Minister turystyki Egiptu: testy można będzie robić po przylocie, pokryjemy koszty ew. kwarantanny

spotkanie z Ministrem Turystyki Egiptu
Spotkanie z Ministrem Turystyki Egiptu / fot. MM

Egipt nie zniesie obowiązku wykonywania testów na koronawirusa, stworzy jedynie możliwość wykonania ich po przylocie. Turyści, którzy przylecą do Egiptu nie będą musieli czekać na wynik testu w odosobnieniu. Jeśli test wyjdzie pozytywnie, będą mogli odbyć kwarantannę w swoim hotelu bez ponoszenia dodatkowych kosztów, albo wrócić od razu do domu – zapowiedział Khaled El-Enany, Minister Turystyki i Starożytności Egiptu.

Minister Khaled El-Enany przyjechał do Warszawy z Pragi, gdzie brał udział w otwarciu wystawy starożytności. W hotelu Marriott spotkał się – na zaproszenie Polskiej Izby Turystyki – z polskimi touroperatorami.

Głównym tematem rozmowy był zapowiedziany przez Egipcjan obowiązek okazania negatywnego testu na koronawirusa po przylocie na którekolwiek lotnisko w tym kraju.

Od 1 września Egipt przyjmie turystów tylko z testami

Rośnie liczba zarażonych, wprowadziliśmy testy

“Z chęcią skorzystałem z okazji, by spotkać się z polskimi biurami podróży po tym bardzo trudnym okresie, w którym wszystkie egipskie resorty były zamknięte. Na turystów otworzyliśmy się z powrotem 1 czerwca w trzech kurortach nad Morzem Czerownym i na Południowym Synaju. Przypadków zarażeń tam prawie nie ma, a zagęszczenie ludności jest niskie. Jak dotąd mieliśmy jeden przypadek zarażenia koronawirusem wśród turystów” – powiedział Khaled El-Enany.

“Ostatnio wprowadziliśmy dodatkowe restrykcje na pd Synaju i w Hurghadzie. W zeszłym tygodniu zdecydowaliśmy, że wszyscy turyści i Egipcjanie przylatujący do kraju muszą okazać negatywny test na koronawirusa. Wiem, że jest to przeszkoda dla turystyki, ale podjęliśmy tę decyzję, gdyż zauważyliśmy, że rośnie liczba zarażonych w krajach będących naszymi rynkami źródłowymi” – wyjaśnił. 

spotkanie z ministrem turystyki Egiptu
Polscy touroperatorzy i dziennikarze branżowi na spotkaniu z ministrem turystyki Egiptu / fot. MM

Testy PCR będzie można wykonać na miejscu

Podkreślił, że otrzymał od ECTAA list mówiący o tym, że będzie to przeszkoda, szczególnie że touroperatorzy dopiero co podjęli decyzję o wznowieniu lotów do Egiptu. “Postanowiliśmy wprowadzić dodatkowe udogodnienia” – wyjaśnił.

Kilka dni przed spotkaniem Egipcjanie poinformowali, że nieco zmodyfikowano zasady obowiązujące przyjezdnych do ich kraju. Wymogu okazania aktualnego testów na koronawirus nie zniesiono, jednak wykonanie testu PCR ma być również możliwe na lotniskach: w Hurghadzie, Marsa Alam, Sharm El-Sheikh i Taba. Ci, którzy nie będą dysponowali testem zrobionym najwcześniej 72 godziny przed odlotem, będą mogli wykonać go na miejscu. Koszt to 30 dolarów.

“30 dolarów to znacznie niższa cena niż koszt testów dostępnych w Polsce. Po zrobieniu testu turyści mogą robić co chcą, nie muszą przebywać w odosobnieniu. Mogą normalnie spędzać czas, udać się do swojego hotelu. Jeśli test wyjdzie pozytywnie, hotel pokrywa koszt zakwaterowania na kwarantannie. Turysta może podjąć decyzję o powrocie do domu albo zostać w Egipcie do czasu aż wyzdrowieje, bez dodatkowych opłat. Jeśli przypadek okaże się ciężki, koszty hospitalizacji pokryje rząd Egiptu” – zapowiedział Khaled El-Enany.

spotkaniu z ministrem turystyki Egiptu
Uczestnicy spotkania z ministrem turystyki Egiptu / fot. MM

Zapewnił też, że w kurortach turystycznych ustawiono specjalne namioty i stanowiska do robienia testów, aby zapobiec tworzeniu się kolejek. Przyjezdni np. do Kairu faktycznie czekają godzinami na wykonanie testu, jednak w kurortach ma to wyglądać inaczej.

