Najmłodsze muzeum w Grazu – Muzeum twierdzy Schlossberg

fot. AG

Na dominującym na austriackim miastem Graz wzgórzu Schlossberg niewiele pozostało po dawnym zamku przerobionym przez Austriaków na twierdzę. O losach twierdzy, która nigdy nie została zdobyta w walce a prawie w całości zniszczona została na rozkaz Napoleona po wygranej wojnie w 1809 roku, opowiada muzeum, najmłodsza tego typu placówka w stolicy Styrii.

Na wzniesieniu (474 metry nad poziomem morza) nad rzeką Mur ,już ponad tysiąc lat temu stanął mały zamek, który zresztą dał nazwę przyszłemu całemu miastu (niewielki zamek = Gradec = Graz). W XII wieku nastąpiła rozbudowa umocnień na górze, wtedy też powstała słynna Wieża Zegarowa. W 1480 roku odparto atak turecki, sytuacja powtórzyła się w 1532. W związku z zagrożeniem dalszych ataków ze strony Turków, w XVI wieku rozpoczął się proces rozbudowy zamku w twierdzę. Projekt powierzono architektowi Domenico dell’ Allio. Część starych budynków rozebrano (m.in. średniowieczny pałac), na ich miejsce zbudowano koszary, cysternę, kazamaty.

Jeden z obrazów w muzeum/fot. AG

Do 1809 roku twierdza pozostała nienaruszona. Podczas wojny Austrii z Francją, francuskie wojska szybko opanowały miasto Graz i rozpoczęły ostrzał artyleryjski wzgórza zamkowego bronionego przez kilkuset żołnierzy pod dowództwem majora Franza Hackhera. Po zwycięstwie napoleońskim pod Wagram, twierdza przeszła w ręce Francuzów a ci zdecydowali zniszczyć wszystkie umocnienia. Ocalały jedynie – wykupione przez mieszkańców Grazu – dwie wieże i fragmenty kazamat.

Obraz przedstawiający oblężenie Schlossberg w 1809 roku/fot. AG

Właśnie w ocalałej części kazamaty artyleryjskiej (Kanonbastei) urządzono Muzeum Góry Zamkowej, otwarte we wrześniu 2020 roku.
To nowoczesna, multimedialna ekspozycja wkomponowana w resztki obronnych budowli. Przystosowana zarówno dla osób niepełnosprawnych (pochylnie, winda), jak i niedowidzących (panorama dotykowa Grazu).

Tuż po wejściu obok kas wchodzimy na dziedziniec zwany „Ogród Cudów” z mitycznymi zwierzętami (pantera, pies, słoń i lew) oraz pokrętłami umożliwiającymi dzieciom stworzenie futrzastych barwnych kształtów.

Tuż obok znajduje się Bastion Artyleryjski, stoją tutaj armaty z XIX wieku za barierką rozpościera się panorama Grazu. Wchodzimy do środka i w kilku salach możemy poznać historię miasta i wzgórza zamkowego. Obrazy (m.in. przedstawiające oblężenie twierdzy przez Francuzów), grafiki, interaktywne ekrany ukazujące zmiany w architekturze i krajobrazie miejskim – wszystko to pozwala gościom zorientować się w poszczególnych etapach historii stolicy Styrii i jej twierdzy. Do ostatniej części muzeum możemy zjechać windą lub zejść po schodach.

fot. AG

W dolnej kondygnacji kazamaty, pozbawionej okien i otulonej murami kilkumetrowej grubości, możemy obejrzeć trójwymiarowy przezroczysty model wzgórza zamkowego, na którym pokazywana jest audiowizualna ponadtysiącletnia historia góry i zabudowań na niej. Możemy zobaczyć między innymi jak i ile czasu drążono tzw. Studnię turecką oraz system sześciu kilometrów tuneli pod górą.
Po wyjściu na powierzchnię możemy udać się na zwiedzanie całej Góry Zamkowej. Muzeum jest tylko jedną z tutejszych atrakcji.

Bilety wstępu kosztują 4 euro. Dzieci i młodzież w wieku do 19 lat – wstęp bezpłatny.

grazmuseum.at

fot. AG
fot. AG