Morsy pobiły rekord w Mielnie

Foczki w Mielnie/fot. archiwum UM w Mielnie

Podczas czterodniowego Zlotu (6-9 lutego) do Mielna przyjechało sześć tysięcy miłośników mroźnych kąpieli z całej Polski oraz z zagranicy (m.in. z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Szwecji i Polski).

Anna Ledochowicz, dyrektor Centrum Kultury w Mielnie, powiedziała: „Zarejestrowanych uczestników mieliśmy 6000 (w poprzedniej edycji Zlotu gościliśmy 5000 Foczek i Morsów), bo taka była pula biletów. Niewykluczone jednak, że sprzedalibyśmy ich jeszcze więcej, zainteresowanie było naprawdę duże.”

W czasie XVII edycji wydarzenia Mielno odwiedził Zespół Piersi, który zainspirowany rozmachem imprezy postanowił skomponować swój nowy utwór właśnie o morsowaniu i nagrał do niej wyjątkowy teledysk, w którym wystąpili uczestnicy Zlotu – premiera już niebawem. Muzycy zagrali również na Wielkim Balu Morsów, na którym bawiło się 2 tysiące uczestników. Wejściówki na Bal wyprzedały się w czasie pierwszej doby rejestracji na wydarzenie. W czasie Zlotu byliśmy również świadkami prawdziwego morsowego ślubu. Uroczystość odbyła się na plaży, a ślubu młodej parze Arturowi i Izie udzieliła burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała. Świadkami ceremonii było tysiące miłośników mroźnych kąpieli.

Zloty w Mielnie to mroźna tradycja, która odbywa się już od 17 lat. Na pierwszy Zlot, w 2004 roku przyjechało 120 uczestników. Dzisiaj ta liczba jest prawie 60 razy większa, a podobne wydarzenia odbywają się już w całej Polsce.

Anna Ledochowicz dodała: „Dbamy o to, by uczestnicy ani przez chwilę się z nami nie nudzili. W czasie kilku dni Zlotu uczestnicy mają okazję bawić się w Morsowej Strefie Chilloutu (sauny i balie obok plaży), konkurować w Turnieju Mrozoodpornych oraz kąpać się wspólnie w Bałtyku.”

Kulminacyjnym punktem programu jest jednak niedzielna wspólna kąpiel poprzedzona kolorową paradą ulicami Mielna. To właśnie wtedy do morza weszło razem 6000 uczestników Zlotu! To największe takie wydarzenie w Europie oraz jedno z największych na świecie.

Ciekawostki

Najstarszym uczestnikiem zlotu był  p. Florian (rocznik 1935) ze Szczecińsko-Polickiego Klubu Morsów, a najstarszą uczestniczką p. Kazimiera (rocznik 1936). Najmłodsze morsiątko Paulinka zarejestrowane na zlocie ma zaledwie 2,5 miesiąca.

Temperatura wody w czasie niedzielnej wielkiej kąpieli – 4 stopnie Celsjusza, a powietrza 5 stopni Celsjusza.

Turniej Mrozoodpornych wygrał Klub Morsów Biały Miś z Jastrzębia Zdroju

Najfajniej przebranym klubem w wielkiej paradzie Stowarzyszenie Wrocławskie Morsy.

Nad porządkiem i bezpieczeństwem XVII MZM czuwało ponad 300 osób: WOPR 62 osoby (26 ratowników i 36 nurków), PCK – 38 osób (w tym 4 lekarzy i 4 pielęgniarki), OSP – 12 osób, Straż Miejska – 3 osoby, Policja 30-40 osób, MOSiR – 30 osób, Agencja Ochrony SOWA – 120 osób.