Niemcy – milion dodatkowych noclegów do końca kwietnia

AG

Federalny Urząd Statystyczny zarejestrował w okresie styczeń-kwiecień 23,1 miliona noclegów gości z zagranicy w miejscach zakwaterowania z minimum 10 łóżkami – o 4,8 proc. więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Petra Hedorfer, prezes zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT), powiedziała: „Milion dodatkowych noclegów w ciągu czterech miesięcy – to kolejny dowód na świetne pozycjonowanie marki ‚Niemcy – cel podróży‘. Europa – jako najważniejszy rynek źródłowy rośnie stabilnie o 3,6 proc.. Rynek azjatycki i amerykański rosną dynamicznie o 6,5 proc. oraz 8,2 proc.“

W czterech pierwszych miesiącach roku szczególnie dynamicznie rozwijał się rynek polski, odnotowując wzrost o 15,3 proc. (ponad 135 tys. dodatkowych noclegów), co na razie daje Polsce 8. miejsce w rankingu rynków źródłowych dla niemieckiej przyjazdówki).

Stabilizacja gospodarcza w Rosji przyczynia się do wzrostów z tego ważonego rynku. Prawie dziesięcioprocentowy wzrost liczby noclegów daje Rosji miejsce bliskie pierwszej dziesiątki. Także rynki Europy Południowo-Wschodniej przyczyniają się pozytywnie do wyników niemieckiej turystyki przyjazdowej. Z tego regionu odnotowano ponad 3 miliony noclegów, wzrost o 245 000 (8,8 proc.).

Najważniejszym rynkiem dalekim pozostają Stany Zjednoczone – odnotowały one dalszy wzrost liczby noclegów o 5 proc.. Bardzo dobrze rozwija się Ameryka Środkowa i Karaiby, w ciągu roku liczba noclegów uległa niemal podwojeniu.

Z regionu Azji i Australii w okresie od stycznia do kwietnia 2018 zanotowano 2,86 miliona noclegów, co daje wzrost o 6,8 proc. (183 000 dodatkowe noclegi w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego). Motorem jest rynek chiński, gdzie wraz ze wzrostem PKB rosną wydatki konsumenckie i chęć do podróżowania. W pierwszych czterech miesiącach 2018 r. liczba noclegów z Chin wzrosła o 8,6 proc. (co daje Chinom miejsce na liście TOP 10 rynków źródłowych).