Niemcy najbardziej przyjaznym kierunkiem podróży w rankingu NBI

Niemcy, Berlin
Berlin / fot. Florian Wehde / Unsplash

W rankingu Anholt Ipsos Nation Brands Index (NBI) 2022 Niemcy po raz szósty z rzędu i po raz ósmy zajmują czołowe miejsce w rankingu 60 krajów świata. Niemcy osiągnęły rekord: żaden inny kraj nie znalazł się na pierwszym miejscu sześć razy z rzędu od czasu pierwszego badania przeprowadzonego przez NBI w 2008 roku.

W tym roku na drugim i trzecim miejscu plasują się Japonia i Kanada. Niemcy jako cel podróży z powodzeniem budują dobry image nawet w tak niestabilnym okresie inflacji, kryzysu gospodarczego, przezwyciężania następstw pandemii i konfliktów geopolitycznych.

 „W obliczu obecnych wyzwań konkurencja między  kierunkami turystycznymi jest coraz silniejsza, dlatego tym ważniejszy jest mocny wizerunek. NBI, dzięki analitycznemu przetwarzaniu danych i połączeniu z innymi badaniami rynkowymi, dostarcza nam cennych informacji na temat strategicznej pozycji naszego marketingu. W nadchodzącym roku, włączając nasze kluczowe obszary działania: cyfryzację i ekologię, będziemy kontynuować pozycjonowanie Niemiec jako zrównoważonego celu podróży” – powiedziała Petra Hedorfer, prezes zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT).

W kategoriach związanych z turystyką, Niemcy uzyskały wyjątkowo dobre wyniki w tematach „Budynki historyczne”, „Miasta” i „Kultura współczesna” (każdy 7. miejsce), a także „Dziedzictwo kulturowe” (9. miejsce). Niemcy jako kierunek turystyczny są postrzegane takimi przymiotnikami jak „edukacyjny” (42 proc. wskazań), „fascynujący” (32 proc.), czy „ ekscytujący” (30 proc.).

Niemcy zrównoważonym miejscem do wypoczynku

Także inne badania potwierdzają pozycję Niemiec jako zrównoważonego miejsca docelowego do wypoczynku. Niemcy zajmują 6. miejsce w rankingu SDG Index, który pokazuje postępy poszczególnych krajów w osiąganiu celów klimatycznych określonych przez ONZ oraz 5. miejsce w rankingu Travel & Tourism Development Index Światowego Forum Ekonomicznego. W rankingu YouGov Travel & Tourism Sustainability Ranking, Niemcy znalazły się w pierwszej 10. wszystkich krajów europejskich.

W badaniu IPK International przeprowadzonym na zlecenie DZT we wrześniu 2022 r. na 27 rynkach źródłowych ważnych dla niemieckiej turystyki przyjazdowej, turyści zagraniczni na całym świecie oceniali zakres ofert pod względem ochrony klimatu i środowiska, a także zrównoważonego rozwoju. W tej analizie Niemcy zajęły 3. miejsce – za Szwajcarią i Szwecją, a przed Danią, Francją i Austrią.

Pozytywny wizerunek i konkurencyjna oferta odzwierciedlają zadowolenie klientów. Według Niemieckiego Monitora Jakości Turystyki (lipiec 2021 – kwiecień 2022), tzw. „Net Promoter Score” pokazuje, że prawdopodobieństwo polecenia Niemiec jako miejsca na wakacje przyjaciołom i znajomym wynosi +66 w skali od -100 do +100.