Niemcy – atrakcji nigdy za wiele, czyli nowości w roku 2022

Wizualizacja tarasu widokowego Tempelhof/fot. archiwum DZT

Na konferencji w Warszawie Agata Płońska z warszawskiego biura Niemieckiej Centrali Turystycznej (DZT) przedstawiła nowości czekające na turystów w 2022 roku. Między innymi na byłym lotnisku Tempelhof powstaje taras widokowy oferujący panoramę 360°.

Berlin

8 maja w Berlinie otwarta zostanie nowa siedziba Samurai Art Museum:
Muzeum powstało w 2017 roku a jego adres to Auguststraße 68 w Berlin Mitte. Na 2000 m2 powierzchni muzeum prezentuje 1000 lat japońskiej kultury: broń, maski, ubrania i sztukę kultury samurajów. Dzięki nowej siedzibie możliwe będzie wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości oraz prezentacja dzieł współczesnych artystów japońskich.
https://samuraimuseum.de/

Taras widokowy Tempelhof

Na byłym lotnisku Tempelhof powstaje przestrzeń dla sztuki i kultury oraz ważnych wydarzeń dla miasta. Wieża lotniska ze sceną i tarasem na dachu zaprasza od jesieni na Tempelhof i oferuje fantastyczną panoramę 360°. W najbliższych latach będzie to prawdopodobnie jedno z najważniejszych miejsc w życiu kulturalnym miasta.
www.thf-berlin.de/en/location-development/tower-thf/

Gallery Weekend 2022: 29.04 – 1.05
Dwa razy w roku berlińskie galerie zapraszają miłośników kultury i sztuki na dni otwarte. W projekcie bierze udział około 50 galerii. Wystawy będzie można zwiedzić w piątek od godz. 18:00 do 21:00, a w sobotę i w niedzielę od godz. 11:00 do 19:00. Zwiedzanie jest bezpłatne.
www.berlin.de/events/2895892-2229501-gallery-weekend-berlin-2022.html

Brandenburgia

Zrewitalizowany ogród klasztoru Neuzelle
Około 35 km na południe od Frankfurtu znajduje się klasztor Neuzelle położony nad Odrą – architektoniczny klejnot Europy Środkowej z XIII wieku. Jest to całkowicie zachowany zespół klasztorny, co jest rzadkością w Brandenburgii i Europie. Perłą klasztoru jest ogród, zrewitalizowany na początku 2022 roku. Odtworzono w nim ścieżki i zbiorniki wodne z XVIII wieku, strome tarasy i stare rośliny, w tym drzewa cytrynowe – obecnie jest jedynym barokowym ogrodem w Brandenburgii.
https://www.klosterneuzelle.de/pl/

Wystawa Ogrodnicza Landesgartenschau Beelitz (Laga): kwiecień – październik 2022
14 kwietnia w Beelitz rozpocznie się 7. Brandenburski Krajowy Pokaz Ogrodniczy, który będzie trwał do końca października. Na 15-hektarowym terenie zwiedzających powita ponad milion roślin kwitnących i bylin. Równie atrakcyjna co kwiaty będzie oferta kulinarna.
www.laga-beelitz.de

DAS MINSK: wiosna 2022
Nowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Poczdamie. Podstawą jest budowana przez lata bogata kolekcja Hasso Plattnera, skupiająca dzieła sztuki z byłej NRD. Wernisaż wystawy prezentuje dwóch artystów: malarza Wolfganga Mattheuera († 2004) oraz fotografa i filmowca Stana Douglasa (*1960 w Vancouver). Na przestrzeni lat fundacja Hasso Plattnera nabyła wiele obrazów Wolfganga Mattheuera. W ubiegłym roku zakupiono też serię fotografii „poczdamskie działki” (Potsdamer Schrebergärten).
www.dasminsk.de

Holland Park
Do Dzielnicy Holenderskiej w Poczdamie dołączył park rozrywki Hollandpark (Park Holenderski). Zakupy, zabawa i gastronomia – miejsce przygody dla młodszych i starszych, do którego można dojechać autostradą A10/11. Wstęp i parking są bezpłatne. Bilety są wymagane tylko na płatne atrakcje. Goście znajdą tu kryty plac zabaw i halę wspinaczkową, escape-roomy, krainę klocków, wieżę-zjeżdżalnię, ośmiokątny młyn oraz wiele innych atrakcji.
www.hollandpark.de

Brema

Tajemnica Banksy’ego – umysł geniusza: 8.04 – 14.08
Banksy znany jest głównie jako artysta uliczny, który zasłynął z graffiti. Organizatorzy wystawy, korzystając z reprodukcji wiernych oryginałowi, zebrali jego najlepsze motywy w jednym miejscu. Wystawa obejmuje ponad 150 prac. Oprócz graffiti, można tu zobaczyć fotografie, rzeźby i wydruki na różnych materiałach.
www.bremen.de/mystery-of-banksy

Niemiecki Dzień Żeglugi: 29.09 – 3.10
36. Niemiecki Dzień Żeglugi odbędzie się pod hasłem „Zrównoważony transport morski: razem, przejrzyście, czysto!”. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie w różnych miastach w celu przybliżenia transportu morskiego, żeglugi śródlądowej, ukazaniu jej wydajności i znaczeniu w transporcie ludzi i towarów. Brema i Bremerhaven były gospodarzami imprezy morskiej tylko dwa razy – Brema w 1920 i 1959 oraz Bremerhaven w 1971 i 1992 roku. Teraz, po raz pierwszy od tak długiego czasu, impreza powraca do obu miast.
www.bremen.eu/culture-and-leisure/german-shipping-day-2022

