Najważniejsza muzealna nagroda przyznana dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

fot. materiały prasowe

Wystawa stała Miasto-Moda-Maszyna w CMWŁ została uhonorowana Sybillą – najbardziej prestiżową nagrodą w polskim świecie muzealnym. Konkurs organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów od ponad 40 lat nagradza i upowszechnia najwybitniejsze osiągnięcia ze wszystkich obszarów działalności muzealnej.

Wczoraj (26 września) w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie 42. edycji konkursu. Spośród setek zgłoszeń z całego kraju złożone z ekspertów jury pod kierownictwem prof. dr hab. Joanny Sosnowskiej z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie wyłoniło 15 najlepszych wystaw, projektów badawczych, konserwatorskich i edukacyjnych. W kategorii „nowe i zmodernizowane wystawy stałe” zwyciężyła ekspozycja Miasto-Moda-Maszyna Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

“Wygrana w konkursie Sybilla jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Dziękujemy Jury za docenienie wartości merytorycznej wystawy oraz pracy, jaką włożono w jej przygotowanie. Cieszymy się, że nasza ekspozycja spotkała się z uznaniem zarówno specjalistów, jak i publiczności odwiedzającej nasze muzeum” – mówi Aneta Dalbiak, dyrektorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wystawa Miasto-Moda-Maszyna została otwarta pod koniec 2021 roku. Rozciągająca się na trzech piętrach i zajmująca ponad 2 500 m²  ekspozycja wypełniona niemal 400 obiektami z kolekcji muzeum jest wielowątkową opowieścią o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy.

Pokazuje dzieje miasta w sposób przekrojowy, skupiając się na trzech wątkach tematycznych ujętych w tytule. We wrześniu tego roku wystawa została uznana Wydarzeniem Historycznym Roku 2021 w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl, a wcześniej Plastrem Kultury 2021 w kategorii „Wystawa roku”.