Muzealne propozycje Londynu na zimę

archiwum visitbritain

Rembrandt, Constable, Turner i… Sherlock Holmes – wystawy poświęcone m.in. tym postaciom proponują w sezonie zimowym londyńskie muzea.

Czynna do 11 stycznia – „Constable: narodziny mistrza”
John Constable, malarz romantyczny urodzony w Suffolk, za życia nie odnosił dużych sukcesów. Jego obrazy były cenione we Francji, ale w Anglii sprzedał ich tylko dwadzieścia, a dopiero po pięćdziesiątce został mianowany gościnnym wykładowcą w Royal Academy of Arts, gdzie nauczał przez krótki czas przed śmiercią. Oczywiście, teraz jest niezwykle wpływowym nazwiskiem w świecie sztuki, a Muzeum Wiktorii i Alberta organizuje wystawę prac Constable’a — obok klasycznych pejzażystów Ruisdaela i Claude’a. Wystawionych jest ponad 250 rysunków i akwarel, a także mezzotint i szkiców olejnych. Tej jesieni Constable zmierzy się z Turnerem podczas dwóch przebojowych wystaw : Victoria and Albert Museum.

Czynna do 25 stycznia – „Późny Turner”
Są artyści, których ostatnie dzieła budzą szczególne emocje. Późny Rembrandt. Późny Beethoven. Opowiadają w nich o śmiertelności: stoją nad grobem, ale uporczywie trzymają się istnienia, powracając znad krawędzi nieskończoności. Porównanie Beethovena z Turnerem jest całkiem trafne. Obaj byli dziećmi Oświecenia, obaj badali granice własnej wyobraźni ,a ich ostatnie eksperymenty budziły kontrowersje: Tate.

Czynna do 22 lutego – „Astronomiczna fotografia roku”
Na niesamowitych fotografiach, które zakwalifikowano do finału tegorocznego konkursu, można zobaczyć psychodeliczne zorze, zadziwiające deszcze meteorytów oraz centrum mgławicy Serce. Ta ostatnia jest obłokiem świecącego gazu w konstelacji Kasjopei. Bezpłatna ekspozycja prezentuje niezwykłe zdjęcie zgłoszone przez rekordową liczbę uczestników i reprezentujące godne uwagi osiągnięcia astrofotografii: The Royal Observatory Greenwich.

Czynna do 8 marca – „Pamięć”
„Ta wojna była po prostu za duża”, wyznał William Kennington, kiedy w 1915 r. ukończył swoje arcydzieło „The Kensingtons at Laventie” — jeden z pierwszych eksponatów, które będzie można obejrzeć w sekcji „Pamięć” tej dwuczęściowej wystawy. Władze liczyły na to, że Kennington namaluje więcej obrazów dorównujących przejmującej scenie, która przedstawia wyczerpanych i rannych żołnierzy z jego oddziału w chwili refleksji po marszu na kwaterę z okopów. On jednak nie mógł się na to zdobyć. Wojna była po prostu za duża: Imperial War Museum.

Czynna do 12 kwietnia – „Sherlock Holmes”
Sherlock Holmes jest jednym z najsławniejszych londyńczyków w historii. Wystawa w Muzeum Londynu ma na celu odkryć, kim był Holmes i dlaczego wiktoriański detektyw stworzony przez Arthura Conan Doyle’a pozostaje popularny do dzisiaj. Wśród eksponatów znajduje się dziewiętnastowieczny portret sir Arthura Conan Doyle’a, oryginalne manuskrypty, a także płaszcz i szlafrok, które nosił Benedict Cumberbatch w serialu „Sherlock” nakręconym przez BBC. Zbiór obrazów, rysunków, ilustracji i fotografii odsłonią oblicze wiktoriańskiego Londynu, przybliżając odwiedzającym znane miejsca oraz kulturowy klimat, który zainspirował twórczość Conan Doyle’a: Museum of London.