Muzeum Zimnej Wojny w Pradze

archiwum Czech Tourism

Biura podróży organizujące wycieczki do stolicy Czech mogą dopisać do swoich programów imprez wizytę w podziemiach hotelu Jałta na Placu Wacława.

W zbudowanym tutaj 55 lat temu schronie przeciwatomowym mieści się Muzeum Zimnej Wojny. Schron przeciwatomowy mógł w razie zagrożenia atakiem atomowym pomieścić około 150 osób. Był doskonale wyposażony, w jego skład wchodziła również mała sala operacyjna. Posiadał kilka wyjść ewakuacyjnych. Jedno z nich znajdowało się w pobliżu hotelu, na Placu Wacława, drugie w sąsiednim budynku. Obecnie oba wyjścia są zamurowane. W wypadku wybuchu wojny, w tym schronie miały się chować przedstawiciele władz Układu Warszawskiego.
Odtworzono wnętrza schronu i jego wyposażenie. Znajdowały się tutaj m.in. urządzenia służące do podsłuchu i monitorowania gości hotelowych. Zwiedzający mogą obejrzeć pokoje sypialne, salę operacyjną, sprzęt do podsłuchu i do łączności (m.in. dalekopis).
Muzeum jest czynne w tygodnie parzyste we wtorki i czwartki, w tygodnie nieparzyste w poniedziałki i środy w godz.17:00 – 20:00. Czas zwiedzania: około 30 minut.
Wstęp do muzeum: 75 koron, konieczna rezerwacja.