MSZ ostrzega przed podróżami poza kurorty egipskie

AG

Po ostatnim zamachu w egipskim kurorcie Taba, w którym zginęło kilka osób a kilkanaście zostało rannych, polskie Ministerstwo Spraw zagranicznych ogłosiło, że “W związku z dużą dynamiką sytuacji wewnętrznej w Egipcie i możliwością wystąpienia realnych zagrożeń dla bezpieczeństwa obywateli polskich, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Egiptu poza główne ośrodki turystyczne nad Morzem Czerwonym. Obywatele polscy przebywający w Kairze oraz innych większych miejscowościach Egiptu powinni zachować szczególną ostrożność i ograniczyć poruszanie się do bezpośredniego sąsiedztwa swoich domów i miejsc pracy.

Ponadto, ze względu na coraz częstsze przypadki zarażenia wirusem H1N1 na terenie całego Egiptu Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikanie miejsc publicznych: bazarów, muzeów czy centrów handlowych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje jednocześnie za możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli polskich, wyjazdy zorganizowane z Polski do egipskich ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym, kategorycznie ostrzegając jednak przed wszelkimi wyjazdami indywidualnymi oraz grupowymi poza ośrodki turystyczne. Za szczególnie niebezpieczne uznaje się wyjazdy do gubernatorstwa Północnego Synaju, ze względu na znaczny wzrost w ostatnim okresie działalności grup przestępczych oraz ataków terrorystycznych.”
Wszystkie osoby przebywające w Egipcie powinny zgłosić swój pobyt w systemie e-konsulat, a w razie wątpliwości co do sytuacji bezpieczeństwa kontaktować się bezpośrednio z Ambasadą RP w Kairze pod numerem telefonu +201005485500.
Niedzielny zamach był pierwszym zamachem bombowym w tej części Egiptu od 2004 roku, gdy w zamachu na jeden z hoteli zginęło 34 turystów, w tym 11 z Izraela.