Najpopularniejszy szlak rowerowy w Niemczech – Nad Łabą

archiwum DZT

W sondażu przeprowadzonym przez ADFC szlak wzdłuż Łaby zdobył po raz 12-siąty tytuł najpopularniejszego długodystansowego szlaku rowerowego.

Szlak liczy 840 kilometrów długości, zaczyna się w Schöna/Bad Schandau a kończy w Cuxhaven/Brunsbüttel. Najbliższym miastem do punktu startowego jest Drezno (51 km) a do punktu mety – Bremerhaven (43 km) Szlak poprowadzono w większości przez tereny płackie, w związku z tym świetnie nadaje się na wycieczki dla rodzin z dziećmi.

A co nas czeka na trasie? Trasa biegnie bezpośrednio doliną Łaby z widokiem na romantyczne skały. Drezdeńska Opera Sempera (Semperoper) i kościół Najświętszej Marii Panny są znane na całym świecie. Jadąc na północ można zwiedzić ciekawe miasta: Torgau, Wittenberg i Dessau. Miłośnicy techniki będą zafascynowani najdłuższym mostem na świecie na skrzyżowaniu szlaków wodnych koło Magdeburga. Hamburg już sam w sobie wart jest tak długiej podróży. Blisko ujścia Łaby do Morza Północnego w Cuxhaven można już pomachać morskim statkom.
Większość szlaku poprowadzono ścieżką rowerową, często grzbietem lub tuż obok wału łabskiego. Przeważnie bez ruchu samochodowego. Nawierzchnia jest najczęściej asfaltowa. W kierunku ujścia rzeki trzeba liczyć się z jazdą pod wiatr.