NadMorze.pl – rośnie zainteresowanie wypoczynkiem nad Bałtykiem

Rośnie zainteresowanie wypoczynkiem nad Bałtykiem
Rewal od strony Trzęsacza/fot. archiwum NadMorze.pl

W ostatnich dniach odnotowaliśmy zwiększona liczbę rezerwacji noclegów nad Bałtykiem, większość Polaków szuka domków, apartamentów i pokojów na sierpień – powiedział w rozmowie z przedstawicielem redakcji WaszaTurystyka.pl, Witold Markow z portalu NadMorze.pl.

Portal NadMorze.pl istnieje od 19 lat i pozwala na rezerwacje w kilkunastu tysiącach obiektów wzdłuż Wybrzeża Bałtyku, od Świnoujścia po Krynicę Morską.

Mało rezygnacji z działalności

Witold Markow, wiceprezes PolskiePortale.pl Sp. z o.o. – operatora portalu NadMorze.pl podkreślił: „Odnotowaliśmy tylko kilka przypadków całkowitej rezygnacji z prowadzenia działalności w tym sezonie. Zwracam jednak uwagę, że decyzje o faktycznym otwarciu nadmorskich obiektów sezonowych (czynnych maj-wrzesień, choć faktycznie mocno obłożonych od początku lipca do połowy sierpnia) odsuwane są w wielu wypadkach na później. Część gestorów zastrzega, że nie ma pewności czy faktycznie będą wynajem prowadzić.”

Wielu gestorów współpracujących z portalem skorzystało z różnych form pomocy a teraz pełni nadziei, z pozytywnym nastawieniem przygotowują się do sezonu. Obawiają się jednak istniejących ograniczeń liczby gości, których będą mogli obsłużyć, co ma istotny wpływ na opłacalność biznesową prowadzenia działalności.

Witold Markow podkreśla: „Obawiają się też warunków sanitarnych, które będą musieli spełnić. Boją się skutków przyjęcia gości, wśród których trafi się osoba zarażona. Widoczny jest również strach przed powtórnym wprowadzeniem ograniczeń prowadzenia działalności w trakcie sezonu letniego.”

Brak informacji i funkcjonowaniu plaż

Wielu właścicieli obiektów zwraca też uwagę na brak informacji jak będą funkcjonować nadmorskie plaże, czy każdy będzie mógł z plaży skorzystać czy będą limity (liczby osób, odległości) i w jaki sposób będzie kontrolowanie ich przestrzeganie. Decyzja w zakresie funkcjonowania plaż może mieć kluczowe znaczenie dla faktycznego zainteresowania tym rejonem i liczby gości w obiekcie.

Udana promocja

Portal oferował od 20 marca, w ramach pakietu wsparcia dla branży turystycznej, darmową promocję na portalu dla nowych obiektów noclegowych. Efekt tej propozycji był dla nas pozytywnym zaskoczeniem dlatego przedłużaliśmy tą ofertę kilkukrotnie – komentuje Markow.
Promocja trwała do 5 maja. Skorzystało z niej ponad 200 nowych obiektów..

Od kilku dni w rozmowach i działaniach gestorów widoczne jest wznowienie realizacji budżetów na reklamę. To chyba najlepsza oznaka pozytywnego nastawienia do nadchodzącego sezonu – zauważa Witold Markow

Ceny bez zmian

Witold Markow zauważył: „W styczniu i lutym obserwowaliśmy zmiany cen w niektórych obiektach na wysoki sezon (lipiec-sierpień). Były to zwyżki na poziomie 5-10 zł za osobodobę. Ceny w okresach maj-czerwiec i wrzesień raczej nie były zmieniane. Obiekty, które nie skorygowały cen na początku roku już ich w obecnej sytuacji nie zmieniają, a część wprowadzonych wcześniej podwyżek została wycofana. Można więc przyjąć że średnie ceny się nie zmieniły.”

Średnie ceny za osobę w okresie maj-czerwiec przy założeniu pełnego obłożenia jednostki noclegowej, zależnie od kategorii:
agroturystyka – 41 zł
domki – 42 zł
kwatery prywatne/pokoje – 42 zł
apartamenty – 48 zł
pensjonaty – 52 zł

Rośnie zainteresowanie rezerwacjami

Pracownicy portalu NadMorze.pl zaczęli odczuwać spadek liczby rezerwacji na początku marca. Około 11 marca rezerwacje zamarły całkowicie i do 13 kwietnia zdarzały się pojedyncze rezerwacje na wyjazdy biznesowe. Ożywienie nastąpiło po Świętach Wielkanocnych a po 4 maja liczba rezerwacji osiągnęła poziom z lutego i systematycznie rośnie. Na razie większość rezerwuje pokoje, domki i apartamenty na sierpień.