Nie tylko ziemne piramidy w ogrodzie księcia von Pücklera

fot. AG

Położony na przedmieściach Cottbus w Brandeburgii, kompleks parkowo-pałacowy Branitz powstał dzięki pomysłowości i fantazji księcia Herman von Pückler-Muskau. To połączenie ogrody angielskiego i elementów orientalnych.

Książę Herman von Pückler-Muskau sprzedał Park Mużakowski (położony stąd 40 kilometrów) w 1845 r. i przeniósł się do rodzinnej posiadłości w Branitz. Od razu rozpoczął tworzenie kolejnego parku krajobrazowego.
Obecnie park ma powierzchnię 620 hektarów.

Widok na pałac od strony wschodniej/fot. AG

Wchodząc przez główną bramę, po kilku minutach spaceru dochodzimy do dziedzińca, na wschód od pałacu, oddzielającego pałac od stajni i tzw. Domu kawalera. Ozdobą dziedzińca jest obrośnięta latoroślą pergola z reliefami duńskiej rzeźbiarki Berthel Thorwaldsen, kopiami antycznych odlewów oraz posągiem Venus Italica. Centrum dwuskrzydłowej pergoli to ulubiony punkt pamiątkowych fotografii turystów. Po zachodniej stronie pałacu równie chętnie fotografowanym miejscem jest pawilon różany z popiersiem Henrietty Sontag.

fot. AG

Pałac wybudowany został w stylu późnego baroku, Pückler go przebudował. Bogate wnętrza są ilustracją stylu życia właściciela. Wrażenie robi zwłaszcza bibliotek oraz pokój muzyczny zdobiony w stylu rokoko – oba pomieszczenia z zachowanymi oryginalnymi meblami i wyposażeniem.

fot. AG

Zobaczyć również można jadalnię oraz pokój śniadaniowy w barwach fioletowo-złotych. Również pokoje gościnne zostały urządzone z przepychem – z sufitu zwisają żyrandole projektu Karla Friedricha Schinkela, ściany pokrywają zdobione tapety oraz jedwabne lub adamaszkowe pokrycia. Wnętrza pałacowe odtworzono z wyjątkową starannością, tak by przypominały wiernie czasy księcia. W kilku komnatach zgromadzono miejskie zbiory malarskie Carla Blechena. Najbliższe otoczenie pałacu to starannie dobrane i zasadzone krzew, klomby pełne kwiatów, rzeźby.

Widok na pałac od strony zachodniej/fot. AG

Po zwiedzaniu pałacu wszyscy kierują się ku zachodniej części parku. Jeziorko Trzcinowe oraz równina z piramidami Landpyramide (1860-63) i Tumulus (1856-57), to cel każdego gościa Branitz.

fot. AG

Dwie ziemne piramidy zbudowano oczywiście na wzór piramid egipskich. Większa z nich Tumulusem wzniesiona została na jeziorku Piramidensee i tutaj pochowano najpierw w 1871 r. księcia Herman von Pückler-Muskau, a następnie jego żonę Lucie (w 1884 r). Jest usypana z ziemi i porośnięta winoroślą. Można do niej dopłynąć gondolą.

Na zwiedzanie całości warto przeznaczyć minimum 3 godziny.

pueckler-museum.de

PS. Podziękowania za organizację study tour dla Klary Hansche i Grzegorza Chmielewskiego

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Szprewald – brandenburska Wenecja w ogórkowej krainie