Muzeum Troi startuje w lipcu

materiały prasowe

Muzeum Troi, jedno z najważniejszych, współczesnych muzeów archeologicznych na świecie, zostanie otwarte w lipcu 2018 – miesiąc później niż planowano na początku.

Ministerstwo Kultury i Turystyki ogłosiło rok 2018 „rokiem Troi”, ponieważ mija 20 lat od wpisania tego antycznego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie z tej okazji od początku roku miasto Çanakkale stało się centrum spotkań kulturalnych, artystycznych i sportowych całego świata. Ukoronowaniem wszystkiego ma być otwarcie Muzeum Troi, które nastąpi już w lipcu.

Muzeum przedstawi światu cywilizację trojańską, która ma bardzo dużą wartość zarówno dla samej Turcji, jak i światowego dziedzictwa. Wszystkie szczegóły życia Troi ożyją w Muzeum Troi, tworząc na arenie międzynarodowej niepowtarzalne miejsce.

Zbudowane na powierzchni 12 765 metrów kwadratowych niedaleko wejścia do ruin miasta Troi, na otwartym placu o pow. 37 250 metrów kwadratowych Muzeum Troi ma przedstawiać światu cywilizację trojańską. Wysokość budynku muzeum została zaprojektowana tak, aby odpowiadała wysokości antycznej Troi przed rozpoczęciem wykopalisk. We wnętrzu tej wspaniałej budowli pokazanych będzie około 2000 dzieł pozyskanych z miasta Troi i Aleksandrii Troas. W muzeum znajdzie się wiele wyjątkowych eksponatów, które były świadkami historii ludzkości, takich jak rzeźby, sarkofagi, inskrypcje, ołtarze, metalowe naczynia, złoto, czy monety. Dla miłośników kosztowności ze złota Muzeum przygotowało wyjątkowy, 24-częściowy okaz biżuterii, który zostanie zaprezentowany w miejscu swojego odkrycia. Po kradzieży z wykopalisk, dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Turystyki szczęśliwie wrócił do Turcji w 2012.

Goście odwiedzający Muzeum Troi będą mogli oglądać zebrane eksponaty, począwszy od parteru poprzez trzy kolejne piętra budynku. Dla ułatwienia eksponaty będą zebrane w siedem kategorii pod tytułami: „Archeologia okolic Troas”, “”Epoka brązu w Troi”, „Epopeja „Iliada” i wojna trojańska”, „Troas i Ilion w epoce starożytnej”, „ Epoka Wschodniorzymska i Osmańska”, „Historia Archeologii”, „Śladami Troi”. Wszystkie te kategorie nadały kierunek światowej archeologii.

Dzieła, z których każde jest samo w sobie skarbnicą kultury, zostaną zaprezentowane odwiedzającym przy wykorzystaniu m.in. animacji, filmów interaktywnych czy symulacji. Dzięki temu nawet najbardziej wymagający miłośnik trojańskiej kultury będzie usatysfakcjonowany wizytą w tym tętniącym historią miejscu.