Muzeum Powstania Warszawskiego ze Złotym Certyfikatem POT

Rozstrzygnięto szesnastą edycję konkursu POT na najlepsze produkty turystyczne w Polsce. Najważniejsza nagroda, Złoty Certyfikat POT, trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego. Przyznano też dziesięć „zwykłych” certyfikatów, nagrodę internautów oraz, po raz pierwszy, certyfikat specjalny.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 26 listopada 2018 roku w hotelu Renaissance Warsaw Airport. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki, poseł Marek Suski, Robert Andrzejczyk, prezes POT, Dariusz Rogowski, dyrektor generalny w MSiT, przedstawiciele izb i organizacji turystycznych oraz przedsiębiorcy, w tym zdobywcy certyfikatów w edycji 2017.

„Cieszę, że z roku na rok poziom zgłoszeń jest coraz wyższy i mamy coraz więcej do zaoferowania zarówno turystom krajowym, jak i odwiedzającym nasz kraj gościom zza granicy. Konkurs, poza promocją nagrodzonych atrakcji, jest także formą docenienia ciężkiej pracy pasjonatów, którzy je tworzą” – mówił Witold Bańka, minister sportu i turystyki podczas gali.

Wysoki poziom i dogrywka

Jak co roku, kapituła przyznała dziesięć Certyfikatów POT, a turyści w ogólnopolskim głosowaniu zdecydowali, że Certyfikat Internautów otrzyma Frontem do Wolności. Łabiszyńskie Spotkania z Historią. Najważniejszą nagrodą jest jednak Złoty Certyfikat, który może otrzymać jedynie produkt nagrodzony we wcześniejszych latach zwykłym Certyfikatem POT. W tej kategorii kapituła bierze pod uwagę jedynie laureatów sprzed trzech lub więcej lat. „Turystycznego Oscara” w 2018 r. zdobyło Muzeum Powstania Warszawskiego, miejsce szczególne na turystycznej mapie stolicy. Do Złotego Certyfikatu nominowani byli także: Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie oraz Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Jak powiedział Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej w POT, kapitule w tym roku było wyjątkowo trudno podjąć decyzję o wyłonieniu zdobywcy Złotego Certyfikatu i po raz pierwszy w glosowaniu nastąpiła “dogrywka”. Jurorzy zdecydowali, że wszyscy nominowani do nagrody głównej zostaną wyróżnieni dyplomami.

Nowy certyfikat POT

W tym roku polska narodowa organizacja turystyczna zdecydowała się na stworzenie jeszcze jednego rodzaju wyróżnienia. Powstał Certyfikat Specjalny, którym nagrodzone mogą być jedynie mało znane, istniejące na rynku nie dłużej niż dwa lata produkty turystyczne. Pierwszy w historii Certyfikat Specjalny otrzymało Muzeum Mleka w Grajewie. To interaktywny, nowoczesny obiekt, w którym można się dowiedzieć, jaką drogę przechodzi mleko zanim trafi na sklepowe półki.

„Atrakcje, które wyróżniamy w konkursie na najlepszy produkt turystyczny, są naprawdę wyjątkowe i zasługują na to, by dowiedzieli się o nich turyści z całego świata. Konkurs poza aspektem promocyjnym, ma także na celu pokazanie praktyk i wzorców, z których może korzystać cała branża. Wierzę, że dzięki temu powstaną kolejne fascynujące miejsca na mapie turystycznej Polski. Zwycięzcom serdecznie gratuluję” – powiedział Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Kampania za 150 tys. zł w nagrodę

Wszystkie certyfikowane produkty turystyczne są objęte programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej. Nagrodą dla zdobywcy Złotego Certyfikatu POT jest kampania promocyjna realizowana przez POT o wartości 150 tys. złotych. Certyfikaty POT mogą otrzymać następujące produkty turystyczne: wydarzenie cykliczne, pakiet usług turystycznych – impreza turystyczna, obiekt, szlak, miejsce – obszar.

Posiadanie Certyfikatu POT jest cenną nagrodą – prestiżowo i wizerunkowo. Posiada też wartości praktyczne. Podnosi rangę produktu turystycznego, wzmacnia jego pozycję w oczach klientów. Odgrywa rolę marketingowego atutu w prowadzonych kampaniach promocyjnych.

Certyfikaty POT 2018 zdobyli:

Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis 
Hevelianum 
Kompleks Sztolnia Królowa Luiza 
Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 
Muzeum Pałac w Rogalinie 
Ski-Raft Spływy Pontonowe Bardo 
Spływ przełomem Dunajca 
Stare Kino Cinema Residence 
Zamek Moszna 

Certyfikat Specjalny – Muzeum Mleka w Grajewie

Certyfikat Internautów – Frontem do Wolności. Łabiszyńskie Spotkania z Historią

Wyróżnienie – Ster na Bydgoszcz