Najlepszy rok w historii turystyki słowackiej

AG

Słowację odwiedziło w 2015 roku ponad 4,3 mln turystów, o 6 proc. więcej niż w najlepszym do tej pory roku 2008 a aż o 16 proc, więcej niż w roku 2014.

 

Minister transportu Ján Počiatek, powiedział: “Możemy skonstatować, że te liczby dają nam podstawę nadziei na to, ze turystyka na Słowacji rozwija się w dobrym kierunku. Przychody z turystyki po raz pierwszy w historii przekroczyły 2 mld euro. Przekroczyliśmy w ubiegłym roku również rekord, jeśli chodzi o turystów krajowych – odnotowano ich 2,6 mln, o 13 proc. więcej niż w rekordowym do tej pory roku – 2008 i o 10 proc. więcej niż w uważanym za diany roku 2013.”

Wzrost liczby turystów zagranicznych aż o 17 proc. Słowacja zawdzięcza przyjazdom z tradycyjnych kierunków: Czech, Polski i Niemiec.

Sekretarz stanu w ministerstwie transportu, František Palko, podkreślił: “Cieszy nas szczególnie, że Słowację zaczynają odwiedzać turyści z innych – niż tradycyjne – krajów, w tym z krajów dalekich. W ubiegłym roku dwukrotnie, w porównaniu do roku 2014, wzrosła liczba gości z Chin, wzrosła też liczba turystów z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Włoch i Francji.”