Najstarszy tatrzański hotel – Łomnica – będzie gotowy na Sylwestra

archiwum Korzar Poprad

Zbudowany w 1893 roku hotel Łomnicy w Tatrzańskiej Łomnicy po latach doczekał się remontu i rekonstrukcji. Hotel ma być otwarty jeszcze przed końcem roku.

Pavol Franco, architekt powiedział: “Jako, że hotel jest na liście narodowych pamiątek kultury, wszystkie prace konsultujemy z wojewódzkim urzędem zabytków w Koszycach. Krok po kroku badamy wszystkie elementy i staramy się je dostosować do dzisiejszych wymagań turystów odwiedzających Tatry.”

Hotel przed ponad dwadzieścia lat niszczał. Celem inwestora jest powrót obiektu do dawnej świetności. Wewnątrz znajdą się m.in. oryginalne łuki, żelazny portyk, drewniane belki stropowe.

Dyrektor generalny hotelu, Zuzana Kovaľová, skomentowała: “Jesteśmy w dwóch trzecich rekonstrukcji, czeka nas najbardziej skomplikowana i najbardziej delikatna część prac – urządzenie wnętrz hotelu. Problemem jest to, że nie zachowały się zdjęcia wnętrz hotelu sprzed lat. Szukamy ich u kolekcjonerów, ludzi którzy interesują się od lat Tatrami i historią Tatrzańskiej Łomnicy. Na razie jednak bez rezultatu.”

Koszt inwestycji wyniesie 7,5 mln euro a hotel ma być otwarty 31 grudnia.
Oprócz starego, pierwotnego budynku dodana będzie nowa część z salą kongresową i centrum wellness. Pojemnośc hotelu wzrośnie z dawnych 28 pokoi do 70 z ok. 140 łożkami. W części historycznej zostanie odtworzona m.in. kawiarnia z tarasem a w piwnicach – winoteka i bar specjalizujący się w koniakach.

Hotel Łomnica został zbudowany w roku 1893 według projektu architekta Gedeona Majunkego ze Spišskej Soboty. Dopiero w latach 1904 – 1906 powstały większe hotele – grand w: Starym Smokowcu, Tatrzańskiej Łomnicy i Szczyrbskim Jeziorze.