Niemcy – Rok Beethovena dłuższy o 9 miesięcy

Rok Beethovena 2020, który rozpoczął się 16 grudnia 2019 roku pierwotnie miał trwać do końca tego roku. Z uwagi na Covid 19 został przedłużony do 30 września 2021 roku.
Poinformował o tym Tomasz Pędzik, dyrektor warszawskiego biura Niemieckiej Centrali Turystycznej (DZT) podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Podkreślił, że 2019 był dziesiątym z kolei rekordowym rokiem dla niemieckiej turystyki. Zagraniczni turyści wykupili 89,9 mln noclegów, o 2,6 proc. więcej niż w 2018 roku. Goście z Polski wykupili 3,5 mln noclegów, o 6,3 proc. więcej niż rok wcześniej.
Rok 2020 jest na razie fatalny, do końca lipca odnotowano spadek liczby wykupionych noclegów o 59,9 proc. do 30,4 mln. Polacy wykupili 725 tys. noclegów, o 35,6 proc. mniej niż w 2019 roku. Inne wiodące dla Niemców kraje źródłowe odnotowały dużo większe spadki wykupionych noclegów: Stany Zjednoczone – 71,9 proc., Szwajcaria – 57,8 proc., Holandia – 50,9 proc.
Tomasz Pędzik podkreślił, że Niemcy były w 2019 roku celem nr 1 podróży kulturalnych mieszkańców Europy. Wybrało je 12 proc. wszystkich podróżujących.
Powodem takich wyborów jest bogactwo kulturowe Niemiec. Ponad 500 teatrów (największa na kontynencie liczba w przeliczeniu na 1 mieszkańca), ponad 80 oper prezentujących 6 tysięcy spektakli rocznie, 6750 muzeów odwiedzanych przez 114 mln osób rocznie, 46 obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Rok Beethovena jest obchodzony nie tylko w Niemczech. Imprezy związane z obchodami odbywały się w tym roku w 40 krajach, oglądało je 3,2 mld osób.
Pędzik przypomniał, że Beethoven nie tylko skomponował 340 utworów: symfonii, koncertów fortepianowych i skrzypcowych, kwartetów skrzypcowych i operę „Fidelio”, ale i stał się inspiracją dla sztuki współczesnej – muzyki, filmu…
Ilustracją muzyczną prezentacji Niemieckiej Centrali Turystycznej był występ śpiewaczki Tatiany Hempel – Gierlach, z akompaniamentem Moniki Kolasińskiej, która wykonała pieśni: „Mignon” i „Die Trommel” do słów J.W. Goethego, „Ich liebe dich” do słów K.F/W. Herrosee oraz „Odę do radości” (Ode an der Freude) do słów. F. Schillera.
Agata Płońska z DZT przedstawiła najważniejsze punkty przedłużonego programu Roku Beethovena.
Niemcy – kolejny rekord przyjazdów z Polski i promocja urodzinami Beethovena
POWIĄZANE WPISY
2 lutego 2026
Południowy Tyrol zimą: kulinaria, relaks i górskie widoki
Tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie stawiają Włochy w centrum uwagi turystów. Po…
0 Komentarzy4 Minuty
30 stycznia 2026
Rekordowy rok dla tureckiej turystyki. W 2025 roku kraj odwiedziło 63,9 mln turystów
Turcja odnotowała rekordowy rok w turystyce – w 2025 roku kraj odwiedziło niemal 64 mln…
0 Komentarzy3 Minuty
30 stycznia 2026
Spacer po złocie? Dubaj ma w planach pierwszą na świecie ulicę wykonaną z cennego kruszcu
Dubai Media Office ogłosiło, że Dubajski Złoty Dystrykt, jedno z najważniejszych centrów…
0 Komentarzy2 Minuty
29 stycznia 2026
Polskie miniatury w Brukseli z szansą na międzynarodowe wyróżnienie
Dzięki poszerzeniu ekspozycji o miniatury polskich zabytków, brukselski park Mini-Europe,…
0 Komentarzy1 Minuty
29 stycznia 2026
Ras Al Khaimah przyciągnął 1,35 mln turystów w 2025 roku. Rośnie liczba podróżujących z Polski
Ras Al Khaimah ma za sobą kolejny dobry rok w turystyce. Jak wynika z danych…
0 Komentarzy3 Minuty
22 stycznia 2026
Czechy zachęcają Polaków do kuracji. Rabaty w uzdrowiskach trwają do końca stycznia
Hotele w czeskich uzdrowiskach przygotowały specjalną ofertę dla gości z Polski – pakiety…
0 Komentarzy2 Minuty
21 stycznia 2026
Archeolodzy przywracają głosy sprzed 2 tys. lat. Nowe inskrypcje z Pompejów odczytane dzięki cyfrowej technologii
Okazuje się, że Pompeje wciąż skrywają wiele tajemnic. Dzięki nowoczesnym metodom…
0 Komentarzy1 Minuty
20 stycznia 2026
Travelplanet: nie tylko Rio i Wenecja. Odkryj sześć karnawałowych kierunków, które są mniej znane
Widowiskowy karnawał to nie tylko sambodromy w Rio de Janeiro. Travelplanet.pl…
0 Komentarzy4 Minuty
19 stycznia 2026
Nowe przepisy w Gruzji. Brak ubezpieczenia grozi odmową wjazdu do kraju
Od 1 stycznia 2026 roku, zgodnie z gruzińską ustawą turystyczną, wszyscy turyści…
0 Komentarzy2 Minuty











[…] Niemcy – Rok Beethovena dłuższy o 9 miesięcy […]