Najlepsze letnie kierunki w północnej Grecji

Półwysep Chalcydycki Macedonia

    Macedonia, Półwysep Chalcydycki / fot. D. Rozaki

Przedstawiamy 6 słynących ze swego uroku miejsc w północnej Grecji, których nie można pominąć podczas wakacyjnych wojaży. Poznajmy je poczynając od północno-wschodnich rubieży kraju.

1. Alexandropolis

Położone u wybrzeży Zatoki Trackiej miasto, stanowi centralny punkt wyjątkowego regionu. Pierwotnie była to osada rybacka, która z biegiem czasu przekształciła się w nowoczesne miasto będące obecnie największym portem Tracji. Górująca nad portem i stanowiąca symbol miasta latarnia morska jest jednocześnie głównym punktem odniesienia w codziennym życiu mieszkańców. To tam, na lokalnym targu funkcjonuje giełda rybna – naprawdę ciekawy widok. Tam też, do nabrzeża przybijają co dzień kutry rybackie by wyładować swój połów. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od nieśpiesznego spaceru wzdłuż nadmorskiej promenady i odwiedzin w parku miejskim.

Alexandropolis, stary port
Alexandropolis, stary port fot. Y. Skoulas

Godne polecenia są również liczne funkcjonujące w mieście muzea oraz pobliskie stanowiska archeologiczne w Mesimvria – Zoni oraz w Makri. Spragnieni słońca i orzeźwiającej kąpieli mogą wybrać jedną z pośród wielu lokalnych plaż – począwszy od położonej poza granicami miasta GNTO beach aż po Kokkina Vrachia w okolicy Nea Chili. Najpopularniejsze kąpieliska to plaża Agia Paraskevi w miejscowości Makri oraz plaża Kyani Akti.

2. Samotraka

Wyspa Samotraka zwana też „Wyspą Wielkich Bogów”, wyłania się majestatycznie z wód Morza Trackiego. Zdobi ją najwyższy masyw górski spośród wszystkich wysp Morza Egejskiego – imponująca góra Saos. Samotraka słynie ze swych archeologicznych skarbów. Wyspa przeżywała dynamiczny rozkwit i zyskała ogromny rozgłos już w czasach starożytnych, w okresie, gdy odprawiano tu złożone obrzędy tzw. misteriów kabirskich – jednego z najważniejszych świąt religijnych, którego waga porównywana jest do słynnych misteriów eleuzyjskich. O bogactwie i nieprzeciętnej roli starożytnej Samotraki przekonać się można w Palaiopoli (6,5 km od portu Kamariotissa) na ogromnym stanowisku archeologicznym o powierzchni 50 000 m2, stanowiącym żywy dowód dawnej świetności wyspy.

Północna, tonąca w leśnej zieleni część Samotraki to kraina niezliczonych strumieni, źródełek, wodospadów i wąwozów oraz ponad stu przepięknych małych jeziorek – tzw. vathres, które tworzą się w żłobionych przez wodę nieckach skalnych.

Jeśli szukacie miejsca do kąpieli, wybierzcie się na rozległą i usianą charakterystycznymi szaro-czarnymi otoczakami plażę Kipoi lub na popularną, piaszczystą plażę Pachia Ammos. Stąd odbija też statek wycieczkowy, którym możecie wyruszyć i zwiedzić urzekające swym pięknem i trudno dostępne od strony lądu miejsca takie jak Katarti, Spilies, Vato, Kremasto, Grias ta Pania i Gyali.

3. Kawala

Uznawana za jedno z najbardziej urokliwych miast Macedonii, Kawala przez wieki stanowiła centrum produkcji i handlu tytoniem, stąd nazywana jest też często „Mekką tytoniu”. Odkryjcie bogatą i fascynującą historię tego miejsca. Odwiedźcie położoną na Starym Mieście zabytkową dzielnicę Panagia, zobaczcie słynne Kamares – najbardziej rozpoznawalny punkt miasta z fragmentem imponującego i wpisanego do rejestru zabytków akweduktu, który przez wieki dostarczał mieszkańcom wodę pitną. Nie pomińcie też lokalnych muzeów (Muzeum Miejskiego, Archeologicznego oraz Muzeum Tytoniu), licznych świątyń oraz odrestaurowanych składów tytoniowych, które w przeszłości stanowiły o sile i zamożności mieszkańców miasta.

Wyruszcie na spacer po malowniczym głównym porcie a po drodze odwiedźcie latarnię morską, tradycyjną stocznię i urokliwą przystań w Palia Sfageia. Jeśli macie ochotę na chwilę wytchnienia i orzeźwiającą kąpiel wybierzcie się na jedną z pięknych lokalnych plaż, takich jak Perigiali, Rapsani, Kalamitsa, Batis, Toska, Palio lub Aspri Ammos.

