Na 600-lecie Łodzi powstanie Wielki Pomnik Łodzian. 35 mln zł na modernizację Placu Wolności

fot. ŁOT

Na placu Wolności powstanie pomnik stworzony przez samych łodzian. Miasto oddaje mieszkańcom miejsce na 600 imiennych kostek na 600-lecie Łodzi. Będzie to kontynuacja pomnika na ulicy Piotrkowskiej, który stworzony został z 16 890 imiennych kostek wbudowanych w posadzkę ulicy na odcinku między skrzyżowaniami z ulicami Struga/Tuwima i Zamenhofa/Nawrot.

Modernizacja placu Wolności to jedna z ważniejszych inwestycji w ramach Programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. Wart 1 mld zł unijny projekt obejmuje odnowę miejskich budynków i przestrzeni w ośmiu śródmiejskich kwartałach.

“Rok 2023 to szczególny rok – finał wielkiego projektu odnowy naszego miasta przypada na 600-lecie urodzin Łodzi. Taka okrągła rocznica zdarza się raz na sto lat i mamy to szczęście trafić właśnie na ten wyjątkowy moment. Z tej okazji postanowiliśmy, że na Placu Wolności powstanie Wielki Pomnik Łodzian. Oddajemy Plac Wolności Łodzianom. To tu powstanie niezwykły trakt pieszy usłany tabliczkami żeliwnymi z nazwiskami łodzian. Dla mieszkańców mamy 600 imiennych kostek na 600-lecie Łodzi.  Tabliczki będzie można kupić podczas licytacji, którą poprowadzi Łódzka Organizacja Turystyczna” – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

Licytacja, wydarzenia i festiwale na 600-lecie Łodzi

Miejsce Wielkiego Pomnika na 600-lecie nie jest przypadkowe. Plac Wolności po modernizacji będzie kontynuacją ulicy Piotrkowskiej. Po remoncie będzie więcej miejsca dla pieszych, ruch będzie się odbywał tylko od strony ul. Nowomiejskiej, natomiast od Piotrkowskiej przestrzeń będzie zielonym placem przeznaczonym do wypoczynku oraz organizacji plenerowych wydarzeń artystycznych.

“Kalendarz  wydarzeń wciąż się zapełnia. Nie zabraknie w nim rodzinnych pikników, plenerowych imprez w łódzkich parkach i na terenach zieleni, wycieczek, zarówno tych śladami historii, jak i dziedzictwa, oraz zwiedzania największych inwestycji” – powiedział Piotr Kurzawa, odpowiedzialny za program obchodów 600-lecia.

“W  obchody włączą się także znane łódzkie wydarzenia cykliczne i festiwale, które wpiszą się swoimi programami w okrągłą rocznicę nadania miastu praw miejskich. 600 to bardzo wdzięczna liczba i możemy się spodziewać nawiązujących do niej smaczków. Niektóre z nich zostaną z nami na dłużej i widocznie zapiszą się w przestrzeni miejskiej. Do tego programu dokładamy specjalny prezent, Wielki Pomnik Łodzian na Placu Wolności” – dodał Kurzawa.

“Licytacja będzie prowadzona przez Łódzką Organizację Turystyczną i zapewni jej transparentność. Startujemy od kwoty 600 zł, tyle wynosi koszt produkcji tabliczki. Przychód ze sprzedaży tabliczek zostanie przeznaczony na honorarium dla gwiazdy, która wystąpi podczas głównych obchodów 600-lecia Łodzi” – zapewnia Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

Jak się zmieni Plac Wolności po modernizacji?

W ramach modernizacji na placu Wolności zamiast betonu pojawi się zieleń. Zostaną zasadzone 64 drzewa liczące osiem metrów wysokości (klony i grusze) oraz tysiące krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych. W południowej części placu blisko 1200 mkw. zajmie murawa z wytrzymałych gatunków traw, odpornych na deptanie. Wraz z drzewami stworzy mini park.

Od strony północnej oraz przy ul. Pomorskiej powstaną ozdobne rabaty kwiatowe, a przy wlocie ulicy także dwa kameralne skwery, na których mają funkcjonować ogródki gastronomiczne. Nasadzenia nie zmienią charakteru placu Wolności jako przestrzeni publicznej. Miejscem dla imprez plenerowych i jarmarków ma być forum u podnóża pomnika Kościuszki. Instalowanie budek handlowych przy cokole pomnika oraz elewacjach kamienic wokół placu, ułatwią zamontowane przyłącza prądu. Finał odnowy Placu Wolności to jesień 2023 (październik), a jej wartość to ponad 35 mln zł.

Najważniejsza muzealna nagroda przyznana dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi