Neckermann – 52 proc. rezerwacji na lato, to wyjazdy rodzinne

archiwum Neckermann Podróże

W grudniu letnią ofertę wykupiło w Neckermannie 18 proc. więcej klientów niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. 31 proc. rodzin z dziećmi wybiera Bułgarię.

Neckermann Podróże przeanalizował wyjazdy w nadchodzącym sezonie letnim (wyjazdy od 1.04.-31.10.2019). 

W Neckermannie aż 52 proc. obecnie rezerwacji to wyjazdy rodzinne. Okazuje się, że w tym przypadku klienci nie czekają na last minute i decydują się na ich zakup znacznie wcześniej.
Argumentem dla rezerwujących wcześniej są przede wszystkim bonusy cenowe. Obecne zniżki sięgają nawet 50 proc. i można liczyć na dodatkowe korzyści jak np. tylko 5 proc. zaliczkę, parking przy lotnisku gratis czy bezkosztową możliwość zmiany rezerwacji.

Maciej Nykiel, prezes Neckermann Podróże, powiedział: „Wczesna rezerwacja to przede wszystkim duża oszczędność w rodzinnym budżecie i swoboda w wyborze najatrakcyjniejszych miejsc wypoczynku. Chcąc znaleźć najlepszą ofertę i to w wymarzonym miejscu, nie warto zwlekać. Hotele dedykowane rodzinom w dobrych lokalizacjach, z dużym wyborem pokoi rodzinnych i korzystnym stosunkiem ceny do jakości czy najwyższymi zniżkami dla dzieci, sprzedają się już w pierwszych miesiącach roku.”

Z rodziną do Bułgarii!

Z danych Neckermanna wynika, że niezmiennie numerem jeden jest Bułgaria, do której uda się w tym roku 31 proc. turystów wyjeżdżających z dziećmi za granicę. Aż 62 proc. rezerwacji do tego kraju stanowią pobyty rodzinne (wzrost o 17 proc. do analogicznego okresu poprzedniego roku,) a udział dzieci wynosi 30 proc. wyjeżdżających. Piaszczyste plaże z płytkim wejściem do morza, aquaparki, hotele rodzinne z polskimi animatorami i przede wszystkim bardzo dobry stosunek ceny do jakości to najczęściej podkreślane przez klientów atuty tego kierunku. Plusem jest też krótki, zaledwie 1,5h przelot, choć do Bułgarii, podobnie jak i do Chorwacji duża część rodzin udaje się na wczasy z własnym dojazdem samochodem. Czarnomorskie kurorty takie jak Słoneczny Brzeg, Nessebar czy zielona Albena to najpopularniejsze miejsca rodzinnego wypoczynku za granicą.

W 2019 r. rodzice zabiorą też swoje dzieci na wyspy greckie (20 poc.) wyjazdów rodzinnych), do Turcji (11 proc.), do Chorwacji (9 proc.), do której najczęściej wybieramy się samochodem oraz do Hiszpanii (8%). O ile do Bułgarii czy Grecji wyjedzie podobna liczba rodzin jak w poprzednim roku, duże wzrosty sprzedaży jako kierunki rodzinne notują Turcja (35 proc. wzrost sprzedaży do roku poprzedniego), a także Tunezja i Egipt (ponad dwukrotne wzrosty sprzedaży do roku poprzedniego).

Na pozostałych miejscach znajdują się: Włochy – 6 proc., Maroko – 5 proc., Tunezja – 4 proc., i Egipt – 3 proc.

Pierwsza dziesiątka rodzinnych kurortów to: Słoneczny Brzeg w Bułgarii, Albena w Bułgarii, Kolymbia na Rodos, Hersonisso na Krecie, Agadir w Maroku, Zatoka Alcudia na Majorce, Monastyr w Tunezji i Lido di Jesolo we Włoszech.

Maciej Nykiel dodał: „Rok 2019 podobnie jak i poprzedni, będzie okresem dużych wzrostów sprzedaży Turcji. Turcja to raj na rodzinne wakacje i kierunek, który dosyć wysoko stawia poprzeczkę pod względem jakości usług i serwisu. Najnowocześniejsze hotele w basenie Morza Śródziemnego, parki wodne i najwyższy poziom all inclusive od lat przyciągają tu rodziny z całej Europy i zdecydowanie wyróżniają ją na tle innych kierunków.”

