Najważniejsze wydarzenia w turystyce w 2018 roku

Nowa ustawa dla biur podróży, zmiany personalne w administracji i w branży, osiągnięcia polskich miast i regionów – WaszaTurystyka.pl przedstawia wybór istotnych wydarzeń w turystyce, o których pisała w ubiegłym roku.

Hotelarze poważnie podeszli do RODO

2 stycznia

Na początku roku Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego ogłosiła, że zorganizuje w 20 miastach cykl szkoleń w ramach akcji „RODO Road Show IGHP”. Celem było przedstawienie hotelarzom zmian i konsekwencji, jakie wprowadza ogólne rozporządzenie UE o ochronie danych. RODO wejdzie w życie od 25 maja 2018 roku. Powodzenie szkoleń sprawiło, że turę szkoleń w wielu miastach powtórzono.

(więcej TUTAJ)

 

Gwarancje finansowe według nowych zasad

8 stycznia

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało nowe rozporządzenie szczegółowo określające, jakie zabezpieczenia finansowe obowiązywać będą dla poszczególnych uczestników rynku.

Rozporządzenie określa 13 rodzajów prowadzonej działalności, dla każdego z nich określone zostały minimalne sumy gwarancyjne, w zależności od terminu przyjmowania wpłat i od tego, czy dany podmiot rozpoczyna działalność.

(więcej TUTAJ)

 

Promocja Słowacji bez Janka Bošnoviča

2 lutego

Jako pierwsi ogłosiliśmy, że po 15,5 roku prowadzenia Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Warszawie, odwołany został ze stanowiska Ján Bošnovič. Był jednym z bardziej znanych i lubianych dyrektorów narodowych ośrodków informacji turystycznej w Polsce. Jest wielkim przyjacielem Polski i Słowacji, Słowakiem i na wpół Polakiem.

(więcej TUTAJ)

 

Wrocław górą

8 lutego

41 148 głosów zdecydowało, że Wrocław zwyciężył w międzynarodowym konkursie European Best Destination 2018.

(więcej TUTAJ)

 

Departament Turystyki w MSiT bez dyrektora

16 lutego

Już poprzedni rok przyzwyczaił nas do karuzeli kadrowej w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Tym razem, po dwóch latach pracy odeszła dyrektor departamentu turystyki, Joanna Jędrzejewska. Od początku pracowała nad ustawą o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym (wprowadzono go w życie pod koniec listopada 2016 roku) oraz nad ustawą imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Powodem odejścia był fakt, że jej samodzielna praca była mocno ograniczana w ministerstwie. Nie mogła decydować o udziale pracowników w wydarzeniach turystycznych, wiele decyzji podejmowano za jej plecami.

(więcej TUTAJ)

  

Nowa dyrektorka departamentu turystyki

26 lutego

Tym razem wakat w departamencie turystyki w MSiT trwał krótko, nową dyrektor została Ewa Pawlak-Lewandowska, dotychczasowa wicedyrektor Departamentu Turystyki w MSiT. Swoją funkcję sprawuje do dziś.

(więcej TUTAJ)

 

W MSiT zmiany, zmiany, zmiany

21 marca

Tym razem ze stanowiskiem podsekretarza stanu w MSiT odpowiedzialnego za turystykę odwołany został, przez premiera Morawieckiego, Dariusz Rogowski. Został w resorcie, turystyka straciła „swojego” oficjalnego wiceministra

(więcej TUTAJ)

 

Nowy szef Neckarmanna Podróże

27 marca

Poznaliśmy nazwisko następcy Krzysztofa Piątka. Został nim Maciej Nykiel, który na początku grudnia odszedł z fly.pl, gdzie był członkiem zarządu i dyrektorem zarządzającym. Przyszłość pokaże, jak zmiana ta wpłynie na pozycję rynkową touroperatora.

(Więcej TUTAJ)

 

Koniec pewnej epoki targów

28 marca

Jedna z bardziej rozpoznawalnych i lubianych imprez targowych w kraju – Targi Lato – pierwszy raz po 23 latach istnienia, zostały odwołane.

