Miejskie pszczoły zamieszkają na dachu Best Western Grand Hotelu w Kielcach

archiwum Best Western Grand Hotelu w Kielcach

Kielecki hotel Best Western Grand uruchomi na swoim dachu pasiekę. Już za kilka dni w czterech ulach pojawią się pszczoły, łagodna rasa, która chętnie skorzysta z okolicznej zieleni, w tym być może lawendy rosnącej w pobliżu. Takie miejskie ule znajdują się już na dachu hotele Regent Warszawie.

Piotr Dwurnik, prezes spółki „Łysogóry”, a jednocześnie dyrektor Best Western Grand Hotelu, powiedział: “Chętnie sięgamy po ciekawe pomysły, zwłaszcza takie, które służą gościom hotelu. Miejskie ule – to dobry pomysł, przyczynimy się do wzrostu populacji pszczół, a jednocześnie będziemy mieli swój, sprawdzony pod względem jakości miód, który podamy turystom.”

Ule już stoją na dachu tego obiektu, a po zasiedleniu przez pszczele roje, będą tętnić życiem tych pracowitych i pożytecznych owadów przez całe lato. Jesienią powinien pojawić się pierwszy miód.

Krzysztof Antoszewski mistrz pszczelarstwa i jednocześnie regionalny koordynator Ligi Ochrony Przyrody, dodał: „Wbrew pozorom miód z miejskich pasiek, może być zdrowszy od tych z pasiek wiejskich. Już wiemy, że pszczoły giną masowo z powodu pestycydów, którymi pryska się pola uprawne. W miastach nie ma takich pól, dlatego ten „miejski” miód może być po prostu zdrowszy. Pamiętajmy, że w przypadku tego konkretnego hotelu ruch drogowy odbywa się praktycznie tylko od jednej strony ulicy. Na pozostałych trzech ulicach jest praktycznie znikomy. Pszczoły będą się czuły dobrze.”

Co na pszczoły powiedzą hotelowi goście? 

Prezes Dwurnik podkreslił: “Uprzedzimy o tym, że na dachu hodujemy pszczoły, w pokojach będzie informacja, że to jest bardzo łagodny gatunek pszczół. Nie zaatakuje, sam nieatakowany i nie ma się co bać, jeśli przypadkowo z rzadka gdzieś w oknie latem pojawi się jeden pracowity owad. W tej chwili też jest to przecież możliwe, gdy ktoś otworzy okno. Myślę, że goście będą na tę informacje reagować pozytywnie.”

Rasa sprowadzona na dach Best Western Grand Hotelu to łagodna pszczoła Buckfast.

Została wyhodowana w latach 20-tych XX w. przez brata Adama, mnicha zajmującego się pasieką w angielskim opactwie Buckfast Abbey w Buckfastleigh. Słynie z łagodnego usposobienia i nie atakowana nie powinna sama kogokolwiek zaatakować.
Według Krzysztofa Antoszewskiego pierwszy miód z pasieki na dachu hotelu powinien pojawić się już jesienią tego roku i w wtedy spróbują go po raz pierwszy hotelowi goście.