Z rodziną na tydzień

Na wakacje rodziny wyjeżdżają najczęściej na tydzień (aż 69 proc. rezerwacji, wzrost o 15 p.p. do 2018) i w szczycie sezonu. Choć polską turystykę cechuje duża sezonowość – blisko 50 proc. z nich spędza wakacje w lipcu i w sierpniu, stopniowo rośnie też liczba wypoczywających późną wiosną i wczesną jesienią. Większy spokój w kurortach, przyjemniejsze temperatury i zdecydowanie niższe ceny powodują, że rodzice, szczególnie z mniejszymi dziećmi, coraz częściej udają się na wakacje w czerwcu (wzrost rezerwacji o 2 p.p. do 2018) lub we wrześniu/październiku (wzrost o 3,2 p.p.). To także wynik większego zainteresowania w tym roku krajami typu Turcja, Tunezja czy Maroko, gdzie sezon turystyczny jest dłuższy.

Powoli do lamusa odchodzą klasyczne dwutygodniowe wakacje (spadek rezerwacji o 12 p.p. do 2018) – podróżujemy na krócej, ale za to częściej. Coraz większym popytem cieszą się też pobyty 10 i 11-dniowe.

Głównie all inclusive

Średni koszt kupowanych letnich wakacji wynosi 2324 zł/os. i jest niższy o 349 zł do roku poprzedniego.

Spadek można tłumaczyć częstszym wyborem przez rodziny kierunków tańszych – prym wiedzie Bułgaria, powróciliśmy do Turcji, która podobnie jak atrakcyjna cenowo Tunezja notuje duże wzrosty sprzedaży.
Przykładowo, tygodniowe wakacje w Bułgarii z przelotem dla rodziny (dwóch osób dorosłych i dziecka) z pobytem w komfortowym hotelu z all inclusive to koszt już od 3,5 tys. zł przed sezonem i od około 4,5 – 5 tys. zł w szczycie sezonu.

Spadek średniej ceny imprezy wcale nie oznacza, że klienci wybierają niższy standard. W tym roku najwięcej rodzin uda się do hoteli 4 i 5-gwiazdkowych (65 proc. rezerwacji, wzrost o 4 p.p. do roku poprzedniego). Wzrost ten jest także efektem preferencji dotyczących kierunków wypoczynku – wyjeżdżając do Turcji czy krajów arabskich turyści wybierają przeważnie hotele o najwyższym standardzie.

Duże znaczenie w przypadku podróży z dziećmi ma wybór odpowiedniego obiektu. Ponad 80 proc. rezerwowanych hoteli to obiekty dedykowane rodzinom z dziećmi – najczęściej położone przy plaży, wśród zieleni, z szeregiem atrakcji dla najmłodszych takich jak np. baseny, zjeżdżalnie czy place zabaw. 

Oferta rodzinna nie ogranicza się dziś jedynie do hoteli z dobrą infrastrukturą dla dzieci. Współcześni rodzice oczekują od wakacji więcej i wybierają obiekty, w których ich pociechy spędzą ciekawie i aktywnie czas.

Magda Plutecka, PR Manager, Neckermann Podróże, skomentowała: „Podczas animacji w mini klubach, w naszych markowych hotelach dedykowanych rodzinom takich jak np. SunConnect czy Sunprime dzieci uczą się o historii i kulturze danego kraju, pieką ciasteczka, edukują się w zakresie poszanowania środowiska czy ćwiczą jogę. W tym czasie rodzice mogą pozwolić sobie na chwile relaksu np. w strefach chill out tylko dla dorosłych, które pojawiają się także w hotelach stricte rodzinnych.”

Rosną także wymagania dotyczące kuchni – podczas wakacji Polacy chca się zdrowo odżywiać.

Formą wyżywienia najczęściej wybieraną przez rodziny podróżujące z dziećmi jest all inclusive (88 proc. rezerwacji, wzrost o 3,8 p.p. do roku poprzedniego). To forma wygodna (w cenie 3 posiłki i dodatkowe napoje), ale także optymalna cenowo.

Magda Plutecka oceniła: „Kuchnia na wakacjach przechodzi istną metamorfozę. Więcej w niej warzyw, owoców, jest różnorodna a produkty często pochodzą z ekologicznych upraw. All inclusive to nie przysłowiowe frytki, ale bardzo często także specjały kuchni regionalnej. Hotele prześcigają się w jakości i serwisie restauracji i wcale nie musimy z nich wychodzić, aby doświadczyć lokalnych smaków.”

Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi częściej niż zwykle klienci wykupują dodatkowe, rozszerzone warianty ubezpieczenia zapewniające np. korzystanie z szerszego zakresu usług medycznych, zwierające ubezpieczenie bagażu podróżnego czy uwzględniające ewentualną rezygnację z wyjazdu bez strat finansowych (dodatkowe ubezpieczenie wykupuje ponad 30 proc. rodzin, to o 10 p.p. więcej niż w przypadku wakacji bez dzieci).