(więcej TUTAJ)

Upadek ikony polskiej turystyki

29 marca

Kolejne kłopoty Małgorzata Chechlińskiej, która wraz ze wspólnikiem została zatrzyma przez policję. Miało to związek ze śledztwem prowadzonym przez warszawską prokuraturę w kierunku oszustwa i wyłudzenia. Afera z „Królową Zakopanego” w roli głównej pojawiła się w ogólnopolskich mediach, sama bohaterka z aresztu wyszła po świętach wielkanocnych.

(więcej TUTAJ).

Człowiek PIT na czele rady POT

5 kwietnia

Wiceprezes Polskiej Izby Turystyki, Andrzej Kindler stanął na czele Rady Polskiej Organizacji Turystycznej. Jednak ci, którzy uwążali, że dzięki temu branża zyska więcej wpływu na to, co dzieje się w POT, raczej się rozczarowali.

(więcej TUTAJ).

 

Forum Promocji Turystycznej zawitało do Wrocławia

19 kwietnia

Po raz pierwszy – i nie ostatni – we Wrocławiu odbyło się Forum Promocji Turystycznej organizowane przez redakcje portalu WaszaTurystyka.pl. Wzięło w nim udział około 100 uczestników. Mieli oni okazję wysłuchać prelekcji i wziąć udział w debacie na temat nowej ustawy o POT. Byli też świadkami trzech pojedynków Ekspertów. Przedstawiciel MSiT zapowiedział na maj pierwsze konsultacje w sprawie nowej ustawy o POT.

(więcej TUTAJ)

 

Weekendy za pół ceny coraz popularniejsze

27 kwietnia

132 000 turystów skorzystało z ofert 661 partnerów podczas wiosennej edycji akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”.

(więcej TUTAJ)

 

Szef PIT szefem ECTAA

8 maja

Duży sukces osobisty Pawła Niewiadomskiego – został wybrany na przewodniczącego ECCTA (The European Travel Agents’ and Tour Operators’ Associations). Głos polskiej branży turystycznej w Europie ma szansę stać się ważniejszy.

(więcej TUTAJ)

Kolos komunikacyjny będzie otwarty w 2027

15 maja

Nowe lotnisko, które powstanie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego, ma obsługiwać przede wszystkim ruch przesiadkowy. Nowa inwestycja budzi mnóstwo kontrowersji, a plany jej wdrożenia na razie nie są traktowane poważnie przez przewoźników.

(więcej TUTAJ)

 

Gigant multiagent rośnie w siłę

18 maja

Po kupieniu MyTravel, Wakacje.pl dwukrotnie zwiększyły liczbę salonów sprzedaży.

(więcej TUTAJ)

 

Szef POT odpowiedzialny za usprawnienie udzielania wiz

24 maja

Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej został wybrany na wiceprezesa European Travel Commission (ETC). Do głównych celów, przed sobą postawił, należy usprawnienie procesu udzielania wiz, w szczególności wiz Schengen oraz poprawa dostępności komunikacyjnej Europy. Kadencja wiceprezydenta ETC trwa dwa lata.

 (więcej TUTAJ)

Nowa prezes od promocji Warszawy

28 maja

Barbara Tutak została prezesem Warszawskiej Organizacji, przedtem przez wiele lata dyrektorem Departamentu Instrumentów Marketingowych w Polskiej Organizacji Turystycznej (odeszła za prezesury Marka Olszewskiego).

(więcej TUTAJ)

Polska ma muzeum swojego narodowego trunku

12 czerwca

Na warszawskiej Pradze zostało oficjalnie otwarte Muzeum Polskiej Wódki. To jedyne w Warszawie, w Polsce i na świecie muzeum poświęcone naszemu narodowemu trunkowi i bardzo ważne wydarzenie dla stołecznej turystyki.

Muzeum Polskiej Wódki mieści się przy Placu Konesera 1, w XIX-wiecznym budynku Rektyfikacji, na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Muzeum tworzy się pięć galerii tematycznych oraz sala kinowa, o które zaczyna się zwiedzanie. Trwa ono godzinę. Dzięki multimedialnej formule możemy poznać historię trunku, historię jego produkcji na ziemiach polskich, tradycje i zwyczaje związane z piciem wódki.