Egipt przejmuje koszty kwarantanny i leczenia

W Egipcie jest 1300 hoteli. W maju wprowadzony został obowiązkowy program certyfikacji bezpieczeństwa sanitarnego. Przeszło go jak dotąd ok. 700 obiektów. Tylko te mogą przyjmować gości. Jednym z warunków otrzymania certyfikatu było podpisanie deklaracji, że w razie gdyby na jego terenie któryś z gości zachorował, hotel pokryje koszty kwarantanny. Klient przebywa w specjalnej sekcji hotelu, przeznaczonej na kwarantannę.

“Polska to ważny, piąty co do wielkości rynek przyjazdowy dla Egiptu. Ostatnie miesiące to najgorszy okres w egipskiej turystyce w naszej historii. W branży turystycznej pracuje u nas 1 mln osób. Rząd podjął kroki, by wesprzeć sektor prywatny: znieśliśmy opłaty wizowe, opłaty lotniskowe i wprowadziliśmy wiele ułatwień dla branży turystycznej” – powiedział minister turystyki.

Khaled el-Anany, minister turystyki Egiptu i Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki
Khaled el-Anany, minister turystyki Egiptu i Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki / fot. MM

Korytarz powietrzny? Tylko jeśli liczba przypadków spadnie

“Jesteśmy wdzięczni za to ułatwienie, ale rynek nadal reaguje negatywnie na obowiązkowe testy. Gdy pojawiła się ta wiadomość, liczba anulacji wzrosła nam do 70 proc. Czy rozważacie zniesienie tego wymogu dla Polski i w jakiej perspektywie? Kiedy możemy się tego spodziewać?” – zapytał Grzegorz Karolewski, prezes ETI Polska.

“Jeśli chodzi o wprowadzenie “korytarza lotniczego” między Polską a Morzem Czerwonym, to pracuję nad tym na porządku dziennym z Ministerstwem Zdrowia. Nie zależy to ode mnie. Możemy otworzyć takie połączenie dla kraju, który ma mało przypadków koronawirusa, jednak argumentem za jego stworzeniem nie może być to, że w danym kraju jest duża liczba turystów, którzy chcieliby przyjechać do Egiptu. Decydują względy sanitarne” – wyjaśnił Khaled El-Enany.

Lunch po spotkaniu
Lunch po spotkaniu / fot. MM

“Otrzymujemy sygnały, że ludzie boją się przylatywać do Egiptu, by nie zarazić się wirusem od innych narodowości wypoczywających w hotelu. Jednocześnie wiemy, że testy są przeszkodą dla turystyki. Gdy tylko ich wymaganie przestanie być koniecznością, zwolnimy rejon Morza Śródziemnego i Pd. Synaju z tego obowiązku” – dodał.

Na spotkanie z polskimi touroperatorami przybyli, poza Khaledem El-Enany, Ambasador dr Badr Abdel Ati, zastępca ministra spraw zagranicznych ds. Europejskich, Hosam Alkaweesh, Ambasador Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce, Nivine Al Ashraf, doradca ds. Mediów w Ministerstwie Turystyki i Zabytków oraz Marwa Mohamed Elhusseiny Ahmed Shawat, Zastępca Szefa Misji, Pierwszy Sekretarz, Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu.

W spotkaniu wzięli udział: Maciej Zagłoba-Zygler z Rainbow, Piotr Wrześniewski z Itaki, Sławomir Szulc, prezes Exim Tours, Samir Hamouda, prezes Sun&Fun, Ergun Kaan, prezes Coral Travel, Grzegorz Karolewski, prezes ETI Polska, oraz Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki – współorganizator spotkania.

ECTAA do ministra turystyki Egiptu: obowiązkowe testy to “duże rozczarowanie”

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center