Najwyższa fala portugalska na świecie „zalewa” Times Square

archiwum Turismo de Portugal

Na sławnym placu Nowego Jorku, Times Square, przez 15 dni można podziwiać najwyższą falę na świecie, w ramach akcji promocyjnej Turismo de Portugal realizowanej na rynku północno-amerykańskim, z budżetem o wartości 240 tysięcy euro.

Na jednym z budynków zainstalowano ekrany LED, na których wyświetlana jest fala o wysokości 24,38 m, na której w miejscowości Nazaré surfował Brazylijczyk Rodrigo Koxa.

Luís Araújo, prezes Turismo de Portugal, powiedział: „Celem akcji jest „nie tylko promocja naturalnych warunków jakie oferuje Portugalia do uprawiania surfingu ale także pokazanie kultury mocno związanej z oceanem i z ochroną środowiska począwszy od epoki Odkryć Geograficznych aż no nowej ery odkrywców w postaci surferów, zawodowych i amatorów”.

W czasie przygotowań tej kampanii, World Surf League poinformował o przeniesieniu swojej europejskiej siedziby z Francji do Portugalii co, w opinii lidera Narodowej Organizacji Turystycznej „jest docenieniem wyjątkowych warunków Portugalii sprzyjających uprawianiu surfingu oraz jak dobrze wiemy wielkiego rozwoju w tej dziedzinie”.

Połączenie umiarkowanego klimatu przez okrągły rok z regularnymi falami na całej linii brzegowej o długości 800 km powodują, iż surfing jest świetnym motywem komunikacji międzynarodowej Portugalii. Pod hasłem „Portuguese Waves” promowany jest kierunek jak i jego różnorodna oferta, co stanowi ważny czynnik strategii promocji, jaką kieruje się Turismo de Portugal.

W ramach Strategii Turismo 2027, która prezentuje wizje i cele jakie Portugalia pragnie osiągnąć w turystyce w ciągu najbliższych 10 lat, Stany Zjednoczone są przedstawione jako ważny rynek ze względu na jego wielkość i ze względu na możliwość wzrostu.

Luís Araújo dodał: „W 2017 r. rynek ten odnotował największy wzrost gości hotelowych w Portugalii o 35 proc.. Rozwój liczby połączeń lotniczych ze Stanami Zjednoczonymi spowodował przyrost ruchu turystycznego z tego kraju. Mówimy o turystach z dużą siłą nabywczą, podróżujących przez okrągły rok i którzy szukających miejsc autentycznych, z historią, dziedzictwem narodowym i dobrą kuchnią, czyli tak naprawdę wybierają różne miejsca w całym kraju.”

Kampania, powiązana z Miesiącem Portugalii w Stanach Zjednoczonych Ameryki, została zainaugurowana przez Premiera, António Costa, w obecności Ministra Gospodarki, Manuela Caldeira Cabrala, Sekretarz Stanu ds. Turystyki, Any Mendes Godinho, Prezesa Turismo de Portugal, Luísa Araújo, Prezydenta Nazaré, Waltera Chicharro, i rekordzistów świata, którzy surfowali na najwyższej fali, Brazylijczyka Rodriga Koxa i Amerykanina Garretta McNamary.

Luís Araújo wyjaśnił: „Oprócz profesjonalistów zaliczających się do elity zawodników surfingu na świecie i surferów uprawiających regularnie ten sport, coraz więcej osób nie pływających do tej pory na surfie zaczyna interesować się tym sportem i szukają pierwszych możliwości pływania podczas wakacji. Ta grupa surferów jest największa i mocno zróżnicowana: od osób młodych podróżujących indywidualnie lub w grupie po rodziny, gdzie to rodzice wprowadzają dzieci w tajniki surfingu. To właśnie są odbiorcy naszej akcji promocyjnej.”

Według Sekretarz Stanu ds. Turystyki, Any Mendes Godinho, „przeniesienie europejskiej siedziby World Surf League dowodzi, iż Portugalia jest najlepszym krajem w Europie do uprawiania surfingu a zarazem jednym z najlepszych na świecie. Na decyzję WSL na pewno wpłynął fakt, iż w całym kraju posiadamy plaże o świetnych falach i jesteśmy hubem lotniczym między Azją, Afryką i Ameryką. Ten wybór świadczy również o tym, że Portugalia coraz częściej jest doceniana jako kraj nie tylko do odwiedzenia ale także do zamieszkania i pracy”.