(więcej TUTAJ)

 Polscy przewoźnicy autobusowi wspólnie z Polonusem

12 czerwca

Polonus Partner to inicjatywa przewoźnika autobusowego Polonus, koalicja ośmiu firm autobusowych, które dysponują flotą 290 autokarów obsługujących 53 linie krajowe i docierających do ponad 250 miast. Jej celem jest integracja i rozwój krajowego transportu pasażerskiego.

(więcej TUTAJ)

 

Naprawdę dobra zmiana w MSiT

25 czerwca

Główny specjalista w Departamencie Turystyki MSiT, radca prawny Dominik Borek, został wicedyrektorem Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Znany w branży, bo uczestniczył bardzo aktywnie w pracach nad ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, często występował przez Komisją Sejmową, prowadził szkolenia o nowej ustawie w wielu miastach Polski.

(więcej TUTAJ)

Od jesieni 2019 nowy minister?

27 czerwca

Latem dowiedzieliśmy się, że jeśli Witold Bańka zostanie w listopadzie 2019 roku wybrany na przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej, najprawdopodobniej zrezygnuje ze stanowiska ministra sportu i turystyki.

(więcej TUTAJ)

Ruszyły prace nad nową ustawą o POT

29 czerwca

W czwartek w siedzibie MSiT odbyły prekonsultacje dotyczące nowelizacji ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej. Według komunikatu MSiT, projektowany nowy akt prawny ma na celu kompleksową regulację działalności organizacji turystycznych, pozwalając im na efektywne funkcjonowanie. Celem spotkania było wytyczenie wspólnego i spójnego kierunku prac nad ustawą poprzez wymianę doświadczeń w zakresie promocji turystyki
w Polsce. Choć latem przedstawiciele branży ucieszyli się, że MSiT ruszyło z konsultacjami, niedługo potem sprawa utknęła na etapie tworzenia „białej księgi”.

(więcej TUTAJ)

Weszła w życie nowa ustawa dla biur podróży

1 lipca

Od 1 lipca przedsiębiorców sprzedających i świadczących usługi turystyczne obowiązują nowe zasady. Weszła w życie Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Nałożyła na biura podróży nowe obowiązki, wprowadziła nowe definicje, sprawiła mnóstwo trudności interpretacyjnych, spowodowała konieczność napisania nowych OWU.

(więcej TUTAJ)

Nowa baza danych o polskich biurach podróży

9 lipca

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny uruchomił nowy rejestr z informacjami o wszystkich biurach podróży w Polsce. Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki zawiera wpisy dla ponad 4,6 tysiąca przedsiębiorców tej branży. Jak na razie nie służy ona jednak do bardziej kompleksowych badań rynku.

(więcej TUTAJ)

 

MSiT w sprawie ustaw: „trwają analizy” i tworzona jest Biała Księga

30 lipca

Branża turystyczna od lat domaga się zmian prawnych w wielu kluczowych obszarach. Niezadowoleni z przestarzałych przepisów są hotelarze, piloci. Touroperatorzy chcieliby, aby doszło do zmodyfikowania skomplikowanego i mało przyjaznego klientom i przedsiębiorcom systemu zabezpieczeń finansowych. A osoby odpowiadające w regionach za działania promocyjne chcieliby wreszcie ujrzeć projekt nowej ustawy zastępującej powstałą pod koniec lat 90. ustawę o POT.

O te najważniejsze kwestie zapytaliśmy urzędników MSiT. Po 43 dniach otrzymaliśmy odpowiedzi. Wynikało z nich, że prace nad kluczowymi dla turystyki ustawami nie zakończą się rychło.

(więcej TUTAJ)

Ján Bonowič wzmocnił zespół Tatry Mountain Resorts

13 sierpnia

To była dobra wiadomość dla Słowaków i miłośników Słowacji w Polsce. Ján Bošnovič, były dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce, od 1 sierpnia 2018 roku objął stanowisko sales managera dla rynku polskiego w słowackiej Spółce Tatry Mountain Resorts.

