Muzeum Kolejnictwa zaprasza na spotkanie z TKt48-18 i drezyną – „Warszawą”

archiwum Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza najbliższy weekend na spotkanie – oko w oko – z jedynym czynnym na Dolnym Śląsku parowozem TKt48-18.

Przez cały dzień organizowane będą przejazdy po tzw. Trasie Parowozowej, a każdy odwiedzający w tych dniach Muzeum nie tylko będzie miał okazję obejrzeć autentyczny, zabytkowy parowóz przy pracy, ale także przyjrzeć się pracy Drużyny Parowozowej.

Zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku to pasjonująca podróż przez świat zabytkowych maszyn. Ponad 60 lokomotyw, 70 wagonów, żurawie kolejowe i pług odśnieżny zajmują ok. 1,5 km torów.

Nowe ekspozycje o tematyce kolejowej zawierają również takie urządzenia, jak makiety kolejowe i wiele innych kolejowych pamiątek z XX wieku.
Wielką atrakcją muzeum w Jaworzynie Śląskiej jest autentyczny parowóz Tomek oraz sala zabaw przygotowana z myślą o najmłodszych miłośnikach kolei. Po wszystkich ekspozycjach oprowadza doświadczony przewodnik, który przybliży Państwu historię kolejnictwa.

„Weekend pod Parą” – są to dni, kiedy to parowóz Tkt48-18 jest uruchamiany, a Muzeum znów zamienia się w czynną parowozownię.

Podczas tego weekendu zaprezentowane zostaną czynności związane z obsługą, czyli obrządzanie parowozu, goście zobaczą drużyny parowozowej, wnętrze budki maszynisty oraz obracanie parowozu na obrotnicy.

W niedzielę 21 lipca dodatkową atrakcją będą prezentacje i przejażdżki 60-letnią zabytkową drezyną M20 i poznanie histori samochodu osobowego Warszawa, który pełnił służbę również na kolei od 1956 roku, kiedy powstał pierwszy prototyp drezyny osobowej M20