Klangfrisch 2022
Rok 2022 poświęcony będzie w Bremie muzyce pod hasłem „klangfrisch 2022 – od kultury wysokiej do subkultury” Zaplanowano szereg imprez cyklicznych, festiwali plenerowych, koncertów w tym także koncerty na dziedzińcach i w ogrodach miejskich. Klangfrisch włącza nie tylko dwa znane wydarzenia jak Breminale i Festiwal Muzyczny w Bremie, ale angażuje także Filharmoników Bremeńskich, Universum Bremen czy szkołę muzyczną. Dzięki tej współpracy możliwe jest przeniesienie muzyki na ulice miasta.
www.bremen.eu/culture-and-leisure/klangfrisch-2022

Saksonia

Andy Warhol – pop art identities: 4.02 – 12.06 / Drezno
Wystawa Andy Warhol miała premierę 4 lutego w Zeitenströmung Dresden. Na wystawie można zobaczyć około 130 oryginalnych dzieł Andy’ego Warhola, w tym Zupę Pomidorową i Mao Campbella, a także niewydane wcześniej filmy.
www.warhol-exhibition.com

Wystawa Ogrodnicza Landesgartenschau Torgau: 23.04 – 9.10
Torgau to nieduże, ale urokliwe miasteczko. Dawna rezydencja elektorów saskich
i polityczne centrum reformacji. Można tu spotkać liczne ślady Marcina Lutra. Miasto zachwyca renesansowymi budynkami, malowniczymi alejkami i zamkiem Hartenfels. W 2022 roku Torgau zaprasza na Krajową Wystawę Ogrodniczą.
www.landesgartenschau-torgau.de

300-lecie urodzin Bernardo Bellotto: 21.05 – 28.08/Drezno Zwinger
Bernardo Bellotto Canaletto Młodszy to siostrzeniec słynnego Giovanniego Antonio. W 1766 roku przeniósł się do Warszawy i został tu aż do śmierci. Wcześniej pracował i mieszkał w Dreźnie, gdzie tworzył dla saskiego elektora Fryderyka Augusta II, którego znamy jako Augusta III, króla Polski. Do dziś obrazy Belotto dają wyjątkowy wgląd w architekturę i życie codzienne w Saksonii.
https://gemaeldegalerie.skd.museum/ausstellungen/zauber-des-realen/

Blockline w Rudawach
Całkowicie przebudowana i przyjazna rodzinom trasa MTB. Dostępna od połowy 2021 roku. Idealna dla początkujących rowerzystów MTB oraz dla rodzin.
www.blockline.bike/familien-bike-strecke/

Sauerland

Willingen (Hesja): jesień 2022
Miasto znane jest z jednej z największych skoczni na świecie. Teraz będzie miało też najdłuższy na świecie wiszący most dla pieszych. Oddanie planowane jest na jesień 2022. Most Skywalk będzie miał 665 metrów długości i 1,30 metra szerokości. Będzie prowadził od słynnej skoczni Mühlenkopfschanze przez dzielnicę Willingen Stryck do Musenbergu. Na wiszącym moście będzie mogło jednocześnie przebywać do 700 osób.
www.willingen.de

Essen (Północna Nadrenia-Westfalia)
Wystawa „Obrazy płynącego świata”: 6.02 -15.05
Museum Folkwang prezentuje największe arcydzieła impresjonizmu. Od 6 lutego można podziwiać ponad 120 dzieł, w tym m.in. słynny obraz „W łódce” Claude’a Moneta, „Port Saint Tropez” Paula Signaca, „Lisa z parasolką” Pierre-Auguste`a Renoira i „Dziewczyna z wachlarzem” Paula Gauguina. Są one wystawiane na większą skalę w Europie po raz pierwszy od lat 50. XX wieku.
www.museum-folkwang.de

Zagłębie Ruhry

Extraschicht: 25.06
To festiwal kulturalny dla całej metropolii Ruhry. Jedna noc i 200 000 odwiedzających, 50 punktów w regionie, 24 miasta. Festiwal powstał w 2001 roku i miał za zadanie zwrócić uwagę na przemysłowe dziedzictwo Zagłębia Ruhry. Wydarzenie odbywa się w ostatnią sobotę czerwca od 17:00 do 1:00 w nocy w dawnych zakładach przemysłowych, muzeach i zabytkach. Jest to też noc wydarzeń kulturalnych, z udziałem ponad 2000 artystów. W tym roku przewidziano ponad 500 imprez – od muzyki klasycznej po teatr, komedię i specjalne wycieczki po pokaz fajerwerków.
www.extraschicht.de

Dzień Trinkhalle: 6.08
Trinkhalle to stoiska piwne ze słodyczami, które mają w Zagłębiu Ruhry długą tradycję. Po szychcie w kopalni dziadek-górnik kupował piwo w kiosku, a dzieci mogły kupić słodycze z tzw. „mieszanej torebki”. W tym roku po pandemii, stoiska ponownie zostaną otwarte w metropolii Ruhry. Wydarzeniu towarzyszyć będzie bogaty program kulturalny. W całym regionie Zagłębia, 6.08 odbędzie się 50 imprez kulturalnych, gier i zabaw dla dzieci.
www.tagdertrinkhallen.ruhr

Niemcy – w 2021 roku turyści z Polski dopisali i zajęli 3. pozycję