Miejsca Przyjazne Rowerzystom. Małopolska specjalizacja!

Velo Dunajec. Fot. Konrad Rogoziński

Jak wygląda rowerowy raj? W Polsce ujrzą go wszyscy, którzy wybiorą się do Małopolski.

Region oferuje trasy rowerowe o jednym z najbardziej w Polsce zróżnicowanym stopniu trudności. Miłośnicy rowerowej rekreacji znajdą bezpieczne trasy, idealnie nadające się do niespiesznych wypraw rodzinnych, nawet z małymi dziećmi. Można także wybrać trasy bardziej wymagające, także dla kolarstwa górskiego. Trasy z spod znaku VeloMałopolska, których jest już ponad 900 kilometrów, pozwalają na wybór długodystansowych wypraw. A każda z nich zapewnia niezapomniane widoki.

VeloMałopolska – znak jakości

Do użytku oddano już wiele odcinków Wiślanej Trasy Rowerowej, VeloDunajec, VeloMetropolis (małopolski odcinek EuroVelo 4) i VeloNatura (małopolski odcinek EuroVelo 11). To oznacza, że Małopolskę można praktycznie przejechać na rowerze z południa na północ i ze wschodu na zachód. W przygotowaniu są kolejne kilometry, mające połączyć region w sprawną siatkę rowerowych tras.

Te ogromne inwestycje dzieją się po to, aby jazda na rowerze po małopolskich ścieżkach była interesująca, atrakcyjna, bezpieczna, stanowiła przyjemność, ale była też ucieczką od pędzącego świata.

Velo Dunajec, Ostrów – Łukanowice. Fot. Konrad Rogoziński

Nie tylko trasy się liczą!

Trasy trasami, ale czy przy nich coś się dzieje? Gdzie np. znaleźć nocleg w trakcie kilkudniowej wyprawy rowerowej po Małopolsce? W jaki sposób zaplanować poszczególne etapy wycieczki, by bezpiecznie zostawić rower na czas posiłku lub zwiedzania? Gdzie znaleźć mapki i charakterystyki tras?
Wszystkie te problemy rozwiązują Miejsca Przyjazne Rowerzystom oraz specjalny portal narowery.visitmalopolska.pl. Warto pamiętać, że wśród obiektów oznaczonych prestiżowym logotypem MPR znajdują się nie tylko miejsca, gdzie można znaleźć nocleg, schronienie czy posiłek, ale także m.in. serwisy i wypożyczalnie rowerowe oraz atrakcje turystyczne.

– Nie zostawiamy nikogo w potrzebie – zgodnie podkreślają gospodarze Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. I słowa te dotyczą wszystkich, a jest ich kilkaset, certyfikowanych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w Małopolsce. To w nich na miłośników rowerowych eskapad, czekają zestawy naprawcze, bezpieczny parking, często nocleg w pięknej okolicy, a zawsze gościnność, otwarte serce i uśmiech. To również miejsca, gdzie można zasięgnąć języka o atrakcjach turystycznych – tych oczywistych i nieoczywistych – w najbliższej okolicy.

Zew przygody i duch wędrówki

Jeden z najpiękniejszych szlaków – VeloDunajec – wiedzie przez siedem pasm górskich, wokół trzech dużych jezior. Dzięki niemu można również „zdobyć” siedem warowni, zajrzeć do Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, zanurzyć się w ciepłych wodach Gorącego Potoku i Term Szaflary, ruszyć śladem uroczych owieczek po Nowym Targu.

Po drodze odkryjemy tajemnice malowniczego dworu w Łopusznej, wpisanego na Listę UNESCO drewnianego kościółka w Dębnie Podhalańskim, niewielkiej drewnianej kaplicy cmentarnej pod wezwaniem św. Sebastiana w Maniowach, wygasłego wulkanu w Kluszkowcach, warowni Wronin w Czorsztynie, Drogi Pienińskiej z Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy-Zdroju, kameralnego skansenu oraz potężnej twierdzy Dunajec, z którą, wiąże się legenda o inkaskim skarbie oraz oczywiście białej damie w Niedzicy. I to wszystko w okolicach Jeziora Czorsztyńskiego. Na trasie pojawi się także wspaniały Sądecki Park Etnograficzny oraz zamek Tropsztyn. W ten sposób zwiedzimy dawne ziemie polskie i… węgierskie.

Trasa nad Jeziorem Czorsztyńskim. Fot. materiał partnera

Ze stolicy Podhala, a więc Nowego Targu, można się też wybrać na południe, piękną trasą rowerową będącą częścią Szlaku Wokół Tatr. Jadąc w kierunku słowackiej granicy, koniecznie trzeba wstąpić do Ludźmierza, duchowego serca podhalańskiej ziemi oraz wielowiekowej gazdówki Królowej Podhala. Jadąc łatwą, wydzieloną trasą, cały czas będziemy mieli ze sobą wspaniałą panoramę na tatrzańskie granie oraz słynne puścizny.

Można oczywiście ruszyć także na gorczańskie ścieżki, lecz to już wyprawa dla najbardziej zaawansowanych oraz kondycyjnie przygotowanych rowerzystów, takich, którzy lubią wyzwania, szybsze bicie serca i spory wysiłek.

Na miłośników jednośladów czeka także Wiślana Trasa Rowerowa oraz MPR w Szczęśliwej Chacie w Jadownikach Mokrych. Odnajdziemy tu piękne Lasy Radłowskie i Riwierę Radłowską, a także malowniczy cypel w Uściu Jezuickim, gdzie łączą się wody Wisły i Dunajca. Do tego malowane Zalipie, owiany barwną historią dwór w Dołędze, Łąki Przybysławskie, na których znajdowało się lotnisko polowe „Motyl”, skąd w 1944 roku odleciały do Wielkiej Brytanii – zdobyte przez Armię Krajową – elementy najtajniejszej broni niemieckiej V-2.

I można tylko dodać, że trasy rowerowe są tu poprowadzone po płaskim terenie, a więc idealnie nadają się dla wszystkich amatorów rowerowych wypraw.

MPR – wszędzie tam, gdzie jeżdżą amatorzy dwóch kółek

Na każdej z tych tras pojawiają się też certyfikowane Miejsca Przyjazne Rowerzystom. Odnajdziemy je zarówno w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu i Zakopanem, jak również w Nowym Targu, Jadownikach Mokrych, Maniowach, Cianowicach, Krynicy-Zdroju, Starym Sączu czy Porąbce Iwkowskiej. Są praktycznie w całej Małopolsce, choć oczywiście ich najgęstsza sieć znajduje się w najbliższej okolicy tras i szlaków rowerowych.

Więcej rowerowych inspiracji na visitmalopolska.pl