Najsławniejsza twierdza dawnej Rzeczpospolitej

Kamieniec Podolski zwykle kojarzy się z twierdzą, której obronę rozsławił w „Panu Wołodyjowskim” Henryk Sienkiewicz. Przez lata warownia strzegła rubieży Rzeczpospolitej, nigdy nie została zdobyta szturmem. Idealne położenie twierdzy zapewniało bezpieczeństwo miastu, które stopniowo zaczęło rozkwitać. Obecnie zaskakuje licznymi zabytkami i jest niemal stałym punktem wypraw Polaków na Kresy.
Pierwsze wzmianki o Kamieńcu pochodzą z 1062 roku. Początki osady wiążą się jednak z nie z Polakami, a Litwinami. Dopiero dzięki Kazimierzowi Wielkiemu znalazła się ona w granicach Rzeczpospolitej. Pozostała jej częścią, aż do rozbiorów z wyjątkiem krótkiego okresu nawały tureckiej.
Kamieniec otrzymał prawa miejskie już w 1432 r., został stolicą województwa podolskiego. Miasto stopniowo się rozbudowywało, zyskując znaczenie ważnego ośrodka handlowego. Rozwój pod koniec XVII wieku zahamowała ekspansja Turcji. Kamieniec powrócił do Rzeczpospolitej w 1699 r., był zrujnowany i wyludniony. Mimo zwolnień z podatków nigdy później nie odzyskał pozycji ważnego ośrodka handlowego. Nie sprzyjały temu również kolejne zawirowania historyczne. Dodatkowymi ciosami dla miasta, były tragiczne w skutkach pożary w latach siedemdziesiątych XVIII wieku.
Po rozbiorach, Kamieniec znalazł się w zaborze rosyjskim, do Polski już nigdy nie powrócił.
W ostatnich latach Kamienic Podolski stał się obowiązkowym punktem sentymentalnych wycieczek po Kresach. Niczym magnez przyciąga do niego osławiona przez Sienkiewicza twierdza. Tak pisał o niej w „Panu Wołodyjowskim”: „na widok baszt i rondeli fortecznych zdobiących szczyty skał wielka otucha wstąpiła im zaraz w serca. Albowiem wydawało się niepodobnym, aby jaka inna ręka prócz boskiej mogła zburzyć to orle gniazdo na szczycie otoczonych pętlicą rzeki wiszarów uwite”.
Każdy kto stanie na murach twierdzy zobaczy przed sobą rozległe łąki. Widok zaskakuje i zachwyca, tak samo ja miejsce, które wybrano na lokalizację twierdzy. Znajduje się ona w kanionie rzeki Smotrycz. Przechodząc przez most prowadzący z miasta do warowni najlepiej widać jak trudna była ona do zdobycia, jak bezpiecznie mogli czuć się mieszkańcy.
O ile twierdza ze sławnymi Basztami Tęczyńską, Papieską i Komendancką jest raczej znaną atrakcją turystyczną Kamieńca, to inne obiekty już niekoniecznie.
Z tym większą przyjemnością można przemierzać brukowane uliczki kamienieckiej starówki. Niemal co krok widoczne są ślady kultury polskiej i dawnej potęgi Rzeczpospolitej.
Jednym z najbardziej okazałych i charakterystycznych dla starej części miasta obiektów jest XVI-wieczna Baszta Batorego. Z kolei w centralnym punkcie rynku znajduje się barkowo-renesansowy Ratusz Polski wzniesiony pod koniec XIV wieku. Miejscem ważnym dla miejscowej społeczności polskiej, tak dawniej jak i obecnie pozostaje Katedra Rzymskokatolicka pw. św. Piotra Pawła, miejsce pochówku dawnych biskupów kamienieckich. Nie mniej ciekawymi obiektami sakralnymi są Kościół Trynitarzy pw. Świętej Trójcy z 1750 r. oraz Kościół św. Mikołaja, gdzie do dziś odprawiane są msze w języku polskim. Nieco oddalona od starej części jest za to Cerkiew św. Grzegorza, pobudowana na terenie dawnych Folwarków Polskich.
Spacerując po starej części Kamieńca łatwo natknąć się na kolejne obiekty przypominające o dawnych funkcjach obronnych miasta jak chociażby Brama Polska, Bastion Ormiański czy Baszta Kuśnierska zrekonstruowana na początku tego stulecia. Z kolei w zachodniej części miasta znaleźć można Bramę Miejską, Wielki Szaniec i Most Turecki.
Obecnie do Kamieńca Podolskiego można dotrzeć w ramach zorganizowanych wycieczek. Jednak od kilku lat coraz śmielej Polacy docierają tam własnymi samochodami lub autobusami. Kamieniec jest doskonale skomunikowany z Chocimiem, Czerniowcami czy stolicą regionu, w którym leży – Chmielnickim. Do miasta kursują również rejsowe autobusy z Lublina.
Artykuł powstał we współpracy z Fundacją XX. Czartoryskich.
POWIĄZANE WPISY
31 marca 2023
Porozumienie: POT będzie promowała OST Gromada i korzystała z jej obiektów
Polska Organizacja Turystyczna podpisała porozumienie o współpracy z Ogólnokrajową…
0 Komentarzy1 Minuty
31 marca 2023
Wrocław Złotym Partnerem XII Forum Promocji Turystycznej
Miasto Wrocław zostało Złotym Partnerem XII Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie…
0 Komentarzy2 Minuty
31 marca 2023
Olsztyn – miasto, które klimatem urzekło Kopernika
Zagospodarowanie brzegów jezior, rewitalizacja miejskich parków oraz położenie…
0 Komentarzy4 Minuty
29 marca 2023
Zostań wystawcą Pikniku nad Odrą – to już ostatnia szansa, aby się zgłosić
Już 13-14 maja na Wałach Chrobrego w Szczecinie, ponownie odbędzie się Festiwal Podróży i…
0 Komentarzy2 Minuty
28 marca 2023
Jaka przyszłość czeka multiagentów? Trójca ekspertów na XII edycji Forum Promocji Turystycznej
Udział sprzedaży interntowej pakietów turystycznych w rynku dynamicznie rośnie, a silni…
0 Komentarzy2 Minuty
27 marca 2023
Nowa kolej linowa w Jasnej nagrodzona w konkursie Budowa Roku 2022
Kolej linowa łącząca stację Biela Púť z Priehybą to nowość ośrodka narciarskiego w…
0 Komentarzy2 Minuty
27 marca 2023
Green Mountain Hotel – wypoczynek w górach dla każdego
Pięciogwiazdkowy Green Mountain Hotel, a także Green Apartments znajdujące się w…
0 Komentarzy2 Minuty
27 marca 2023
MerlinX Srebrnym Partnerem XII Forum Promocji Turystycznej
Już za 23 dni, 19 kwietnia w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu…
0 Komentarzy1 Minuty
27 marca 2023
POT nawiązał współpracę z Przewodnikiem Michelin. Polskie restauracje po raz pierwszy z osobną publikacją
Polska Organizacja Turystyczna i Michelin Guide w ostatnim czasie podpisali porozumienie…
0 Komentarzy7 Minuty