Najlepsze uczelnie turystyczne w Polsce

Akademia Wychowania Fizyczna w Krakowie (w kategorii uczelni o profilu akademickim), Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie (w kategorii uczelni o profilu praktycznym) oraz Uniwersytet Szczeciński (kierunek międzywydziałowy) zwyciężyły w kolejnym Rankingu Szkół Wyższych ogłoszonym przez dwutygodnik “Wiadomości Turystyczne”. Krakowska uczelnia wygrała w swojej kategorii już trzeci raz z rzędu. W grupie szkół o profilu akademickim miejsca na pudle zajęły: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Górnośląska Wyższa Szkoła im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Drugie i trzecie miejsca zaś w kategorii szkół o profilu praktycznym zajęły odpowiednio Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. W nowej kategorii, uczelni o kierunkach mieszanych (praktycznym i akademickim) na podium znalazły się: Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej i Uniwersytet Łódzki.
Obecny na rozdaniu dyplomów, podsekretarz stanu w MSiT Tomasz Jędrzejczak, powiedział: „Nasza gospodarka szybko się rozwija, nie tak szybko, jakbyśmy wszyscy chcieli, ale w miarę szybko. Musimy myśleć o przyszłości. Nasze rezerwy oparte między innymi na taniej sile roboczej powoli się kończą. Musi nastąpić zmiana podejścia do nowoczesnej gospodarki. Jednym z jej silników staje się i powinna być w przyszłości turystyka. Do tej pory daje nam 5,16 proc. PKB, pozwala zatrudnić ponad 150 tys. w samej branży i ok. 650 tys. w sektorach okołoturystycznych. Jednak unijne środki na turystykę kończą się, trzeba rywalizować nowoczesnością, jakością usług. Branża turystyczna wymaga dobrego zarządzania a zarządzanie wymaga dobrze wykształconej kadry.”
Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, dodał: „Nasza Izba już od jakiegoś czasu działa na rzecz doskonalenia programu dla przyszłych kadr hotelarskich. Koniunktura w hotelarstwie jest dobra, wyniki hoteli idą w górę, jedyne czego nam brakuje, to dobrze wykształcona kadra absolwenci uczelni, którzy zgłaszają się do nas pracy, musza być przez nas szkoleni, tak mało wiedzy praktycznej posiadają. Programy nauczani trzeba zintensyfikować. One muszą nadążać za wymaganiami rynku Szczególnie w hotelarstwie, w którym zmiany zachodzą błyskawicznie, choćby w skutek wprowadzania nowych technik i technologii.”
Marek Kamieński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych, również zaapelował o więcej praktyki w programach uczelnianych: „Zapytałem kolegów a biur podróży, kto wziąłby na praktyki studentów z uczelni turystycznych. Odpowiedzieli – A na co mi taki kłopot? Proszę państwa, uczelnie powinny wrócić do nauczania sprzedaży turystyki. Teraz tego nie robią i do pracy zgłaszają się absolwenci z ogólną wiedzą o turystyce, ale nie mający pojęcia o jej sprzedaży, budowie produktu. Ci ludzie nie znajdą pracy bo nic nie potrafią.”
Zaoponowała Dominika Czechowska-Mrozińska z Wyższej Szkoły Bankowej z Gdańska: „Na naszej uczelni nadążamy za rynkiem, wprowadzamy zmiany stosownie do jego potrzeb. Od dwóch lat mamy przedmiot zarządzanie sprzedażą produktu turystycznego. Uczelnia nasz ma umowę dualne na szkolenie kadry hotelarskiej. Zajęcia prowadzą najlepsi dyrektorzy z HORECA. Szkolenia w 50 proc. odbywają się poza uczelnią, na terenie jedenastu hoteli. Oczywiście część teoretyczną prowadzimy na uczelni. Nasze hotele otrzymują wiele nagród za na przykład wygląd, jednak pamiętajmy, że najlepsze hotele nie poradzą sobie bez najlepszej obsługi.”
POWIĄZANE WPISY
24 marca 2023
Chorwacka Wspólnota Turystyczna partnerem XII Forum Promocji Turystycznej we Wrocławiu
19 kwietnia 2023 w Hydropolis we Wrocławiu odbędzie się XII Forum Promocji Turystycznej.…
0 Komentarzy2 Minuty
24 marca 2023
Jak stać się kierunkiem podróży luksusowych? Trójca ekspertów na XII Forum Promocji Turystycznej
Turystyka luksusowa to nie tylko wyjątkowe destynacje czy hotele, ale i usługi „szyte na…
0 Komentarzy2 Minuty
24 marca 2023
Oficjalne otwarcie ZOPOT w Pradze. Polska będzie promowana wśród Czechów i Słowacji
We wtorek 21 marca 2023 roku w sali balowej Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze…
0 Komentarzy2 Minuty
17 marca 2023
Pierwsza na świecie makieta z prawdziwym deszczem w Kolejkowie
Wystawę co dziewięć minut rozświetlają błyskawice, a na mieszkańców makiety spada ulewa.…
0 Komentarzy2 Minuty
16 marca 2023
MROT: dofinansujemy projekty naszych członków. Powstaje Laboratorium Inicjatyw Turystycznych
Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna chcąc rozwijać produkty turystyczne na…
0 Komentarzy4 Minuty
14 marca 2023
MROT: 16 marca premiera nowego projektu. Wesprze rozwój produktów i marek turystycznych w regionie
Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna chcąc wesprzeć branżę turystyczną…
0 Komentarzy1 Minuty
13 marca 2023
Touroperatorzy na fali po kryzysie? Debata na Forum Promocji Turystycznej we Wrocławiu
Wyjście na prostą po kryzysie czy niepewne jutro – co czeka polskich touroperatorów? To…
0 Komentarzy2 Minuty
9 marca 2023
Na MTT Wrocław wręczono Kryształy Turystyki
Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego przyciągają coraz więcej odwiedzających i…
0 Komentarzy1 Minuty
8 marca 2023
Przyszłość wycieczkowców tematem Pojedynku Ekspertów na Forum Promocji Turystycznej
Przyszłość statków wycieczkowych będzie jednym z ważnych tematów poruszonych w trakcie…
0 Komentarzy2 Minuty