Niemcy głównym celem wyjazdów Europejczyków w 2021 roku

Miasta niemieckie będą głównym celem turystów w 2021
Hamburg/fot. archiwum DZT

72 proc. Europejczyków chce wyjechać w tym roku za granicę. Do Niemiec chce przyjechać prawie ¼. Ponad połowa z nich przyleci samolotem. Połowa chce zwiedzić miasta niemieckie.

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) przeprowadziła analizę ruchu turystycznego w 2021 roku na podstawie najnowszych badań IPK International dotyczących wpływu Covid-19 na turystykę międzynarodową i rozwój nastrojów konsumentów, które zostały przeprowadzone w kilku falach ankiet.
Deklaracja zamiaru wyjazdu za granicę wzrosła we wszystkich badanych krajach z 50 proc. w maju 2020 r. do 62 proc. w styczniu 2021 r. Zamiar wyjazdu za granicę jest najsilniejszy w Europie – 72 proc., na drugim miejscu jest Ameryka – 53 proc., a następnie Azja – 41 proc..

Na całym świecie zamiary podróżnicze millenialsów, pokolenia X oraz osób w grupie o wyższych dochodach i wykształconych są wyraźniejsze niż wśród osób z wyżu demograficznego (grupa w wieku 55+).

Na początku 2021 roku Niemcy, jako cel turystyczny zajmowały drugie miejsce w światowym rankingu kierunków podróży: do Niemiec w tym roku zamierza przyjechać 24 proc. ankietowanych z 18 ważnych rynków źródłowych. Na pierwszym miejscu uplasowała się Hiszpania, następnie Niemcy, Włochy, Francja i Stany Zjednoczone.

Przede wszystkim miasta

Magnesem turystycznym numer 1 w Niemczech, także w czasie pandemii, są miasta. Turystyka miejska otrzymała 50 proc. wynik w ankiecie dotyczącej zamiarów podróżniczych na rok 2021. Na drugim miejscu znalazł się wypoczynek na łonie natury, na wsi i w górach (41 procent).
Natomiast 34 proc. ankietowanych deklaruje wyjazd do kurortów / wakacje na plaży.

Według opracowania European Travel Commission (ETC) na podstawie badania dotyczącego sentymentu do podróżowania, w piątej fali ankiety (koniec grudnia 2020 / początek stycznia 2021), entuzjaści „city life” byli pod względem ilościowym największą grupą, która chciałaby odbyć podróż w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Samolot lub samochód

79 proc. ankietowanych chciałoby podróżować samolotem, 38 proc. własnym samochodem, 12 proc. pociągiem, a 7 proc. autobusem. Szczególnie korzystne dla Niemiec może okazać się centralne położenie w Europie: 52 proc. turystów zainteresowanych Niemcami chce latać, 45 proc. chce skorzystać z samochodu, 19 proc. z pociągu, a 9 proc. z autobusu.

Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT, powiedziała: „Europa jest i pozostanie najważniejszym regionem dla niemieckiej turystyki przyjazdowej. Wysoka skłonność do wyjazdów za granicę obecna na kontynencie oraz szeroka oferta turystyczna obejmująca miasta, kulturę, naturalne krajobrazy i turystykę aktywną sprawiają, że Niemcy zajmują silną pozycję w rankingu kierunków podróży. Widzimy dobre perspektywy dla ożywienia niemieckiej turystyki przyjazdowej”.

Intencje podróżnych, które zbadała IPK International wskazują na znaczny wzrost popytu w szczycie sezonu między majem a październikiem. Ponad 80 proc. zadeklarowało chęć podróżowania w tym oknie czasowym. To stwierdzenie potwierdza nastroje, które monitoruje ETC, a które dotyczą podróży krajowych i wewnątrzeuropejskich. Według piątej fali tego badania ze stycznia 2021 r. 54 proc. Europejczyków chce podróżować w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, w porównaniu z 52 proc. w grudniowym badaniu i 49 proc. w listopadzie.

Niemcy – turyści przyjeżdżają na dłużej, ale wydają mniej pieniędzy

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center