezentowanym okresie 2019 Niemcy odnotowali 2,36 mln noclegów polskich turystów, czyli o 7,1 proc. więcej niż w 2018.

Ogółem, liczba noclegów gości zagranicznych wzrosła o 3 proc. (4,5 proc. w 2018), po raz dziewiąty z rzędu. W sumie od 1993 roku, kiedy to Niemcy zaczęli zbierać dane o ruchu turystycznym, przybyło im 53 mln noclegów, z czego 17,1 mln to wzrost w nowych krajach związkowych, a 35,9 mln – w starych. Warto zaznaczyć, że wśród tych pierwszych dominującą pozycję zajmuje Berlin, który przejmuje większość turystów odwiedzających stare NRD. W 2018 stolica zanotowała 15,1 mln noclegów, przy 20,5 mln w pozostałej części nowych krajów związkowych. W całych Niemczech pod względem popularności wśród gości zagranicznych stolicę przewyższa jedynie Bawaria (20,5 mln noclegów w 2018).

Produkty turystyczne 2020

Na przyszły rok regiony i miasta Niemiec wybrały produkty turystyczne, które będą najintensywniej promowane i na które ma być położony nacisk w komunikacji. Znalazły się wśród nich: Brama Brandenburska (Berlin), Tropical Island (Brandenburgia), dzielnica Havenwelten (Brema), Elbphilharmonie i dzielnica spichlerzy, (Hamburg) Miniaturwunderland (największa na świecie makieta kolejek wąskotorowych w Hamburgu), Oceanarium w Stralsundzie (Meklemburgia-Pomorze Przednie), Autostadt w Wolfsburgu (Dolna Saksonia), Meyer Werft w Papenburgu (udostępniona dla zwiedzających stocznia w Dolnej Saksonii), ścieżka w koronach drzew i zakole rzeki Saary (Saara), Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie (Badenia-Wirtembergia), Neue Altstadt we Frankfurcie nad Menem (zrekonstruowane stare miasto, Hesja), Kościół Marii Panny w Dreźnie (Saksonia), system gospodarki wodnej w Augsburgu (drugi najstarszy po rzymskim system kanałów, Bawaria) oraz Wacken Open Air (festiwal heavy metalowy, Szlezwik-Holsztyn).