Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej – pokazy słynnego parowozu

archiwum Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

We wtorek 19 marca w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej tylko przez cztery godziny od 10.00 do 14.00, parowóz Pt31-49 – duma polskiej techniki z czasów II Rzeczpospolitej, jeden z najbardziej oryginalnych parowozów z kolekcji muzeum można będzie podziwiać na zewnątrz przed budynkiem.

Po raz pierwszy od kilku lat parowóz Pt31-49, ozdoba kolekcji, zostanie wytoczony, przez inną lokomotywę na wachlarz przed parowozownią, co umożliwi oglądanie go w świetle dziennym i podziwianie tej oryginalnej konstrukcji.

Pt31 to jeden z dwóch zachowanych w Polsce egzemplarzy tego parowozu będącego w latach międzywojennych dumą polskiej myśli technicznej. 

Jeszcze przed wojną lokomotywa pospieszna Pt31 wzbudzała niekłamane zachwyty większości europejskich przewoźników kolejowych. Była jedną z najbardziej znanych i cenionych lokomotyw parowych polskiej produkcji – wizytówką i przykładem przedwojennej polskiej myśli technicznej. Wybudowano ich łącznie sto dziesięć, ale do dziś przetrwały tylko ostatnie dwa egzemplarze.

Jeden z nich już jutro przez 4 godziny można będzie oglądać na wachlarzu przed zabytkową parowozownią w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

muzeumtechniki.pl