Ma wspierać sprzedaż oraz promocję hoteli i ośrodków należących do Spółki Tatry Mountain Resorts.

(więcej TUTAJ)

Touroperatorzy próbują walczyć z agresywną polityką cenową TUI Poland

27 sierpnia

Dumping cenowy na niespotykaną nigdy skalę i praktyki dążące do zmonopolizowania rynku – to zarzuty, które Polski Związek Organizatorów Turystyki stawia TUI Poland w liście otwartym skierowanym do niemieckiego zrzeszenia biur podróży. Jak zauważył prezes PZOT, ceny w sezonie 2018 były niższe średnio o 100 euro w porównaniu do 2017 roku, obniżki nie dotyczyły pojedynczych ofert w ramach promocji, tylko skierowane były do niemal półmilionowego grona klientów.

(więcej TUTAJ)

Z polskiego Amadeusa do angielskiego ZOPOT

31 sierpnia

Iwona Białobrzycka, która była zastępcą dyrektora generalnego w Amadeus Polska, po wygraniu konkursu na stanowisko dyrektora Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Londynie rozpoczęła urzędowanie pod koniec wakacji.

(więcej TUTAJ)

Urodziny najważniejszej izby hotelarskiej

4 września

Największa organizacja zrzeszająca hotelarzy w Polsce obchodziła w 2018 roku 15-lecie działalności. Wśród członków Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego jest ponad 350 hoteli a także firmy współpracujące z branżą, m.in. Harmony Polish Hotels (d. Fundacja Polish Prestige Hotels) oraz uczelnie, szkoły i dostawcy dla branży hotelarskiej. Świętowanie rocznicy zostało połączone z III Forum Hotelarzy IGHP.

(więcej TUTAJ)

 

Urzędnicy w Toruniu utrudniali życie zdobywcy Złotego Certyfikatu POT

4 września

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu wykorzystał swoją pozycję i Radę Programową ds. Strategii Rozwoju Turystyki do zwalczania swojej konkurencji, prywatnego przedsięwzięcia – Żywego Muzeum Piernika. Za jego namową urząd wysłał pismo, w którym oskarżył przedsięwzięcie Andrzeja i Elżbiety Olszewskich o „czarny PR” dla miasta. Choć cała sprawa była nie tylko absurdalna, ale i skandaliczna, to rozeszła się po kościach, a prezydent nie wyciągnął konsekwencji wobec swoich podwładnych.

(więcej TUTAJ)

 

Ryanair zaproponował środki na rozbudowę Modlina

5 września

Ryanair jest zdeterminowany, by wspomóc budowę nowego terminala na lotnisku w Modlinie, które jest dla tego przewoźnika kluczową bazą dla operacji w Polsce. Inwestycje te są blokowane przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, jednego z udziałowców, a spór ma tło polityczne. W grę wchodzi też konkurencja z lotniskiem Chopina, który należy do PPPL. Michael O’Leary przypomniał, że podejmowane są kroki prawne, takie jak złożona już skarga do UOKiK i do Komisji Europejskiej i poinformował, że znalazł inne rozwiązanie – finansowe.

(więcej TUTAJ)

 

Świdnica wróciła do organizacji ważnych wydarzeń branżowych

12 październik

Pod marką Kongresu Turystyki polskiej Świdnica zorganizowała kolejną konferencję, tym razem poświęconą produktom sieciowym w turystyce w czasach „experience economy”.
W drugą rocznicę kongresu w sali Teatrze Miejskim na świdnickim rynku po raz kolejny zgromadzono grono ekspertów, naukowców i samorządowców. I choć wydarzenie miało mniejszy rozmach niż kongres, w wykładach i warsztatach odbywających się pod hasłem „Jak złapać turystę w sieć?” w ciągu dwóch dni w sumie uczestniczyło ponad 100 osób.

(więcej TUTAJ)

 

Targi w Nadarzynie z dobrą promocją i frekwencją

22 października

Trzecie edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych Word Travel Show w Nadarzynie pokazała, że impreza ta na dobre zagościła w czołówce najważniejszych polskich targów turystycznych. Frekwencja, jak w ubiegłym roku, dopisała. Jeśli w 2019 r. w Nadarzynie zaprezentują się najpopularniejsze kierunki wakacyjne i więcej bur podróży, a organizatorzy wreszcie uporają się z powtarzającym się niedociągnięciami, to World Travel Show okaże się godny nazwy.

