Naj… widok w Dubaju

AG

Nie odwiedzić tego budynku będąc w Dubaju, to, jakby nie być w Dubaju. Burj Khalifa to wizytówka emiratu i miasta.

Nawet jeśli odwiedza się Dubaj na kilka godzin (na przykład podczas tranzytu do Azji), spośród wszystkich atrakcji emiratu większość gości wybiera właśnie tę – najwyższy budynek świata Burj Khalifa.

Najczęściej zwany jest wykałaczką. Po arabsku burj znaczy wieża. Burj Khaifa jest najwyższym budynkiem świata, ma 829 metrów wysokości. Może poszczycić się także innymi rekordami, np: największą liczbą pięter – 163 piętra użytkowe i 46 pięter konserwacyjnych, najwyżej zamieszkanym piętrem – na wysokości 584 metrów, najdłuższym szybem windowym, najwyżej położoną restauracją – 122 piętro. W budynku znajdują się biura (na 37 piętrach), 160 pokoi hotelowych (Hotel Armani), 900 prywatnych mieszkań i apartamenty. Budynek został oddany do użytku 4 stycznia 2010 roku, a koszt budowy to 1,5 miliarda dolarów.

Dla turystów liczy się jednak możliwość odwiedzenia tarasu widokowego na 124 piętrze. Dojechać tam można prawdopodobnie najszybszą windą na świecie (18 metrów/sek). Taras At The Top znajduje się na wysokości 442 metrów. Widok za szybami można oglądać własnymi oczami, przez obiektywy aparatów i przez teleskopy. Najlepiej oczywiście wjechać tutaj na wschód lub zachód słońca. Bilety najlepiej kupić przez internet na stronie budynku.

Ceny biletów:

Dorośli 125 – 200 AED

Dzieci 4-12 lat 95 – 160 AED

Dzieci do lat 4 – darmo

www.burjkhalifa.ae

 {gallery}4696{/gallery}