Muzeum książek mniejszych od liter

fot. AG

Najmniejsze książki w Muzeum Miniaturowych Książek w stolicy Azerbejdżanu, Baku, mają wymiary 2×2 mm. W sumie w muzeum zgromadzono ponad 5,5 tysiąca eksponatów, które zmieściły się w trzydziestu siedmiu gablotach.

Placówka wpisana w 2015 roku do Księgi Rekordów Guinessa pod hasłem „największa prywatna kolekcja miniaturowych książek na świecie”, znajduje się na starówce Baku. Działa od 2002 roku a założyła je Zarifa Salakhova, siostra azerskiego pisarza Tahira Salakhova.

fot. AG

Zgromadzono tutaj miniaturowe książki, to znaczy tylko takie, których wymiary nie przekraczają 75 x 75 milimetrów. Jasne więc, że na muzeum nie potrzeba zbyt wiele miejsca. Placówka ma powierzchnię 145 metrów kwadratowych, miniaturowe tomy umieszczone są w oszklonych gablotach. Najwięcej jest dzieł Puszkina (ponad 300), są również książeczki napisane w języku polskim. Najmniejsze eksponaty o wymiarach 2×2 mm, można oglądać przez szkło powiększające. To wydane w Tokio w 1978: „Język kwiatów”, „Kamień narodów” i Znaki zodiaku”.

fot. AG

Właścicielka zgromadziła książki z 76 krajów, najstarsza to Koran z Arabii Saudyjskiej z roku 1672 roku

Muzeum Miniaturowych Książek (Miniatür Kitab Muzeyi) znajduje się przy ulicy Gala lane 1

Do Baku najwygodniej dolecieć samolotem PLL LOT z Warszawy. Narodowy przewoźnik zainaugurował loty między obu stolicami w sobotę 28 maja i w tym sezonie chce przewieźć na tej trasie 20 tysięcy pasażerów.

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Spacer bulwarem nadmorskim w Baku