(więcej TUTAJ)

 

Przedstawiciel polskiej branży we władzach HOTREC

23 października

Po raz pierwszy do władz HOTREC wszedł przedstawiciel polskiej branży hotelarskiej wiceprezes IGHP Julian Bystrzanowski. Zgromadzenie Ogólne HOTREC odbywało się w dniach 18-19 października i pierwszy raz miało miejsce w Polsce. Jego gospodarzem była Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, która reprezentuje polską branżę hotelarską w HOTREC od 2015 roku.

(więcej TUTAJ)

 

Forum Promocji Turystycznej po raz czwarty i jeszcze lepiej

24 października

W warszawskim hotelu Polonia po raz czwarty odbyło się organizowane przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl Forum Promocji Turystycznej. Zgromadziło śmietankę branży, mocny zespół fachowców, zaangażowanych uczestników, wywołało dyskusje i polemiki. Nawiązywano znajomości, rozmawiano o najważniejszych dla branży problemach, frekwencja dopisywała aż do końca wydarzenia.

Poznaliśmy też laureatów drugiej edycji organizowanego przez redakcję WaszaTurystyka.pl konkursu „Kadry z Polski”, w którym wyłoniono najlepsze turystyczne spoty promocyjne.

(więcej TUTAJ)

Lonely Planet poleca Łódź na 2019

29 października

Łódź została uznana za jedno z najlepszych i najkorzystniejszych miejsc do odwiedzenia w zestawieniu Lonely Planet Best in Travel. Ranking ten dotyczy kierunków turystycznych wartych odwiedzenia w 2019 roku uwzględniając zarówno jakość, jak i cenę.

(więcej TUTAJ)

Święto hotelarzy pod skrzydłami IGHP

21 listopada

Ponad 180 hotelarzy uczestniczyło w III Forum IGHP, które odbyło się 21 listopada 2018 roku w hotelu Narvil w Serocku. Sesję paneli merytorycznych otworzył prezes IGHP Ireneusz Węgłowski. Wśród prelegentów znaleźli się też: Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, wicedyrektor Departamentu Turystyki w MSiT Dominik Borek, eksperci od RODO i praw autorskich, członkowie zarządu IGHP i przedstawiciele firm, które były partnerami wydarzenia. Podczas swojego wystąpienia otwierającego prezes IGHP przypomniał, jaką rolę w branży pełni IGHP i podsumował miniony rok w działalności organizacji. Jeśli chodzi o samorządy turystyczne, rok 2018 zdecydowanie należał do władz tej właśnie izby.

(więcej TUTAJ)

TT Warsaw trzymają się mocno

26 listopada

Tegoroczna edycja TT Warsaw przyciągnęła ponad 500 wystawców z krajów świata i regionów Polski, kolejnych targowych „debiutantów”, program wydarzeń towarzyszących był zapełniony po brzegi. Lokalizacja targów w centrum Warszawy, w Pałacu Kultury i Nauki sprzyjała podniesieniu frekwencji. Wygląda na to, że na liście najważniejszych wydarzeń branżowych TT Warsaw nie jest zagrożone.

(więcej TUTAJ)

Złote Muzeum Powstania Warszawskiego

27 listopada

Rozstrzygnięto szesnastą edycję konkursu POT na najlepsze produkty turystyczne w Polsce. Najważniejsza nagroda, Złoty Certyfikat POT, trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego. Przyznano też dziesięć „zwykłych” certyfikatów, nagrodę internautów oraz, po raz pierwszy, certyfikat specjalny.