Warto wybrać się również do trzech pobliskich, słynących ze swej czarującej atmosfery miejscowości letniskowych: Nea Peramos, Nea Iraklitsa i Nea Karvali. W swych wojażach po okolicach Kawali nie pomińcie też słynnego stanowiska archeologicznego Filippi, które niedawno wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kawala
Kawala / fot. S. Mourelatou

4. Thasos

Urzekający krajobraz tej najbardziej wysuniętej na północ wyspy Morza Egejskiego, to zapierająca dech w piersiach kompozycja morskiego błękitu, starożytnych ruin, porosłych lasami górskich zboczy i pięknej, pełnej uroczych zakątków linii brzegowej. Stolicą wyspy i jej głównym portem jest miejscowość Limenas. Warto odwiedzić również położoną w głębi lądu miejscowość Panagia – dawną stolicę wyspy, której czarujące uliczki i romantyczne zaułki zdają się trwać niezmienione od wieków. Podczas zwiedzania wyspy odkryjecie też lokalne wioski o wyjątkowo pięknej tradycyjnej architekturze. Miejscowości te, pełne śladów świadczących o ich bogatej i fascynującej historii, goszczą latem wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Będąc na Thasos koniecznie trzeba zobaczyć również położone nieopodal wioski Poto stanowisko archeologiczne Alyki, Muzeum Archeologiczne w Limenas oraz liczne sanktuaria pielgrzymkowe.

Miejscowe piaszczyste plaże o krystalicznie czystych wodach kuszą unoszącym się w powietrzu aromatem drzew piniowych, które dadzą wam cieniste schronienie w najbardziej upalnej porze dnia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie- począwszy od zorganizowanych kąpielisk i campingów idealnych dla osób wypoczywających z dziećmi po bardziej dzikie i mniej uczęszczane zakątki dla tych wszystkich, którym marzy się kojąca cisza i niczym niezmącone leniuchowanie.

Thasos, plaża Trypiti
Thasos, plaża Trypiti / fot. S. Mourelatou

5. Chalkidiki

Półwysep Chalcydycki – czyli Chalkidiki, uważany jest powszechnie za jeden z najpiękniejszych kierunków wakacyjnych w Grecji. Trzy odnogi półwyspu: Kassandra, Sithonia i Athos pełne są szerokich, piaszczystych plaż o turkusowych wodach a ich widok przywodzi na myśl obrazy znane mam z tropików. Chalkidiki łączy w sobie miły gwar tętniących życiem miejscowości wypoczynkowych, leniwą popołudniową ciszę małych tradycyjnych wiosek, dostojność licznych zabytków starożytności, szyk eleganckich hoteli, szmer modlitw i zapach kadzideł unoszący się od wieków na górze Athos, gdzie funkcjonuje prawosławne państwo monastyczne czy wreszcie niewzruszoną surowość sławnej jaskini Petralona.

Jeśli wybierzecie się na Kassandrę z łatwością znajdziecie zakwaterowanie w okolicy Nea Potidaia, Nea Fokaia, Sani, Afytos, Pefkochori, Paliouri, Kalandra lub Nea Skioni. Jeśli marzą Wam się wakacje na Sithoni, warto poszukać odpowiedniego lokum w miejscowościach Nikiti, Vourvourou, Neo Marmara, Toroni, Sykia, Nea Kallikrateia, Ierissos albo Ouranoupoli.

Na całym półwyspie znajdziecie mnóstwo plaż i kąpielisk, z których dużą część wielokrotnie nagradzano w międzynarodowych konkursach. Większość z nich jest wyposażona w liczne udogodnienia dla plażowiczów.

6. Litochoro

Miejscowość, mimo, iż, położona na zboczu Mytikas- najwyższego (2918 m.n.p.m) ze szczytów masywu Olimpu – znajduje się jednak jednocześnie zaledwie kilka kilometrów od pięknego wybrzeża regionu Pieria. To malownicze miasteczko jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w okolicy i jednocześnie głównym punktem wypadowym dla tych wszystkich, którzy pragną zdobyć ”górską siedzibę bogów”. Wybierzcie się na spacer urokliwymi uliczkami wijącymi się pośród tradycyjnych kamiennych domostw charakterystycznych dla architektury regionu Macedonii. Jeśli będziecie chcieli chwilę odpocząć, odwiedźcie też piękny, tonący w bujnej zieleni, park Katounia, w którym mieści się również siedziba wartego zwiedzenia Muzeum Morskiego.

Pieria
Pieria / fot. K. Kouzouni

Na obrzeżach miasteczka, w Myloi, rozpoczyna się szlak do wąwozu rzeki Enipeas. Niedaleko leży również Dion- święte miasto Macedończyków stanowiące w starożytności najważniejsze miejsce kultu Zeusa oraz pozostałych bogów olimpijskich, którym przez wieki składano tu liczne ofiary i wota dziękczynne. W ramach prowadzonych wykopalisk archeologicznych, odkryto tu pozostałości wielkiego warownego miasta, licznych świątyń, teatrów, stadionu oraz cmentarzy świadczących o wspaniałości tego miejsca zamieszkiwanego przez co najmniej 1000 lat (począwszy od V w. p.ne do V w. n.e.).

Jeśli chcecie popływać wybierzcie się na plażę Variko, Gritsa, Plaka albo Stathmos.

Artykuł powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce: http://www.visitgreece.gr