(więcej TUTAJ)

 

Nowa twarz w MSiT na stanowisku sekretarza stanu

28 listopada

Nowym sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki została Anna Krupka. Zastąpiła ona Jarosławia Stawiarskiego, a w zakresie jej obowiązków będzie nadzór nad departamentem turystyki. Nowa wiceminister od ponad 8 lat związana jest z Prawem i Sprawiedliwością. Jest członkiem Rady Politycznej partii. Pracowała w biurze krajowym Prawa i Sprawiedliwości, gdzie uczestniczyła w kształtowaniu jego polityki informacyjnej i współpracowała z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

(więcej TUTAJ)

 

Jedne głos organizacji turystycznych w sprawie nowej ustawy

4 grudnia

Stowarzyszenia zrzeszające lokalne i regionalne organizacje turystyczne (Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych oraz Ogólnopolskie Porozumienie Lokalnych Organizacji Turystycznych) przedstawiły wspólną opinię w sprawie nowelizowanej ustawy o POT. Według FROT i OPLOT nowy system zarządzania turystyką powinien być oparty o partnerstwo trójsektorowe. Ponadto postulowały: konieczność doprecyzowania zadań, , wzmocnienie finansowania systemu o opłatę turystyczną, zachowanie partnerskich zasad współpracy w ramach systemu POT-ROT-LOT, obowiązkową przynależność samorządów do organizacji turystycznych oraz zachowanie obecnej formuły prawnej POT.

(więcej TUTAJ)

WaszaTurystyka.pl ujawniła aferę VAT w turystyce

5 grudnia

Jak dowiedziała się WaszaTurystyka.pl, agenci turystyczni od lat niepotrzebnie odprowadzali VAT od prowizji za sprzedaż usług turystycznych realizowanych poza terenem UE. Dzięki temu w budżecie touroperatorów zostawały miliony złotych rocznie. Konsekwencje błędów w fakturowaniu mogą wpłynąć na wielu uczestników rynku – zarówno agentów, jak i touroperatorów.

(więcej TUTAJ)

 

ETS: a jednak trzeba odprowadzać VAT od zaliczek

19 grudnia

19 grudnia Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok dotyczący opodatkowania zaliczek w turystyce przez biura podróży. Wniosek o wydanie orzeczenia w tej sprawie w trybie prejudycjalnym złożył w lipcu 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny. Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że obowiązek podatkowy z tytułu zaliczki powstaje w chwili jej otrzymania, a VAT należy obliczać w odniesieniu do marży ustalonej jako różnica między kwotą otrzymanej zaliczki a odnośnym odsetkiem całkowitych przewidywanych kosztów.

(więcej TUTAJ)

 

Nowy pomysł MSiT i POT – Polska Marka Turystyczna

20 grudnia

Projekt został uroczyście zainaugurowany w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Polska Marka Turystyczna, ma według pomysłodawców, wypełnić luki działań marketingowych w polskiej turystyce, poprzez wsparcie tworzenia tzw. regionów turystycznych. Projekt jest według przedstawicieli ministerstwa czymś innym niż proponowany trzy lata temu przez MSiT projekt Domu Terytorialnych Marek Turystycznych. Różni się przede wszystkim sposobem finansowania.

(więcej TUTAJ)

Polski Holding Hotelowy z Georghe Marianem Cristescu na czele

21 grudnia

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” sprzedało 18 grudnia udziały spółki Chopin Airport Development Skarbowi Państwa. Dzięki tej transakcji mógł powstać Polski Holding Hotelowy (PHH), który skupia obiekty należące do Skarbu Państwa lub spółek z jego udziałem. W grę wchodzi ponad 100 obiektów należących do spółek Skarbu Państwa (m.in. NAT, Geovita). Marian Cristescu, prezes spółki Chopin Airport Development, zarządza nowym hotelowym konglomeratem.

(więcej TUTAJ)

 

Poznaliśmy nazwiska 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce

28 grudnia

Po raz trzeci portal branżowy WaszaTurystyka.pl przestawił listę najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w 2018 roku. Naszym celem było wskazanie tych, którzy wywierają największy wpływ na polski rynek turystyczny i rozwój polskiej turystyki. W tym roku na czele listy znalazł się Piotr Henicz, wiceprezes Itaki, za nim uplasowali się dwaj inni przedstawiciele touroperatorów: Marcin Dymnicki, prezes TUI Poland i Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow.

(więcej TUTAJ)